شناسهٔ خبر: 45790 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

نخستین دوره جایزه منطقه‌ای کتاب سال اسلام و ایران فراخوان داد

نخستین دوره جایزه منطقه‌ای کتاب سال اسلام و ایران در حوزه روس زبان، پاییز ۲۰۱۶ در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ دبیرخانه جایزه منطقه‌ای کتاب سال ایران و اسلام در حوزه روس زبان، با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح که برای اولین بار طی دو سال قبل میلادی (۲۰۱۵- ۲۰۱۴) به زبان روسی در کشورهای مشترک المنافع چاپ شده است، نخستین جایزه منطقه‌ای کتاب سال را برگزار می‌کند.

بر اساس این فراخوان، علاقمندان می‌توانند در حوزه‌های مطالعات اسلامی (کلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، پیامبر اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق، علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلام معاصر وغیره)  و مطالعات ایرانی (کلیات، زبان و زبان شناسی ایرانی، مردم شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ وتمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی، مطالعات ایران امروز و غیره) آثار خود را به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

کتاب‌هایی در این دوره از جایزه مورد داوری قرار می‌گیرند که از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی برخوردار باشند و محتوای کتاب دارای ارزش فرهنگی بسیار در خور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و مأخوذ از منابع معتبر و مستند باشد.

همچنین، در کتب ترجمه شده، معیارهای اساسی ترجمه به زبان روسی به نحو مطلوب رعایت شده و در کتب تصحیح شده، آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم رعایت، و نسخ بدل به حد کافی ارائه شده باشد. از نظر تناسب حجم کتاب با محتواف فصل بندی موضوعات، رعایت هماهنگی فصول و یکدستی مطالب، ذکر فهارس فنی، ویراستاری، آرایه کتاب و نداشتن اغلاط چاپی از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

بر اساس این فراخوان، بدینوسیله از کلیه ناشران، پدید آورندگان و صاحبنظران دعوت می‌شود یک نسخه از کتاب مورد نظر خود را جهت شرکت در این دوره از جایزه منطقه‌ای کتاب سال، تا پایان ماه اکتبر ۲۰۱۶ به یکی از نشانی‌های ذیل ارسال کنند:

ایران، تهران، میدان هفتم تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، ابتدای خیابان فجر، ساختمان شماره۷، طبقه پنجم، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران.
فدراسیون روسیه- مسکو- خیابان نیکولامسکایا شماره ۱ – کتابخانه ادبیات خارجی- بنیاد بین المللی ایران شناسی- مسکو.

بر اساس این گزارش، در صورت در دسترس نبودن نسخه چاپی و مشکل برای ارسال اصل کتاب، متقاضیان می‌توانند نسخه پی دی اف کتب مورد نظر خود را به آدرس پست الکترونیک bookaward@ketab.ir ارسال کنند. علاقمندانمی‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های ۹۸۲۱۸۸۸۶۱۳۲۰+ و +۷۴۹۵۹۸۸۵۲۲۹ (۳۰-۳۱-۳۲) تماس حاصل کنند.

دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال، رایزنی فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه، بنیاد بین­المللی ایران­شناسی مسکو،  بنیاد مطالعات اسلامی مسکو، انستیتو اطلاعات علمی- فرهنگی آکادمی علوم فدراسیون روسیه و انستیتو شرق­شناسی آکادمی علوم فدراسیون روسیه در ارزیابی علمی آثار  و برگزاری این جایزه همکاری می­‌کنند. از این رو آثار برتر و نفرات برگزیده در مراسمی که به همین مناسبت در مسکو برگزار می‌شود، معرفی خواهند شد.

نظر شما