شناسهٔ خبر: 25891 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

موسیقی در فرهنگسراها تعطیل نشده، تخصصی شده

درحالی‌که اجرای موسیقی در فرهنگسراها مدت‌هاست تعطیل شده؛ بازهم معاونت هنری سازمان فرهنگی شهرداری این اقدام را به تخصصی کردن موسیقی در فرهنگسراها نسبت داده است.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایلنا؛ اولین نشست خبری پنجمین جشنواره فیلم شهر در حالی برگزار شد امیر عبدالحسینی (معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) از تعطیل نشدن بخش موسیقی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و همچنین تمرکز فعالیت‌های فرهنگی و هنری پایتخت در این سازمان خبر داد و دوباره تاکید کرد که قصد شهرداری تعطیلی موسیقی در فرهنگسراها نبوده بلکه می‌خواسته آن را تخصصی کند.

عبدالحسینی گفت: نگاه به هنر در سازمان تخصصی کارشناسی و حرفه‌ای است و ما می‌خواهیم از استادان و بزرگان عرصه‌های مختلف هنری استفاده کنیم.

وی ادامه داد: از نظر ما هنر باید معطوف به بخش زندگی اسلامی و ایرانی باشد و آثار هنری باتوجه به هویت ایرانی و اسلامی باید در خدمت شهروندان باشد و مباحث تربیتی تعلیمی و اثربخشی در هنر بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه فعالیتهای هنری خوب قرار است در این سازمان ادامه پیدا کند؛ گفت: جشنواره‌های تئاترشهر، ادبی شهر، تجسمی شهر و فیلم شهر جشنواره‌هایی است که قطعا ادامه پیدا می‌کند و سازمان از آنها حمایت می‌کند اما بایدمد نظر داشت که برگزاری این جشنواره‌ها فقط با هدف برگزار کردن یک جشنواره صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه سینما در این میان هنر بسیار مهمی است؛ گفت: توجه ما در جنشواره‌هایی همچون فیلم شهر علاوه بر اینکه یک نگاه تخصصی است؛ به شهر و شهروند است زیرا معتقدیم که مخترعان شهرها رد فیلم‌ها هنرمندان هستند.

عبدالحسینی با اشاره به تمرکز برنامه‌های فرهنگی در شهر تهران در سازمان فرهنگی هنری شهر داری تهران گفت: سند تعالی فرهنگ و هنر شهر به زودی تصویب می‌شود و براساس آن سیاستگذاری‌ها در بخش هنر حرفه‌ای در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران خواهد بود اما این مطلب به آن معنی نیست که سازمان‌های دیگر نباید فعالیت فرهنگی کنند.

وی در پاسخ به سوالاتی پیرامون تعطیل شدن بخش موسیقی د ر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: سیاستگذاری ما در هنر اینگونه است که اگر اثری قرار است در فرهنگسرا به نمایش درآید اعم از تئاتر موسیقی و یا فیلم باید قطعا مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بگیرد زیرا به صورت طبیعی نهاد متولی؛ وزارت ارشاد است.

وی ادامه داد: در بخش موسیقی دو شکل مطرح است موسیقی یک شکل پنهان دارد و یک شکل آشکار بحث پنهان موسیقی آموزش هنر موسیقی است. ما به بحث آموزش موسیقی انتقادات جدی داشتیم زیرا معتقدیم آموزش هنر، هنر آموزش است. ما علاوه بر بحث آموزش موسیقی آموزش خوشنویسی را نیز متوقف کردیم و سرفصلهای این آموزش بازبینی و دوباره راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: در بخش موسیقی نیز بعد از بررسی سرفصل برنامه‌های خوبی چون سحرخوانی، اجرای آرشیوهای آذری آذربایجان، کمانچه‌نوازی با حضور اساتید موسیقی همچون اردشیر شکارچی کامکارها برگزار شد و این امر نشان می‌دهد که نگاه ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به همه هنرها به خصوص هنر موسیقی تخصصی است.

وی ادامه داد: ما در همه هنرها نگاه فراگیر داریم و دنبال آن هستیم که این نگاه فراگیر در بخش برگزاری جشنواره‌ها نیز عمومیت پیدا کند همانگونه نیز که در جشنواره تئاتر شهر این نگاه فراگیر نیز وجود داشت.

وی ادامه داد: به دنبال آن هستیم که با تدوین یک سند مدون چشم‌انداز جشنواره‌ها را مشخص کنیم تا با تغییر مدیریت‌ها برگزاری جشنواره‌ها با مشکل مواجه نشود و تمام جشنواره‌های فرهنگی وهنری در زمان مقرر خود برگزار شود.

نظر شما