ادبیات

کل اخبار:846

 • ۱۳۹۷-۰۶-۳۱ ۱۶:۲۰

  احکام کلی با ادبیات چه می‌کنند؟

  یکی می‌گوید صدور حکم کلی برای ادبیات ایران خصلت جهان سومی است و دیگری می‌گوید می‌خواهند ادبیات را به حاشیه ببرند. یکی می‌گوید می‌خواهند میدان را به نفع ترجمه خالی کنند، دیگری هم می‌گوید با این کار می‌خواهند خود را بزرگ کنند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۰

  جبار رحمانی: ادبیات محلی و داستان‌نویسی در ایران را نمی‌توان بدون نفت فهمید

  جبار رحمانی درباره کتاب «تحولات اجتماعی شهرهای نفتی: تاریخ یکصدساله نفت در مناطق نفت خیز جنوب» در یادداشتی نوشت: این کتاب به خوبی نشان داده است که تاریخ محلی مناطق مختلقی از ایران را نمی‌توان بدون ملاحظه نفت دید،‌ زیرا نفت نه تنها یک عامل مهم،‌ بلکه نقشی کلیدی و حیاتی در صورت‌بندی اجتماعی و تحولات تاریخی و فرهنگی منطقه داشته است. نه تنها حکومت‌های محلی مانند شیخ خزعل و خان‌های بختیاری،‌ بلکه ادبیات محلی و داستان‌نویسی این منطقه را هم بدون نفت نمی‌توان بررسی کرد و فهمید.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۰

  «بهین‌نامه» ویژه شهریار مندنی‌پور منتشر شد

  در این شماره مطالبی از علی خدایی، حسن میرعابدینی، کورش کمالی سروستانی و فرح نیازکار درباره آثار مندنی‌پور می‌خوانیم.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۴:۰۰

  چرا ادبیات و تصوف در اواخر دوره صفویه دچار رکود شدند؟

  کتاب «تصوف و طریقت: نگاهی تاریخی» ترجمه دو مدخل بلند «تصوف» و «طرقیت» از ویرایش دوم دایره‌المعارف اسلام است. محتوای این مقالات به اقتضای شکل دایره‌المعارفی آنها سامان خاصی یافته، از جمله اینکه از تفصیل مطالب اجتناب شده و هر مقاله بخش‌بندی تاریخی و جغرافیایی متنوعی پیدا کرده است تا تقریبا همه ادوار اسلامی در همه کشورهای مهم اسلامی را در برگیرد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۱:۰۰

  برگزاری دوره مشترک ادبیات فرانسه بین دانشگاه فردوسی و سوربن

  با موافقت وزارت علوم و رایزنی های صورت گرفته از سال تحصیلی ۹۷-۹۸ دوره مشترک ادبیات فرانسه میان دانشگاه های فردوسی مشهد و سوربن فرانسه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۶:۲۰

  گفتمان دانشگاه شکست‌خورده‌است

  پرسش بنیادین این است که در جدال بین تقی رفعت و بهار چه کسی پیروز میدان بود؟ در جدال بین گروه ربعه و سبعه چه کسی پیروز شد؟ در جدال بین حمیدی شیرازی و شاملو چه کسی پیروز بود؟ ما هنوز گویا از تاریخ درس نگرفته‌ایم!

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۵:۴۰

  شعر دیگر یک شکل ادبی فراموش شده نزد فرانسوی‌هاست

  رضا افشارنادری، دانش‌آموخته دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه سوربن می‌گوید: شناختی که فرانسوی‌ها از شعر فارسی دارند، بیشتر محدود به شعر کلاسیک است. البته شاعرانی چون سعدی، حافظ و خیام در میان فرانسوی‌ها شناخته شده هستند و می‌توان گفت که در میان فرانسویان، معروف‌ترین شاعر ایرانی خیام و محبوب‌ترین آن‌ها حافظ است و معروف است که ایرانی‌ها همیشه، خیام در جیب‌شان و حافظ در قلب‌شان است. متاسفانه فردوسی که در رابطه مستقیم با هویت و ماهیت ایرانی و زبان فارسی است را خیلی کم می‌شناسند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۱۵:۰۰

  حسن انوری: فروزانفر خیلی بالاتر از همایی بود، شفیعی‌کدکنی جانشین فروزانفر است

  فروزانفر خیلی بالاتر از همایی بود، چون حافظه بسیار غنی و سرشار و قوی داشت. درحالی‌که همایی چنین نبود. البته این را اضافه کنم که استاد همایی، استاد بسیار بزرگی بود. در این روزگار استاد دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی را داریم که جانشین فروزانفر است.

