دانشجو

کل اخبار:1213

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۴:۰۰

  راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می کنند

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۴:۲۲

  پذیرش دانشجو کاهش می‌یابد/ افزایش ۸ برابری دانشجوی خارجی

  نمایندگان مجلس، تکالیف آموزش عالی و علم و فناوری را در برنامه ششم توسعه مشخص کردند که طبق آن، تا سال ۹۶ باید سهم دانشجوی خارجی در کشور ۸ برابر شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۰

  تجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویی در سازمان امور دانشجویان

  تعدادی از دبیران شوراهای صنفی دانشجویی کشور برای رسیدگی به مطالبات خود در محل سازمان امور دانشجویان تحصن کردند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۰۰

  جدول میزان دانشجو در استانها/ علوم انسانی بیشترین طرفدار را دارد

  جدیدترین آمار آموزش عالی نشان می دهد از میزان بیش از ۴ میلیون دانشجو در کشور، ۵۴ درصد در بخش دولتی تحصیلی می کنند و گروه علوم انسانی و مقطع کارشناسی بیشترین میزان دانشجو در کشور را دارند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۱:۰۰

  دانشجویان دکتری می توانند سالانه ۶۰میلیون تسهیلات دریافت کنند

  معاون علمی و فناوری گفت: در بسته ای حمایتی دانشجویان دکتری با انجام ۱۲ فعالیت می‌توانند سالانه ۶۰ میلیون تومان از بنیاد ملی نخبگان تسهیلات دریافت کنند.

 • رتبه بندی دانشگاه ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۰۹:۰۶

  نگاهی به آئین‌نامه جدید ارتقاء اعضاء هیات علمی وزارت علوم که از اول دی لازم الاجراست؛

  بوق حمام و مسئله‌ای به نام ابتذالِ ارتقاء

  حکایتِ تولید ۱۰.۰۰۰ مقاله علمی، پژوهشی، حکایتِ تاجرزاده‌ی نابخردی است که به توصیه پدر که تجارت خریدن کالای ارزان و فروختن آن به قیمتی بالاتر است، گوش سپرد و با دیدن قیمت ناچیز بوق حمام در شهری دیگر و تفاوت قیمت آن در شهر خود، تمام سرمایه‌اش را بوق حمام خرید، غافل از اینکه در شهر خود تنها یک حمام وجود دارد‎! از تنظیم‌کنندگان آئین‌نامه‌ای چنین مضحک نیز باید پرسید در شهر شما چند حمام وجود دارد؟

 • فراستخواه ۱۳۹۵/۰۹/۲۸

  روش تحقیق در گفت‌وگو با مقصود فراستخواه؛

  سیطره کمیت بر آموزش عالی ما

  به قول پروین؛ جرم راه رفتن نیست، ره هموار نیست. سیطره کمیت بر آموزش عالی ما سبب شده که بچه‌ها چون راهی دیگر پیش روی خود نمی‌بینند به دانشگاه سرازیر می‌شوند. ساختارهای متمرکز و ناکارآمد ما است که دانشگاه را به گیشه بلیت برای ورود به بازار کار، بدل کرده است؛ بازاری پر فیس و افاده که حقیقتا بازار نیست چون در قبضه دولت است و سرسنگین است از سرگردانی متقاضیان کار در وانفسای بیکاری.

 • محمد فاضلی ۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۹:۵۴

  نقدی بر گفته‌های محمد فاضلی در برنامه زاویه(۱)؛

  آیا محمد فاضلی درِ جعبۀ پاندورا را می‌گشاید؟

  محمد فاضلی می‌گفت که کدام استاد برجسته در غرب مقاله می‌نویسد، آن‌ها کتاب می‌نویسند و مثال از هابرماس آورد. برخلاف نظر ایشان، در غرب هم کتاب و هم مقاله می‌نویسند. در ایران اگر طبق تجویز ایشان به جای مقاله، کتاب مؤثر بنویسند چه کسی با آن مخالف است؟ این سؤال پیش می‌آید چه کسی در ایران در حد هابرماس نوشته است؟ هابرماس هم مقاله‌ می‌نویسد، هم در مصاحبه‌های علمی شرکت می‌کند و هم کتاب می‌نویسد. آیا در رشتۀ جامعه‌شناسی، مقالۀ گرانو ویتر کمتر از یک کتاب تأثیر داشته است؟

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۰

  اخراج ۲ دانشجو و جریمه یک عضو هیات علمی به دلیل تخلفات علمی

  مدیر امور پژوهشی دانشگاه علم و صنعت از اخراج دو دانشجوی متخلف و جریمه یک عضو هیات علمی به دلیل تخلفات علمی خبرداد و گفت: این موضوع در کمیته برخورد با تخلفات علمی دانشگاه مشخص شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۱

