شناسهٔ خبر: 44843 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

فراخوان بیست و چهارمین جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

فراخوان بیست‌ و چهارمین جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد.

 

فراخوان بیست و چهارمین جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

 

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ دبیرخانه جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف شناسایی و معرفی كتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح كه نخستین‌بار طی سال قبل میلادی (2015) به زبان‌های گوناگون در كشورهای مختلف (جز ایران) چاپ شده است، بیست‌ و‌ چهارمین دوره جایزه جهانی كتاب سال را برگزار می‌کند.
 
موضوع‌ها و ویژگی‌های كتاب‌های برگزیده

1- هر یک از دو موضوع اصلی مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی شامل چند شاخه است كه عبارتند از:

الف – مطالعات اسلامی: كلیات/ معارف اسلامی/ تاریخ اسلام/ رجال/ اخلاق/ علوم قرآنی/ حدیث/ ترجمه متون اسلامی/ قرآن‌پژوهی و تفسیر/ فقه و حقوق اسلامی/ علم كلام/ فلسفه، تصوف و عرفان/ تاریخ علم در اسلام/ فرهنگ و تمدن اسلامی/ اقتصاد اسلامی/ هنر و معماری اسلامی/ مطالعات اسلام معاصر و غیره.

ب – مطالعات ایرانی: كلیات/ زبان و زبانشناسی ایرانی/ مردم‌شناسی/ تاریخ علم در ایران/ شعر و ادب فارسی/ تاریخ ایران/ هنر و معماری ایرانی/ تاریخ و تمدن ایران باستان/ ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی و غیره.

2- كتاب برگزیده باید واجد ویژگی‌های زیر باشد:

الف) برخوردار از ابتكار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی باشد.

ب) محتوای كتاب دارای ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و مأخوذ از منابع معتبر و مستند باشد.

ج) در كتب ترجمه شده، معیارهای اساسی ترجمه به نحو مطلوب رعایت شده باشد.

د) در كتب تصحیح‌ شده، آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم رعایت، و نسخ بدل به حد كافی ارائه شده باشد.

هـ) از نظر تناسب حجم كتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصول و یكدستی مطالب، ذكر فهارس فنی، ویراستاری، آرایه کتاب و نداشتن اغلاط چاپی از كیفیت مطلوب برخوردار باشد.

از تمام ناشران، پدیدآورندگان و صاحبنظران دعوت می‌شود یک نسخه از کتاب‌های مورد نظرخود را برای شرکت در این دوره از جایزه جهانی کتاب سال، تا پایان مهر‌ماه 1395 به نشانی زیر ارسال کنند.

تهران، میدان هفتم‌تیر، خیابان قائم‌مقام فراهانی، ابتدای خیابان فجر، ساختمان شماره7، طبقه پنجم، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

در صورت در دسترس نبودن نسخه چاپی، متقاضیان می‌توانند نسخه پی دی اف کتاب‌های مد نظر خود را به نشانی اینترنتی  bookaward@ketab.ir  ارسال کنند. شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر 88861320 است.

نظر شما