شناسهٔ خبر: 45948 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ابراهیم فیاض: علوم انسانی نمی تواند غیراسلامی باشد

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه، علوم انسانی نمی تواند غیر اسلامی باشد، گفت: کتاب معرفت شناسی «وبر»، علوم انسانی غیر از علوم دینی نمی داند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ استادیار گروه انسان شناسی دانشگاه تهران در دومین گردهمایی انجمن سواد رسانه ای در دهکده وسف قم اظهار کرد: متاسفانه امروز جامعه ما در حال فروپاشی تدریجی دینی است و حوزه های علمیه باید جایگاه اصلی و واقعی خود را پیدا کند و این نیازمند تاسیس مرکز مطالعات تاریخ حوزه است که طلاب از گذشته خود و آنچه پشت سر گذاشته اند مطلع شوند.

این محقق و پژوهشگر جامعه شناسی ادامه داد: یک بار در زمان مشروطه متوجه فروپاشی شده ایم, فروپاشی که قدرتی مثل  انگلیس را روی کار آورد و حوزه علمیه نجف به اغما رفت و حوزه قم دچار مسائل سیاسی شد.

در روش شناسی دچار مشکل هستیم

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب از سال های بسیار دور بحث متد و روش را بیان کرده اند ولی هنوز به این روش دست نیافته ایم. وی که در جمع اساتید و فعالان رسانه سخن می گفت، اظهارداشت: چرا امروز حوزه های ما در روش شناسی دچار مشکل عمیقی هستند؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ تا چه زمانی باید بدون روش طی طریق کنیم و متدی از خود نداشته باشیم؟

عضوهیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: یک و نیم سال پیش در شورای عالی امنیت ملی بحث فروپاشی دینی جمهوری اسلامی را مطرح کرده ام، که این خطر جدی است و همانند دومینو در حال سرعت گرفتن است. وی گفت: الان همه  فقط بحث می کنند، در حالی که این فروپاشی از خودمان شروع شده است و هر چقدر جامعه پیشرفته تر گردد این فروپاشی سرعت خواهد گرفت.

فیاض افزود: در کتاب معرفت شناسی «وبر» ، علوم انسانی غیر از علوم دینی نیست، وقتی ساختار انسانی، جامعه شناسی، مردم شناختی، علوم انسانی زیستی ما با علوم فنی جلو برود، قطعا به زودی فروپاشی خواهد رسید، چرا که این علوم انسانی که داریم علوم انسانی واقعی نیست.

علوم انسانی نمی تواند غیراسلامی باشد

استاد دانشگاه تهران با  بیان اینکه، علوم انسانی نمی تواند غیر اسلامی باشد، تصریح کرد: آیا تاکنون علت یابی کرده اید که چرا امروز باید وضعیت دانشگاه های ما در حوزه علوم انسانی این قدر بد باشد؟

وی گفت: فرهنگ از دین پیش گرفته است و ارتباطات بر فرهنگ حاکم شده است و رسانه ها بیش از نیاز ارتباطات فعالیت می کنند، متاسفانه ما در جامعه بیش از نیازمان فرهنگ داریم و همین فرهنگ ها مساله ساز شده اند.

توازن رسانه ای در کشور نداریم

فیاض تصریح کرد: اگر امروز شاهد حضور بی شمار رسانه های مجازی در کشور هستیم، تنها دلیلش وجود ابتذال فرهنگی حاکم در دنیا است، کره جنوبی سالانه ۲۰۰میلیون دلار درآمد از فضای مجازی کسب می کند و این در حالیست که ما چقدر خرج می کنیم تا از آن استفاده کنیم، در کشور توازن رسانه ای نداریم و بیش فعالی کودکان امروز و پرخاشگری آینده آنان از همین عدم توازن است.

نظر شما