شناسهٔ خبر: 23770 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

از خاطرات سید حسین نصر تا عبدالله آذربرزین

حسین دهباشی، مدیر دفتر تاریخ شفاهی و تصویری ایران از انتشار چهار کتاب با عنوان «حکمت و سیاست»، «آیندگان و روندگان»، «اقتصاد و امنیت» و «فرماندهی و نافرماندهی» در هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛حسین دهباشی، درباره انتشار چهار کتاب از مجموعه «دفتر تاریخ شفاهی و تصویری ایران» به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: کتاب‌های خاطرات دکتر سیدحسین نصر با عنوان «حکمت و سیاست»، خاطرات داریوش همایون «آیندگان و روندگان»، خاطرات علینقی عالیخانی «اقتصاد و امنیت» و خاطرات سپهبد آذربرزین «فرماندهی و نافرماندهی» در هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران منتشر خواهد شد.
 
مشاور سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: هر چهار کتاب تقریبا در ۷۰۰ صفحه تنظیم شده است و ۱۵ درصد اسنادی که درباره مصاحبه شنوندگان در کتاب‌ها گنجانده شده برای نخستین‌بار است که منتشر می‌شود. همچنین در این کتاب‌ها اگر از سوی افراد هنگام مصاحبه ادعایی عنوان شده است در پاورقی‌ها تلاش شده تا راستی‌آزمایی شود. به عبارتی در پاورقی کتاب‌ها در همان صفحه‌ای که ادعاها مطرح شده مورد نقد قرار گرفته است. 

وی اظهار کرد: مصاحبه با سید حسین نصر، فیلسوف، متأله ایرانی و استاد علوم اسلامی در دانشگاه جرج واشنگتن در محل سکونتش در واشنگتن، داریوش همایون، روزنامه‌نگار و وزیر اطلاعات و جهانگردی محمدرضا پهلوی در مونترو سوئیس، عبدالله آذربرزین، جانشین فرماندهی نیروی‌هوایی در زمان پهلوی دوم در کالیفرنیا و با علینقی عالیخانی، وزیر اقتصاد پهلوی دوم در ویرجینیا انجام شده است. ضمن این‌که مطالب این مصاحبه‌ها علاوه بر گفت‌وگو شامل اسناد و ضمائمی است که از اسناد ساواک، اسناد وزارت خارجه آمریکا، اسناد آرشیو بریتانیا، پرونده اداره ضد اطلاعات و پرونده کارگزینی این افراد در ایران بهره گرفته شده است. 

مدیر دفتر تاریخ شفاهی و تصویری ایران عنوان کرد: طرح تاریخی شفاهی در «دفتر تاریخ شفاهی و تصویری ایران»در حال انجام و ۶۴ جلد کتاب در دست تدوین است که امیدوارم ۱۲جلد آن امسال چاپ شود. البته چهار جلد آن شامل خاطرات دکتر سیدحسین نصر، خاطرات داریوش همایون، خاطرات علینقی عالیخانی و خاطرات سپهبد عبدالله آذربرزین در هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران منتشر خواهد شد. 
 
دهباشی درباره شمارگان و قیمت این کتاب‌ها که قرار است از سوی انتشارات کتابخانه ملی منتشر شود، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

نظر شما