  دهه هفتادی‌های دانشگاه به کجا می‌روند؟/نگاهی به دغدغه‌های دانشجویان از دیروز تا امروز

  به عقیده من هر اقدامی که انگیزه دانشجویان را در پیگیری نقدهایشان و مطالبه‌های عدالت‌خواهانه‌شان کم کند و آنها را از اهداف جنبش‌های دانشجویی یا موضع عدالت‌خواهانه نسل جوان دور کند، اوج بی‌سلیقگی است، برگزاری جنگ شادی در روز دانشجو نه‌تنها بی‌سلیقگی و کار ناشایست و غلطی است، بلکه موضوعی نگران‌کننده است که می‌تواند از دورشدن جنبش دانشجویی و نسل جدید از آرمان‌های عدالت‌خواهانه خبر بدهد. 

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۰

  ساماندهی تحصیل دانش آموختگان سایر رشته ها در علوم انسانی

  در کمیسون نخبگان بر لزوم ساماندهی ادامه تحصیل دانش آموختگان غیر علوم انسانی در مقطع تحصیلات تکمیلی علوم انسانی تاکید شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۰

  خاموش بودن دانشجو از همه چیز خطرناکتر است

  وزیر بهداشت «روز دانشجو» را یک فرصت نامید و تاکید کرد: تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است، اما خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد و دانشجویان اظهار نظر نکنند.

 • عباس کاظمی ۱۳۹۵/۰۹/۱۵

  صورت‌بندی‌های جدید در دانشگاه ایرانی در گفت‌وگو با عباس کاظمی؛

  دانشگاه ترک برداشته است

  نظام آموزش و پرورش و مدارس ما افراد را برای ورود به دانشگاه آماده کرده و نه برای ورود به بازار کار. به همین خاطر است که گفتیم تا دو دهه قبل ادامه تحصیل به مثابه نردبان بود و حالا ادامه تحصیل به معنای بقا و دوام آوردن و زنده بودن است. عاقلانه‌ترین راهی که برای حفظ هویت برای جوانان ما باقی مانده، ماندن در دانشگاه است تا راهی برای مهاجرت یا بازار کار برای‌شان پیدا شود اما همین فرهنگ انتظار خود می‌تواند زمینه ایدئولوژهای‌ جدید اعتراض در دانشگاه شود.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۶:۲۰

  دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد از ارائه پایان نامه معاف نیستند

  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: آیین‌نامه‌ای برای معافیت همه یا برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از ارائه پایان‌نامه نداریم و آنها هم ملزم به تبعیت از آیین نامه های آموزشی هستند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۰:۰۰

  جدول جوایز بنیاد نخبگان برای دانشجویان ارشد/ ۱۸ جایزه اعطا می شود

  بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان برتر و استعداد درخشان کشور که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند ۱۸ نوع جایزه تحصیلی اعطا می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۰

  انحلال ۱۰ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی/ رشد پذیرش دانشجو منفی شد

  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در رتبه بندی اخیر موسسات غیرانتفاعی ظرفیت پذیرش دانشجو ۳۰ موسسه صفر شد و حدود ۱۰ موسسه غیرانتفاعی منحل شده است.

 • پایان نامه ۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۶

  آسیب‌شناسی عملکرد اساتید در زمینه‌ی پایان‌نامه؛

  زیر پوست دانشگاه

  چند سالی است که موضوع خرید و فروش پایان‌نامه به عنوان یک آسیب جدی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطرح شده است. دو پرسش اساسی در اینجا مطرح است: نخست اینکه چرا برخی پایان‌نامه می‌خرند؟ دوم اینکه چرا برخی پایان‌نامه می‌فروشند؟ در خصوص پرسش اول باید گفت گرچه پایان‌نامه ابزار مهمی است که دانشجو از طریق آن می‌تواند به رشد علمی دست یابد اما افزایش سرسام ‌آور پذیرش دانشجو در این مقاطع باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان در حد و اندازه‌ی تحصیلات تکمیلی نباشند و، در نتیجه، سواد یا انگیزه‌ی نوشتن پایان‌نامه را نداشته باشند. پاسخ پرسش دوم نیز به نوعی به همین نکته بازمی‌گردد. افزایش پذیرش دانشجو و نبود بازار کار باعث شده است تا برخی از فارغ‌التحصیلان به پایان‌نامه‌نویسی برای دانشجویان روی آورند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۲:۴۰