 • ناصر ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۳:۱۷

  تاریخ و ادبیات ایران، عصر غزنوی ناصرخسرو

  محمد دهقانی

  ناصر خسرو را می‌توان به تعبیر امروزی، اومانیستی دانست که انسان را مرکز و محور خلقت الهی و از این رو صاحب آزادی و اختیار و مسئولیت کامل در قبال سرنوشتش می‌بیند

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۱ ۱۶:۲۰

  نشستی با موضوع موسیقی و ادبیات

  اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی بینارشته‌ای در موسیقی با عنوان «موسیقی و ادبیات» این هفته در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

 • مردن ۱۳۹۷-۰۶-۱۱ ۱۳:۰۷

  هنر مردن

  پل موران

  موران را نویسنده دنیای مدرن خوانده‌اند، کسی که جغرافیای ادبیات را گسترش داده است

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۴ ۱۶:۰۰

  ارزشِ افزوده در زبان مقصد/ آنچه در ترجمه بدست می آید

  مترجم ادبی بازرگانی است که ادویه ای را از سرزمینی دور می آورد، این محصول عجیب را باید با معیاری دیگر قضاوت کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۴ ۱۱:۴۰

  ایرانیان عصر قاجار مکالمات خیالی را برای انتقاد از متون غربی‌ها گرفتند

  علی باغدار دلگشا مولف کتاب «مکتوبات خیالی» می‌گوید: نمونه‌هایی متعددی از مکتوبات خیالی که در عصر مشروطه می‌بینیم پیش از آن در ادبیات ایتالیا و فرانسه وجود دارد. البته این الگوی انتقادی را ایرانیان دوره مشروطه احتمالا از آثار غربی اتخاذ کرده‌اند و نگاه ایرانیان متجدد و دگراندیش در این دوره به متون غربی در تقلید از ساختار الگوی نگارشی مکالمات خیالی بوده است.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۴ ۱۰:۴۰

  گفت‌وگوی جاشوا کوهن با هارولد بلوم

  هارولد بلوم نویسنده و منتقد ادبی امریکایی از زمان انتشار اولین رمانش در ۱۹۵۹ تا کنون بیش از ۴۰ کتاب نوشته است که به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده‌اند.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۶:۲۰

  سخت‌ترین آثار فرانسوی زبان که نمی‌توان خواند کدام‌ها هستند؟

  جیمز جویس، مارسل پروست، گوستاو فلوبر، مارتین هایدگر یا هگل... آثار کدام یک از این نویسندگان سخت‌ترین آثار برای فهم مخاطب به شمار می‌آیند؟-

 • تزلزل ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۵:۱۷

  ردپای تزلزل رمان تاریخی ایران ۱۳۲۰-۱۳۰۰

  کامران سپهران

  این کتاب با مطالعه رمان‌های تاریخی این دوره و هم‌زمان نگاه به صحنه ادبیات جهانی، پرتوی تازه بر این حوزة مطالعاتی می‌افکند.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۰

  ادبیات سکته کرده ایرانی راهی به بازار جهانی ندارد

  شهریار عباسی می‌گوید در ادبیات سکته کرده امروز ایران نویسنده حرفه‌ای خلق نمی‌شود و آثارشان نیز به بازار داخل و در نهایت خارج از کشور راه پیدا نمی‌کند.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۳ ۱۲:۲۰

  جمال‌زاده چگونه اولین داستانش را نوشت؟

  در «شب محمدعلی جمال‌زاده» علاوه بر بررسی تاثیر او در داستان‌نویسی ایران، خاطره‌هایی درباره این نویسنده روایت شد و این‌که چگونه اولین داستانش را نوشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۱:۴۰

  هشدار پل موران از مخاطراتی که خودکشی در ادبیات دارد!

  «هنر مردن» اثری تئوریک است درباره مرگ و برخورد انسان با آن در گذشته (عهد باستان) تا دنیای معاصر. موران نویسنده کتاب در بخش «خودکشی در ادبیات» خودکشی رمانتیک را خطری معرفی می‌کند که هنوز حی و حاضر است و از آثار معاصری می‌گوید که ردپای این نوع خودکشی در برخی از آنها مشهود است. این کتاب کوچک هشداری است از پل موران درباره اینگونه مخاطرات.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۲:۰۰

  نویسندی هندی تبار برنده نوبل ادبیات درگذشت

  ویدیادار سوراجپراساد نایپل مشهور به وی.اس. نایپل نویسنده و رمان‌نویس مشهور انگلیسی هندی تبار در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۰:۴۰

  دوره یالوم و اگزیستانسیالیسم برگزار می‌شود

  دوره یالوم و اگزیستانسیالیسم از روان درمانی تا ادبیات با تدریس حسین کاظمی یزدی برگزار می‌شود.

