جامعه‌‌شناسی

کل اخبار:394

 • پست سکولاریسم ۱۳۹۷-۱۲-۰۵ ۱۶:۰۱

  پست سکولاریسم

  آرمان زارعی

  این کتاب در تحلیل چرایی بازگشت دین به حوزه عمومی استدلال می‌کند که ناکارآمدی دولت مدرن در ارائه دین برای بازگشت به عرصه عمومی در جوامع مسیحی غربی طی دهه‌های اخیر شده است.

 • ۱۳۹۷-۱۲-۰۱ ۱۲:۲۰

  تحلیل جوادی یگانه از راهپیمایی ۲۲بهمن

  استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: فلسفه ۲۲ بهمن تکرار مداوم انقلاب است و جمهوری اسلامی تنها نظامی است که به صورتی خطیر مشروعیت خود وبرآمدن از رأی مردم را سالی یک بار به رفراندوم می گذارد.

 • ۱۳۹۷-۱۱-۱۳ ۱۳:۲۰

  ابراهیم فیاض: مصادره به مطلوب جامعه و جامعه‌شناسی برای سرپوش بر مشکلات توسعه

  ابراهیم فیاض می‌گوید: برخی تصورات عقلی دارند که اساسا مصادره به مطلوب جامعه و جامعه‌شناسی است یا به قول امروزی‌ها این‌همانی است. یعنی فقط یک نگرشی را مفروض گرفته‌اند و علوم اجتماعی را بر اساس آن شکل می‌دهند.

 • ۱۳۹۷-۱۱-۱۳ ۱۲:۴۰

  غلامرضا جمشیدی‌ها: هیچ تولید نظری در جامعه‌شناسی نداشتیم که بخواهیم جایگزین محتوای غربی کنیم

  غلامرضا جمشیدی‌ها می‌گوید: ما اساسا هیچ تولید نظری در جامعه‌شناسی و دیگر حوزه‌های علوم اجتماعی نداشته‌ایم که بخواهیم توقع جایگزینی‌اش با محتوای غربی را داشته باشیم. چه‌طور در رشته‌های تجربی و فتی تا این اندازه تولید داریم؟

 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۳ ۱۲:۲۰

  بررسی و نقد آثار و افکار و کوشش‌های اجتماعی و علمی احمد اشرف آغاز می‌شود

  نخستین نشست بررسی و نقد آثار و افکار و کوشش‌های اجتماعی و علمی احمد اشرف چهارشنبه سوم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

 • حسن نراقی ۱۳۹۷-۱۰-۲۵ ۱۱:۴۱

  نقدی بر کتاب جامعه‌شناسی خودمانی؛

  هرکه بی‌هنر افتد نظر به عیب کند

  در جایی از کتاب علت حسود بودن ایرانیان را در این می‎داند: هنگامی کسی به موفقیتی می‎رسد و کار برجسته‎ای انجام می‎دهد، یک حالت حزن و افسوس در ما پیدا می‎شود، چون حسودیم که چرا او موفق شد؛ پس ایرانیان حسودند! جناب مهندس، آن حالت حزن و اندوه لزوماً به حسودی برنمی‎گردد. به‌عنوان کسی که گاهی این حزن‌ و افسوس‌ها در خودم پیدا شده است، می‎گویم این حزن به غبطه برمی‎گردد. غبطه با حسودی فرق می‎کند. غبطه یعنی اینکه چرا من به آن موفقیت نرسیدم، چرا من نشدم ... و این افسوس خوردن به هیچ رو نشانۀ حسودی نیست. حسودی یعنی اینکه اگر من ندارم تو هم نداشته باش، اگر من نتوانستم تو هم شکست بخور.

 • جامعه شناسی ۱۳۹۷-۱۰-۲۴ ۱۰:۵۵

  نگاهی به وضعیت جامعه شناسی ایرانی؛

  ناتاریخی بودن جامعه شناسی

  ما باید سعی کنیم تا بتوانیم با هوش تحلیلی خواندن تاریخ خود را از عصر اساتیر که امروزه به دلیل پیدایی شواهد، بیشتر رنگ تاریخ به خود گرفته است(۵)تا امروز آغاز کنیم و چرایی و چگونگی آن را به پرسش بکشیم تا با حاصل این خوانش و تولید نظر، زبان را آزاد کنیم. ..در غیر این صورت در خوش بینانه ترین حالت ما به همراه جغرافیای خود به کوچی اجباری اما برای همیشه بی بازگشت، رو برو خواهیم شد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۰

  کنفرانس جامعه شناسی منابع دینی و جامعه شناسی کلاسیک برگزار می شود

  بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی جامعه شناسی منابع دینی و جامعه شناسی کلاسیک ژوئیه ۲۰۲۰ در رم- ایتالیا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۲ ۱۳:۰۰

