شناسهٔ خبر: 19862 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

پسر شهرام ناظری در گفتگو با CNN: من می خواهم با موسیقی یک انقلاب به پا کنم

حافظ ناظری در گفت‌و‌گو با شبکه جهانی «CNN» گفت: یکی از اهداف نهایی من شناساندن «مولانا» به مردم جهان است و مطمئن هستم روزی می رسد که مولانا همچون «شکسپیر» مورد توجه عامه مردم جهان قرار خواهد گرفت.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از فارس؛ حافظ ناظری درباره نگاهش به ابعاد موسیقیایی این آلبوم و اهداف اش از خلق «بعد یازدهم» گفت:‌ «من موسیقی را با این امید آغاز کردم که روزی از طریق آن بتوانم با دنیا ارتباط برقرار کنم. این موسیقی است که می تواند بُعد دیگری از فرهنگ من و سابقه من را به جهانیان نشان دهد. من سالها پیش به امید یکپارچه کردن فرهنگ های ملل به نیویورک آمدم و ایجاد یک محصول جدید که دیگر مفهومی به نام شرقی و غربی در آن نیست.»

در ادامه خبرنگار «CNN» باشاره به اینکه او به خوبی توانسته به این هدف اش برسد، با اشاره به قرار گرفتن آلبوم «بعد یازدهم» در صدر جدول ژانر کلاسیک بیلبورد، این اتفاق را اتفاقی نادر در بین موزیسین ها ایرانی لقب داده است.

ناظری در این باره می گوید:‌ «این یک افتخار شگفت انگیز برای من است، اما احساس می کنم در مورد من به تنهایی نیست. موفقیت برای ایران، نه برای من.»

پرسش درباره تاثیر بزرگ شدن در یک خانواده اهل موسیقی وادبیات در تصویر سازی اش از موسیقی در آلبوم «بُعد یازدهم» نیز اعتقاد دارد:‌«بزرگ شدن و رشد در یک خانواده موزیسین با پشتوانه موسیقی قومی و آئینی خوش شانسی بزرگی برای من بود. من در خانواده ای بزرگ شدم که به نوعی برای اکثر بزرگان موسیقی ایران، یک مرکز و مبدا به شمار می رفت و آلات موسیقی به نوعی اسباب بازی های من در دوران کودکی بود.»

حافظ ناظری درباره حضور پدرش در این اثر، از شهرام ناظری به عنوان بزرگترین معلم خود یاد می کند و می گوید: «سبک آواز پدر من منحصر به فرد است. او پس از 40 سال با شکستن قوانین آواز کلاسیک ایرانی و ترکیب شعر مولانا در موسیقی کلاسیک فارسی توانست سبک جدید را در این عرصه خلق کند.»

خالق «بُعد یازدهم» در ادامه می افزاید:‌ «من فکر می کنم که موسیقی من صدایی از خداوند است. صدایی از خدا که به من الهام می‌شود. موسیقی اگر درست شنیده شود توانایی نفوذ به قلب‌ها و ماندگاری را نیز در خود دارد. مهم نیست چه خصوصیت هایی در موسیقی نهفته است، اگر شما بتوانید ماهیت آنرا به درستی درک کنید، بدون توجه به اینکه طرفدار چه مذهبی هستید یا در پس زمینه آن چه اتفاقی افتاده، قطعا می توانید از آن لذت ببرید.»

ناظری با اعلام اینکه با این آلبوم خود را در آغاز راه می بیند، اعتقاد دارد:‌«یکی از اهداف نهایی من شناساندن «مولانا» به مردم جهان است و مطمئن هستم روزی می رسد که مولانا همچون «شکسپیر» مورد توجه عامه مردم جهان قرار خواهد گرفت.»

ناظری می گوید:‌« من می خواهم با موسیقی یک انقلاب به پا کنم. با عشق به جای نفرت و هرج و مرج و خونریزی. در این زمانه مدرن باید با عشق و موسیقی به جنگ با دنیا رفت و با این راه می توان جهانی زیبا و به‌دور از خشونت و جنگ ساخت.»

نظر شما