شناسهٔ خبر: 22840 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

موبی دیک؛ یکی از 100 رمانی که باید خواند

«موبی دیک» رمانی از هرمان ملویل نویسنده آمریکایی است که در سال 1851 نوشته شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از هنرآنلاین؛ هرمان ملویل در جوانی زندگیش را از راه ملوانی می‌گذراند. تسلطش بر زندگی ملوان‏‌ها را مدیون سفرهای دریایی‏‌اش در جوانی‏‌ست. ملویل چند سالی هم در جزایر جنوب اقیانوس آرام در میان بومی‌هایی که زندگی‏‌‌شان را از راه صید نهنگ می‌گذراندند، زندگی کرد.

ملویل صاحب هفت رمان است که از نظر خیلی از منتقدان، رمان "موبی دیک" شاهکار او به شمار می‌رود. در سالی که این رمان نوشته شد تنها سه هزار نسخه از آن به فروش رفت، در حالی که ملویل این رمان‏ش را هم‏پایه با آثار شکسپیر می‌دانست. اما شهرت "موبی دیک" هم مانند خیلی از آثار مهم تاریخ ادبیات با مرگ نویسنده‏‌اش رقم خورد.

شاید بتوان علت شکست "موبی دیک" در زمان انتشارش را در روحیه و شخصیت قهرمان آن و در فرم و زبان نامتعارفش جست. اما یکی از مهم‏ترین دلایل شکست این رمان در نوآوری‏‌های نویسنده‏‌اش و در ویژگی‏‌های قهرمان آن است. او یک قهرمان دوست داشتنی و آرمان‌گرا و فداکار نیست، بلکه بسیار خودخواه و بی‌‏اندازه نفرت‏‌زده و خشن است. کاپیتان از هر نظر نمونه‌‏ای‏‌ست از انسان شهرنشینی که قرار است بعدها از ینگه ‌دنیا جهان را فتح کند.

"موبی دیک" داستان جوانی به نام اسماعیل است که به شدت علاقه‌‏مند به صید نهنگ است. او از شهر خود مهاجرت می‏‌كند تا بتواند به یكی از كشتی‏‌های معروفی كه عازم سفری طولانی برای شكار نهنگ است بپیوندد. پس از مدتی موفق می‏‌شود تا در كشتی پكوئود استخدام شود و عازم سفر دریایی شود. اما او و دیگر دریابانان پس از گذشت زمانی نه چندان كوتاه متوجه می‌‎‏شوند كه قربانی انتقام‏‌جویی شخصی اهب، ناخدای كشتی شده‌‏اند. اهب كه در طول یكی از سفرهای قبلی یك پایش توسط غول‏‌پیكرترین نهنگ اقیانوس آرام (موبی دیك) قطع شده بود عازم این سفر برای انتقام از موبی دیك شده است.

در فاصله میان ماجراهایی که در دریا و  طی شکار نهنگ اتفاق می‌افتد، مدام خط اصلی روایت قطع می‌شود و اسماعیل بحث‏‌های علمی و مذهبی و فلسفی مطرح می‌کند. به همان اندازه که ماجراها و روابط بین شخصیت‏‌ها در موبی دیک پیچیده است، زبان این اثر تو در تو و چندلایه است. نکته اینجاست که موبی دیک می‌بایست در واقع تمثیلی باشد از آمریکا و به همین دلیل هم تقریبا همه ملیت‏‌هایی که در آن زمان از اروپا به ینگه دنیا مهاجرت کرده بودند، در این رمان نمایندگانی دارند. از اقوام اروپایی تا خاور دور و حتی ترک‌ها و عرب‌ها.

موبی دیک را از تاثیرگذارترین رمان‏‌های آمریکایی دانسته و هرمان ملویل را از پیشگامان سمبولیسم کافکایی می‌شمرند.

این رمان با ترجمه علی اصغر محمدزاده و پرویز داریوش در انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.

نظر شما