 • کریچلی ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۴:۲۶

  خیلی کم... تقریباً هیچ مرگ، فلسفه، ادبیات

  سایمون کریچلی

  خیلی کم... تقریباً هیچ مسئله معنا را به مرکز مباحثه فکری بازمی گرداند.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۳:۰۰

  همراه با دکتر کاوه بصیری استاد ادبیات و سینمای ایران در دانشگاه آرکانزاس: می‌خواهم پل بین دو فرهنگ باشم

  کتاب‌های پیشتاز ایرانی مانند «ترس و لرز» از غلامحسین ساعدی، «چشم‌هایش» از بزرگ علوی، «مدیر مدرسه» از جلال آل احمد، «ثریا در اغما» از اسماعیل فصیح و «یکی بود یکی نبود» از محمدعلی جمال‌زاده پیش از این ترجمه شده‌اند اما چاپ آنها ادامه نیافته است چون تعداد کمی از کتاب‌های ترجمه شده توسط ناشران مطرح امریکایی چاپ و پخش می‌شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۴۰

  شعیری: ادبیات ما غنی است اما تفکرمان را به نظریه تبدیل نکرده‌ایم

  حمیدرضا شعیری می‌گوید: واقعیت این است که ادبیات ما بسیار غنی است و می‌تواند سرچشمه نظریه‌های زیادی باشد ولی ما آن را تبدیل به نظریه نکرده‌ایم. یعنی اتفاقی که اینجا نیفتاده، این است که ما تفکر را به نظریه تبدیل نکرده‌ایم.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۰۹:۴۴

  ادبیات دوران مشروطه با تکیه بر آثار ملک‌الشعراء

  نشست علمی بهار مشروطه (ادبیات دوران مشروطه با تکیه بر آثار ملک‌الشعراء) در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.‏

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۶:۰۰

  محمد قاضی به مترجم اعتبار بخشید

  ترجمه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است، در دوره قاضی مرسوم نبود که مترجمان سبک نویسنده را هم رعایت کنند. آنچه در آن زمان اهمیت داشت نثر مترجم بود که نثر قاضی نیز از نمونه‌های برجسته زمانه خود بود.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۵:۰۰

  علیرضا سپاهی لایین: ادبیات از گره‌خوردن با سیاست ضرر کرده است

  این وضعیت -به‌زعم ما ناهنجار- جدید، رهاورد عدم استانداردسازی فرهنگی و عدم بلوغ و تفاهم جمعی و فردی ما در بسیاری عرصه‌هاست. در خصوص تغییرشکل فضای ادبی، چند نکته را باید در نظر داشت؛ سیستم سنتی استاد و شاگردی و احترام کوچک‌تر به بزرگ‌تر، کمرنگ یا تقریبا ساقط شده است. شفافیت و معیارمندی نقد و بررسی ادبی، با ظهور نحله‌های ادبی روزافزون و طغیان ذوقی نسل‌های جدید، ازمیان رخت بربسته و هرکس خودش را معیار و مبنا می‌داند. گسترش سیستم‌های ارتباطی جدید و تعاملات فضای مجازی هم عطش انتشار مکتوب (کاغذی) را فروکاسته و هم نیاز به مراجعات حضوری و بررسی‌های چهره‌به چهره را منتفی کرده است. در کنار اینها، عوامل دیگری هم دخیل است که شاید اینجا مجال طرحش نباشد.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۶:۰۰

  کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه» نقد می شود

  کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه، مبانی و نظریه‌ها» نوشته‌ دونالد ای. هال و ترجمه‌ بختیار سجادی و دیاکو ابراهیمی نقد می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۰۱ ۱۳:۰۰

  از سادیسم و مازوخیسم تا کاخ بلند زبان فارسی

  فیاض می‌گوید مولوی و حافظ در اشعارشان «همه چیز» را باطل کرده اند. این جمله اساساً بی معنا است. اولین نکته اینکه ایشان باید توضیح دهند که منظور از «همه چیز» چیست؟

 • مان ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۰

  جستارهایی درباره توماس مان

  جرج لوکاچ

  مجموعه حاضر دربردارنده زبده مقاله‌ها و جستارها و نوشته‌ها و تأملات لوکاچ است