شناسهٔ خبر: 17495 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

زندگی پس از هامون به روایت عکاسان

نمایشگاه عکس «در سیستان چه می‌گذرد؟» از ۲۷ تا ۳۱ خردادماه در عمارت شهرداری تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از تسنیم؛ نمایشگاه عکس «در سیستان چه می‌گذرد؟» حاصل سفر گروهی از عکاسان و مستند‌سازان به سیستان و بلوچستان است. این تصاویر مشکلات ناشی از بحران مدیریت آب در این منطقه را به تصویر کشیده است.

این گروه متشکل از هنرمندان تبریز و تهران، در فروردین ماه سال جاری، خط اریب دریاچه‌ی ارومیه تا دریاچه هامون را طی کردند و با انگیزه‌ی ایجاد همگرایی ملی برای مقابله با این بحران و کمک به حل مشکلات مردم سیستان دیدارهایی با بزرگان و مردم محلی داشته و به مشاهده‌ی میدانی عوارض ناشی از بحران مدیریت آب در این منطقه پرداختند.

به نظر عکاسان این گروه، خشکیدن هامون نمادی از بحران مدیریت آب در سراسر ایران است چرا که اغلب حوضه‌های مهم آبی کشور از جمله دریاچه‌ی ارومیه، زاینده رود و کارون با بحرانی مشابه مواجهند و محدود کردن هرکدام به مسائل منطقه ای پاسخ مناسبی برای عبور از بحران نیست.

آنها پوستر نمایشگاه خود را در شبکه های اجتماعی، همراه با این متن منتشر کرده‌اند:

«پس از خشکیدن هامون در سیستان چه می‌گذرد؟ آیا محیط زیست تنها یک مسئله‌ی شیک است؟ تا حالا فکر کرده اید «آب» یعنی چه؟ چرا مسئله‌ی سیستان، مسئله‌ی همه ماست؟ در ایران «بحران آب» داریم یا «بحران مدیریت آب»؟ تا کنون با این پرسش مواجه شده اید که «حالا اگه ارومیه بخشکه، چه میشه؟» اگر عکس‌های این نمایشگاه را ببینید پرسش های بیشتری برایتان ایجاد خواهد شد»

این نمایشگاه با عکس هایی از سعید فرجی، منصوره معتمدی، رویا باقری و صابر قاضی و با حمایت اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری تبریز در این شهر برگزار می‌شود و پس از تبریز قرار است در تهران، قم، زاهدان و زابل نیز به نمایش گذاشته شود.

نظر شما