شناسهٔ خبر: 31604 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

انتشار 75 سال آرشیو صوتی کتابخانه کنگره امریکا به صورت دیجیتال

وقتی فناوری روی صنعت چاپ و نشر فشار وارد کرد، یکی از وعده‌های مهم داده‌شده ضبط و ذخیره آثار بزرگ تاریخ ادبیات و حفظ همیشگی آن‌ها به صورت دیجیتال بود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ پروژه دیجیتالی کردن بلندپروازانه گوگل آغازشده اما حرکتی که کنگره آمریکا در ضبط و نگهداری صداهای افراد مشهور کرده، بی‌نظیر بود که ارزش آن چند برابر است.

فایل‌های صوتی دیجیتال، شامل ضبط اشعار، سخنرانی‌ها و یا صدای خود نویسنده است که در ساختمان جفرسون پروژه آن انجام‌شده است.

فایل‌ها در اصل روی نوارهای مغناطیسی گردآوری‌شده بودند اما محتوای آن‌ها به مدد فناوری دیجیتالی شده و در حال حاضر به صورت دسترسی از راه دور فراهم‌شده است.

بیش از ۲۰۰۰ کار بدین صورت انجام‌شده برای هرماه ۵ رکورد جدید برنامه‌ریزی‌شده است.

رابرت کسپر رئیس مرکز ادبیات و شعر کنگره می گوید بیش از ۷۵ سال ضبط را به صورت دیجیتالی تبدیل کرده اند و اکنون در فاز اول بیش از ۵۰ صدای تاریخی از افراد مشهور، شاعران و نویسندگان روی سایت قرار می گیرد.

مرکز تحقیقات بازار IBISWorld درباره بازار ادبیات صوتی در جهان تحلیلی صورت داده و دران آورده است که ظرف ۵ سال گذشته بازار کتاب‌های صوتی ۱۲.۷ درصد رشد داشته اما ارزش مالی آن بی از ۲ میلیارد دلار شده است.

نظر شما