شناسهٔ خبر: 40627 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

«بینش و موسیقی» پژوهش‌های فقهیِ آکادمیک ، تقی بینش در عرصه موسیقی

کتاب «بینش و موسیقی»برگرفته از سفارش مقالات آرا و نظرات و سخنان تنی چند از بزرگان اهل تحقیق و فن موسیقی است که مطالعه آن به پیشبرد فرهنگ موسیقایی در جامعه و شناخت بیشتر شخصیت محقق فرهیخته‌ایی چون تقی بینش کمک می کند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از شبستان؛ به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، «رضا مهدوی» گردآورنده ی این کتاب در مورد ان، گقت: استاد تقی بینش که پژوهشگران موسیقی از وی بعنوان پدر نسخه شناسی موسیقی در ایران یاد می‌کنند در زمان مدیریت در برنامه‌های پژوهشی کاربردی در گروه  موسیقی دانشگاه سوره به همراه زنده‌یاد دکتر داریوش صفوت به تدریس همکاری و مشاوره موسیقی اشتغال داشته است.

وی ادامه داد: مطالب این کتاب در جلد اول عموما برگرفته از مباحثی بوده که در سلسله نشست‌هایی که در زمان مسئولیتم در مرکز موسیقی در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شد تشکیل شده است؛ در این جلسات که با حضور استاد بینش، دکترصفوت و تنی چند از روحانیون سازمان تبلیغات اسلامی منعقد می‌شد مباحث موسیقایی مورد آسیب‌شناسی و بررسی قرار می‌گرفت؛ برخی از این مباحث نیز توسط جناب آقای دکتر نقیبی معاون پژوهش مدرسه عالی شهید مطهری در مجله مقام موسیقایی منتشر می‌شد.

این پژوهشگر موسیقی همچنین درباره محتوای کتاب اظهار داشت: موسیقی مذهبی در ایران، ویژگی سنتی در موسیقی نواحی، موسیقی بعنوان نیاز امروز و فردا، خاطراتی از محضر درس علی اکبر شهنازی، نگاهی به موسیقی و...اعم مطالب کتاب هستند. همچنین حجم وسیعی از مقالات و جزوات استاد بینش که در چهل سال اخیر به چاپ رسیده و نایاب هستند از دیگر مطالب این اثر پژوهشی قرار دارند.

مهدوی همچنین به مبحث موسیقی از دیگاه اسلام در این کتاب اشاره کرده، افزود: بخش مبسوط موسیقی از نظر اسلام بعنوان آخرین پژوهش استاد تقی بینش بود که توفیق پیدا کردیم در این کتاب بعنوان یک متن مرجع مباحث موسیقایی را نه فقط برای مخاطبان خاص بلکه برای دیگر علاقه‌مندان به موسیقی و فقه گردآوری کنیم، تا منبع معتبری برای دو واحد درسی موسیقی از نظر اسلام در دانشکده‌های هنر باشد.

سردبیر کتاب فصل موسیقایی افزود: مطالبی چون قرآن و موسیقی، قول و زور از منظر شخصیتهایی چون شیخ طوسی، مقدس اردبیلی، امام محمد غزالی در این کتاب گردآوری شده است.

وی همچنین  نشان کرد: کتاب «بینش و موسیقی» در این دوره  برگرفته از سفارش مقالات آرا و نظرات و سخنان تنی چند از بزرگان اهل تحقیق و فن موسیقی مانند داریوش صفوت، سید مجید کیانی، محمدرضادرویشی، سید عبدالرضا موسوی،سید محمدتقی حسینی، نصرالله پورجوادی،کاظم بجنوردی، دکتر حسین محمدزاده صدیق سید علیرضا میرعلی نقی و... است که مطالعه آن کمک شایانی به پیشبرد هر چه بیشتر فرهنگ موسیقایی در جامعه و شناخت هر چه بیشتر و جامع از شخصیت محقق دانا و فرهیخته‌ایی چون زنده‌یاد دکتر تقی بینش خواهد داشت.گفتنی است جلد دوم این کتاب در آینده نزدیک که شامل باقی‌مانده مقالات و پژوهش‌های استاد بینش است به همراه سفارش مقالات به  استادان و دیگر شخصیتهای هنری را شامل خواهد بود.  

نظر شما