  دانشجویان نمونه کشوری از تسهیلات بنیاد نخبگان بهره مند می شوند

  دانشجویان و دانش آموختگانی که موفق به کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری از سوی وزارت علوم شده اند، از این پس مشمول جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان شده و می توانند از تسهیلات ویژه آن بهره مند شوند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۱۰:۲۰

  «کتابخانه دانشگاهی» مایه افتخار یا مکانی گمنام؟

  امیررضا اصنافی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیات مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران با اشاره به وضعیت نامطلوم کتابخانه‌های دانشگاهی به لحاظ میزان مراجعه، به برخی اقدماتی که در دانشگاه شهید بهشتی برای خارج کردن کتابخانه دانشگاهی از تاریکی و گمنامی شده اشاره کرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۲۰

  جدول جوایز بنیاد ملی نخبگان برای دانشجویان کارشناسی

  بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان برتر کشور که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی هستند ۹ نوع جایزه تحصیلی اعطا می کند.

 • آموزش ۱۳۹۵/۰۷/۲۴

  گفت‌وگو با هنری ژیرو دربارۀ آموزش عالی و اغواگری نئولیبرال؛

  دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی

  دانشگاه تجاری‌شده آخرین تجلی ماشین بی‌روحی است که شکلی سلطه‌جو از قدرت را به کار گرفته است و از فرهنگ تجاری تقلید می‌کند. این ماشین با دانشجویان همچون افرادی مصرف‌کننده برخورد می‌کند و جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد و در نهایت با حذف دانشگاه از تمام وجوه حکومت، آن را سیاست‌زدایی می‌کند. بی‌گمان تمام این روابط تعریف‌کننده که توسط دانشگاه نئولیبرال تولید شده‌ است، باید به چالش کشیده شود و تغییر کند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۱۷:۲۰

  دانشجویان و اساتید مجرد برای ازدواج به هم معرفی می‌شوند

  معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی از اجرای نسخه دانشگاهی همسان گزینی تحت عنوان طرح «هدا» خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۱۲:۴۰

  بنیاد حامیان دانشگاه تهران دانشجویان کارشناسی را بورس می‌کند

  ثبت نام بورس بنیاد حامیان دانشگاه تهران برای دانشجویان مقطع کارشناسی این دانشگاه از ۱۴ مهرماه آغاز می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۲:۴۰

  مشکلات دانشجویان ایران کره جنوبی بررسی شد

  مسائل و مشکلات تحصیلی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور کره جنوبی در نشستی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شهر سئول بررسی شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۲:۰۰

  فهرست ۷۹ کشور خارجی مورد تائید وزارت علوم برای ادامه تحصیل

  اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم برای دانشجویانی که از سپتامبر ۲۰۱۷ شروع به ادامه تحصیل می کنند، لیست دانشگاه و کشورهای خارجی مورد تایید را اعلام کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۶:۲۰

  پذیرش دانشجو دکتری «حقوق زنان در اسلام »

  رئیس کارگروه مطالعات زنان و خانواده در شورای تحول علوم انسانی اعلام کرد: دانشگاه های مختلف امسال می توانند در رشته «حقوق زنان در اسلام» دانشجو دکتری پذیرش کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ ۱۰:۴۰

  قراردادی برای مبادله دانشجوی بازیگری بین ایران و ایتالیا

  نشست خبری اعضای کمپانی تئاتر پوتلج ایتالیا که با نمایش «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» در تئاتر باران حضور دارند ۲۸ اردیبهشت با حضور کارگردان، بازیگر و طراح جلوه‌های ویژه این نمایش برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۱:۴۰

  دکتر تهمورث بشیریه: دولت از «دستورالعمل انضباطی دانشجویان» محافظت کند

  چندسال گذشته، شیوه‌نامه انضباطی تغییر پیدا کرد و مواردی از قبیل حق دفاع حضوری که قبلا در آن وجود داشت، حذف و تغییرات دیگری نیز در آن ایجاد شد. البته در همان شیوه‌نامه قبلی هم بسیاری از موارد مبهم یا مسکوت گذاشته شده بود، اما چند ماه پیش وزارت علوم دستورالعمل جدیدی را درباره رسیدگی‌های انضباطی به تخلفات دانشجویان ابلاغ کرد

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۶:۰۰

  راه‌اندازی مرکز زبان فارسی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه پیام نور

  رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای توسعه و زبان ادبیات فارسی از راه‌اندازی مرکز زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان خارجی خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۰:۲۰

  مقصد مهاجرت دانشجویان طی ۱۰ سال گذشته

  رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح علت مهاجرت دانشجویان ، کشورهای آمریکا و انگلیس و کانادا را مقصد این دانشجویان طی ۱۰ سال گذشته عنوان کرد.