شناسهٔ خبر: 22428 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

bbc صحبت های حاتمی‌کیا را تحلیل کرد

پس از صحبت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا در برنامه «هفت» که به مذاق برخی رسانه‌ها خوش نیامد، سایت بی‌بی‌سی فارسی هم به جمع مخالفان این کارگردان کشورمان پیوست.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از بانی فیلم؛ :پس از صحبت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا در برنامه «هفت» که به مذاق برخی رسانه‌ها و سینما‌گران خوش نیامد؛ سایت بی‌بی‌سی فارسی هم به جمع مخالفان این کارگردان کشورمان پیوست و در مطلبی با عنوان "قهرمانی یکه یا فیلمسازی وابسته؟ چرا حاتمی‌کیا معترض است ضمن جمع آوری مطالبی که در روزهای اخیر علیه حاتمی‌کیا مطرح شده است، نوشت: هرچند حاتمی کیا ترجیح می‌دهد پشت تریبون‌ها خود را مستقل، بی‌ پشت و پناه و صرفا سخنگوی "بچه‌های جنگ" معرفی کند و از جریانهای سیاسی اعلام برائت کند؛ اما شواهد حاکی از همراهی و همسویی او با یک جناح سیاسی کاملا مشخص است.

بی‌بی‌سی فارسی در ادامه گزارش خود می‌نویسد: "هرچند حاتمی‌کیا پیش‌تر از تلاش خود برای نمایش "فریاد تظلم‌خواهی عزیزانِ کرد" در فیلمش سخن گفته بود، به نظر می‌رسد روایت او از وقایع چندان شباهتی به تجربیاتِ ساکنان مناطق کردنشین -که در دل درگیری‌های به نمایش درآمده در فیلم زیسته‌اند- ندارد، تا آنجا که گفته می‌شود حاتمی‌کیا برای یافتن بازیگران کردزبان، با مشکل مواجه شده است".

شبکه سلطنتی انگلیس در پایان این‌گونه نتیجه می‌گیرد که "حاتمی کیا البته مصر است که دو دو تا، چهارتا نمی‌داند و اهل حسابگری نیست اما در سینمای ایران، حساب فیلم‌ها هرگز از جنجال‌های سیاسی پیرامون آنها و سازندگانشان جدا نبوده؛ در نتیجه شاید حواشی از این دست و همراهی او با جریان اصولگرا در حمله به سازمان سینمایی، دولت و فیلمسازان مستقل، در جایگاه حاتمی‌کیا در معادلات سیاسی-فرهنگی و همینطور پروژه‌های بعدی او تاثیر خود را بگذارد ‌".

کارگردان فیلم «چ» در برنامه هفت تاکید کرده بود: " الان فیلم فاخر در مملکت ما به متلک تبدیل شده است و اگر ما فیلمی می‌سازیم که فاخر است، تعبیر متلک پیدا می‌کند و این را بعضی از بازیگرانی می‌گویند که اتفاقا قیمت آنها از روزی بالا رفت که فیلم فاخر مطرح شد".

نظر شما