  «فهم فرهنگ مادی» منتشر شد

  کتاب «فهم فرهنگ مادی» نوشته ایان وودوارد با ترجمه شایسته مدنی‌لواسانی به همت انتشارات لوگوس منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۹ ۱۶:۰۰

  سیاست و جامعه شناسی در تفکر ماکس وبر

  کتاب «سیاست و جامعه‌شناسی در تفکر ماکس وبر» تالیف آنتونی گیدنز با ترجمه فائزه ضیائی به تازگی از سوی انتشارات اندیشه احسان منتشر شده است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۸ ۱۳:۰۰

  جامعه شناسی در خدمت سرمایه داری است/ گذر از مردم شناسی

  ناصر فکوهی گفت: اگر بخواهیم از دام شرق شناسی به آن معنایی که ادوارد سعید و پسا استعمارگرایان مطرح می کنند بیرون بیاییم، باید از مردم شناسی به سمت انسان شناسی برویم.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۲:۰۰

  آزاد ارمکی: پروژه نراقی در ایران ناتمام ماند/ تاکید محمدی بر تمایز روشنفکری و جامعه‌شناسی

  آزاد ارمکی گفت: ما نراقی و صدیقی را پس زدیم و به سراغ گذشته رفتیم و پروژه نراقی در ایران ناتمام ماند و نتوانست جامعه‌شناسی ایرانی بسازد. امروز هم می‌بینیم که در همه عرصه‌های جامعه‌شناسی همه متفکران اعم از وبر، مارکس، زیمل و ... باید خوانده شوند و من نمی‌فهمم این چه دیوانگی است که در همه حوزه‌ها باید همه متفکران حاضر باشند!

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۳:۰۰

  همایش یک روزه «بازخوانی آرا و نظریه‌های جامعه‌شناسی در باب انقلاب اسلامی ایران»

  ​همایش یک روزه «بازخوانی آرا و نظریه‌های جامعه‌شناسی در باب انقلاب اسلامی ایران» همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۰:۲۰

  کنفرانس بین‌المللی آموزش، ارتباطات و جامعه شناسی ۲۰۱۹

  کنفرانس بین المللی آموزش، ارتباطات و جامعه شناسی در روزهای ۲۵ و ۲۶ مه ۲۰۱۹ در نینگبو ـ چین برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۵:۲۰

  کنفرانس بین‌المللی آموزش، ارتباطات و جامعه شناسی ۲۰۱۹

  کنفرانس بین المللی آموزش، ارتباطات و جامعه شناسی در روزهای ۲۵ و ۲۶ مه ۲۰۱۹ در نینگبو- چین برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۴:۲۰

  جامعه شناسی، یک دانش بی جان است/ علم محصور در آکادمی

  سارا شریعتی در پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی گفت: دانش جامعه شناسی امروز خطرناک نیست و یک دانش بی جان است. نه فقط در ایران در کشورهای دیگر هم همینطور است.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۱:۲۰

  شریعتی: جامعه‌شناسی زنده را محکوم به سیاه‌نمایی می‌کنند!

  سارا شریعتی در پنجمین همایش روز ملی علوم اجتماعی ایران گفت: زمانی کتاب‌ها جان داشتند و نسبت به آنها احساس خطر می‌شد اما امروز گوبا کتاب‌ها دیگر خطرناک و جاندار نیستند و فقط متونی هستند که خوانده می‌شوند تا فرد مدرک بگیرد بی‌آنکه تغییر کند. به گفته وی، جامعه‌شناسی باید به نقد اجتماعی گره بخورد و مطالبه اجتماعی داشته باشد. منتها مساله این است که چنین دانش زنده و کارآمدی را سیاه‌نما می‌دانند.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۰:۴۰

  ساروخانی: جامعه‌شناسی و کالاهایش در جامعه مصرف نمی‌شود!

  باقرو ساروخانی در افتتاحیه پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی گفت: امروز جامعه نسبت به جامعه‌شناسی بی‌اعتناست و جامعه شناسی و کالاهایش توسط مخاطبان و مسئولان در جامعه مصرف نمی‌شوند. مرشدی نیز در این مراسم با اشاره به دغدغه‌های مرحوم قانعی راد درباره علوم اجتماعی بیان کرد که یکی از پربسامدترین واژه‌های ایشان «اجتماع علمی» بوده و آن را گمشده علوم اجتماعی می‌دانست.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۶:۲۰

  همایش نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی «احسان نراقی» برگزار می‌شود

  چهارمین همایش تخصصی «جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی» با محوریت نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی «احسان نراقی» عصر روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۰

  چرا دانش علوم اجتماعی در ایران حضور مقتدرانه ندارد؟

  عباس کاظمی، با طرح این پرسش که چرا دانش علوم اجتماعی در ایران حضور مقتدرانه ندارد، گفت: ما به نظامات مقتدر دانش نیاز داریم تا مردم، دانش علوم اجتماعی را همچون پزشکی و مهندسی بپذیرند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۲:۲۰

  آزاد ارمکی: ضدیت با ترجمه در جامعه‌شناسی آن را بدقواره کرد!

