شناسهٔ خبر: 43990 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

استفاده از ظرفیت کرسی‌های آزاد اندیشی در حوزه محیط زیست

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: باید تمامی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهی مانند نشریات، کرسی‌های آزاداندیشی ومناظرات دانشجویی به مقوله محیط زیست بپردازند تا در این حوزه میان مردم دغدغه ایجاد شود.

 

ضیاء هاشمی

 

 

 

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر ؛ سید ضیاء هاشمی در سومین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در دانشگاه لرستان گفت: موضوع محیط زیست باید تبدیل به فرهنگ شود و دانشجویان نقش تاثیرگذاری در این حوزه دارند.

وی افزود: انسان به عنوان موجود غالب بر طبیعت تاخت و تاز کرده و آن را استخدام کرده است که این استخدام بی‌رحمانه به گونه ای تداوم یافته که طبیعت در بحران و جامعه در معرض تهدید قرار گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: زمانی که امر طبیعی و اجتماعی را از هم تفکیک کنیم و آنها رقیب یکدیگر تلقی خواهند شد و قطعا نگاه استعماری به طبیعت داریم که استعمار در هر شکل غلط، مخرب و خطرناک است.

هاشمی اظهار داشت: هنگامی‌که پیوستگی جامعه و طبیعت را از بین ببریم قطعا شاهد بحران‌هایی خواهیم بود که هم اکنون وجود ریزگردها، خشکسالی‌های متوالی و سیلاب از این آثار مخرب به حساب می‌آیند.

وی با بیان اینکه طبیعت بدون جامعه و جامعه جدای از طبیعت منجر به تخریب می‌شود، تصریح کرد: باید رویکرد تدریجی برای نهاده‌ سازی الگوی اخلاقی ومهربانی با طبیعت را ترویج دهیم و این مهم را شعار دانشجویی قرار دهیم چراکه این امر در تدوام زنجیره مهربانی انسان‌ها باهم تلقی می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: حرکت های دانشجویی در حوزه محیط زیست در دانشگاه‌ها ضروری است و این کنش‌ها حاشیه‌ای نیستند بلکه به معنای واقعی کلمه یک امر فرهنگی ضروری و علمی بشمار می روند.

هاشمی گفت: جشنواره‌های فرهنگی و هنری ظرفیت خوبی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست هستند که باید در این راستا به کار گرفته شوند و قطعا حرکت به‌جا، منطقی و اکادمیک تشکل‌های دانشجویی حامی محیط زیست باعث تربیت شهروندانی عملگرا حساس و مسئولیت‌پذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه به جای حامیان تئوریک محیط زیست به جریان‌ها و گروه‌های عمل گرا نیاز داریم، افزود: نیاز است دروس عمومی و تخصصی محیط زیست تقویت شوند و آموزش‌های رسمی و غیررسمی ما به آموزه‌های زیست محیطی اعتنا و توجه خاصی داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیازمند پرورش نسلی عملگرا، هوشمند و فعال هستیم و نیاز داریم به سمت جامعه‌ای محیط زیست گرا و شهروندانی که محیط زیست را به عنوان دغدغه جدی برای خود تلقی می‌کنند، ‌حرکت کرده و دانشجویان خلاق خود را متوجه صیانت از محیط زیست کنیم و این یک رسالت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی است.

هاشمی تصریح کرد: ضرورت دارد دفاع از محیط زیست به عنوان یک کنش فرهنگی در میان دانشجویان نهادینه شود و دانشگاه‌ها در قالب‌های فرهنگی و اجتماعی به صورت گسترده و فراگیر به این مسئله بپردازند.

وی اظهار داشت: امر صیانت و حمایت از محیط زیست در شرایط کنونی یک امر معروف است و ترویج این حرکت از مصادیق امر به معروف است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه بی‌توجهی به محیط زیست منکرآشکار است که منجر به سلب حق‌الناس می‌شود، خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی و دینی باید دردمندانه قدر این فعالیت‌ها را بدانند و به محیط زیست توجه کنند.

نظر شما