شرق شناسی

کل اخبار:66

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۱۲:۳۰

  شرق شناسی در خدمت علم یا حکومت‌ها؟/ عجز شرق شناسان در فهم اسلام

  دانش اسلام‌شناسی در غرب کاملا در دل طرح‌های استعماری متولد شد و طبیعی بود که فرزندی خلف و مطیع برای پدر خود باشد. شرق‌شناسی پیش از خدمت به علم، در پوشش امانتداری علمی به منافع آن حکومت‌ها خدمت می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۰

  معرفی کتاب "مجموعه مقالات فرد، فردگرایی و جمع‌گرایی در آموزه‌های اسلامی"

  تفاوت انسان ایرانی با انسان آلمانی و فرانسوی در چیست؟ چه عناصری دو نوع زیست متفاوت را برای آنها به ارمغان آورده است؟ چرا و طی کدام مناسبات نظری و عملی، روی زمین و زیر آسمان، این همه تفاوت در نظر و عمل وجود دارد؟ این سوالات ثمره تجربه زیسته سفره هفت روزه تدوین‌کننده کتاب برای شرکت در سی‌امین کنگره مطالعات شرقشناسی در آلمان و همچنین نقطه آغازین این مجموعه مقالات، بوده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۴:۱۰

  ریشه‌های شرق‌شناسی اروپا در قرون نخست اسلامی

  تعریف علمی بی‌طرفانه از شرق شناسی، اغراضی که در پس این پدیده‌ وجود داشته را نمایان نمی‌کند. شرق‌شناسی روشی غربی برای هیمنه یافتن بر شرق و ساختن مجدد آن [طبق الگوها و معیارهای غربی] و سیطره بر آن است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۳:۱۰

  اکران ۶ فیلم ایرانی در دانشگاه ناپل ایتالیا

  دانشگاه شرق‌شناسی شهر ناپل با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، شش فیلم ایرانی را اکران می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۱۲:۵۰

  لئون مکفای درباره «شرق‌شناسی» کتاب نوشت

  کتاب «شرق‌شناسی» تالیف لئون مکفای با ترجمه مسعود فرهمندفر ضمن ارائه تعریفی جامع از واژه شرق‌شناسی، به تحلیل این پدیده و چگونگی پیدایش مطالعات شرق‌شناسی در کشورهای مختلف و بیان نظریات دانشمندان این حوزه می‌پردازد.

 • رشید رضا ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۰۹:۵۵

  تبارشناسی مفهومی «سلفیه» و «سلفی‌گری»

  علی‌رغم برنامه‌ی مشخص سید جمال و عبده برای طراحی یک جریان اصلاحگر مذهبی، هیچ نشانه‌ای از تصریح ایشان به «سلفی‌گری» و اعتقاد به آن در آثارشان دیده نمی‌شود. همین روایت نه‌چندان دقیق، به علت شهرت و برجستگی ناقل آن (ماسینیون) به‌سرعت و کثرت در متون و پژوهش‌های آکادمیک غربی رواج یافت و بعدها به‌عنوان یک اصل قطعی و پذیرفته‌شده، مبنای تحلیل‌های متعددی قرار گرفت.