  آزاد ارمکی گفت: ضدیت با ترجمه در جامعه‌شناسی آن را بدقواره کرد و موجب شد در جامعه‌شناسی در حوزه‌های اصلی ترجمه صورت نگیرد و در مقابل در حوزه‌های غیر ضروری ترجمه زیاد به وجود بیاید. این همان سنتی بود که در علوم اجتماعی از آن با عنوان مترجمان معارض نویسنده و نویسندگان معارض یاد می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۶:۰۰

  کتاب «جامعه‌شناسیِ بنیادگرایی» منتشر شد

  کتاب «جامعه‌شناسیِ بنیادگرایی» اثر پژوهشی «احسان حمیدی‌زاده» از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۳:۲۰

  سیاستمداران متوهم‌اند که جامعه را می‌شناسند/ ناکارآمدی بوروکراسی

  آزاد ارمکی در گفتگویی درباره دیدار رئیس جمهور با جامعه شناسان گفت: کسانی که درحوزه ساختار نظام سیاسی اجتماعی ایران هستند مهمترین نکته‌ای که باید بشناسند این است که بروکراسی ناکارآمد شده است.

 • فوتبال ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ ۱۲:۳۷

  جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی

  جیم کله‌لند

  کتاب جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی، روایتگر تحولاتی ورزشی است که امروزه جذاب‌ترین و پرطرفدارترین ورزش دنیا به‌حساب می‌آید

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۰۹:۳۵

  هشدار آزاد ارمکی درباره سرنوشت شومی که ممکن است جامعه‌شناسی ایرانی به آن مبتلا شود

  تقی آزاد ارمکی، استاد تمام دانشگاه تهران در یادداشتی هشدارهای جدی به جامعه‌شناسی ایرانی داده است که اگر جامعه‌شناسی کلیت حیات اجتماعی ایران را موضوع بحث خود قرار ندهد به جامعه‌شناسی ساحت ایدئولوژیک یا به جامعه‌شناسی کاملا ابزاری کاربردی تبدیل خواهد شد.

 • جامعه شناسی ۱۳۹۷-۰۸-۰۱ ۱۴:۵۳

  مقالاتی در جامعه‌شناسی سیاسی ایران

  یرواند آبراهامیان

  آن‌چه بیش از هر موضوع دیگری روش تاریخ‌نگاری یرواند آبراهامیان را متمایز می‌سازد، تأکید خاص اوست بر مبانی اجتماعی تحولات سیاسی ادوار مورد بحث.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۳:۰۰

  جامعه‌شناسی مردم‌مدار در گفت‌وگو با بهرنگ صدیقی: زبان مردم در برابر زبان دولت و بازار

  جامعه‌شناسی مردم مدار درصدد ترمیم رابطه جامعه‌شناسی با مردم است و پلی است برای برقراری این ارتباط. این پل محل رفت‌وآمد و ملاقات و گفت‌وگوی جامعه‌شناسان و مردم است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۱:۴۰

  گفت‌وگوی متقابل علم و مردم/ جبار رحمانی

  جامعه‌شناسی مردم‌مدار به دنبال آن است که به مردم کمک کند به درکی عمیق‌تر از شرایط تاریخی و اجتماعی‌ای برسند که از آنها کسانی که هستند را ساخته است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۰

  رحیم محمدی از جامعه‌شناسی تاریخی ایران می‌گوید

  سلسله نشست‌های پرسش از ایران با عنوان درس‌هایی در جامعه‌شناسی تاریخی ایران با محوریت کتاب «تجدد ایرانی» نوشته رحیم محمدی برگزار می‌شود.

 • طباطبایی ۱۳۹۷-۰۷-۱۰ ۱۰:۵۴

  تقی آزاد ارمکی و یوسف اباذری در دانشگاه تهران در نقد جواد طباطبایی به اندیشه ایرانشهری تاختند؛

  جواد طباطبایی؛ سرشت‌نمای وضع فکری دهه ۹۰

  طباطبایی بیشتر روی گسست سوار است و به همین دلیل هم خیلی کم‌تر به واقعیت معاصر جهان ایرانی وصل است و دارد ایدولوژی می‌سازد. ما باید توجه کنیم که در علوم اجتماعی ما به طباطبایی به این معنا خیلی کار نداریم و طباطبایی خیلی نمی‌تواند به ما کمک کند تا از او نظریه اجتماعی دربیاوریم و بعد به وسله آن مسئله آزادی و دین را توضیح دهیم.