شناسهٔ خبر: 55241 - سرویس اندیشه
نسخه قابل چاپ

جایزه محمود افشار به «علی‌اشرف صادقی» اهدا شد

بیست و پنجمین جایزه تاریخی و ادبی محمود افشار یزدی به «علی‌اشرف صادقی»، عضو پیوسته و مدیرگروه فرهنگ‌نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی رسید.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از دبا؛ مراسم اعطای بیست‌و پنجمین جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار یزدی برای زبان فارسی و وحدت ملی با حضور آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد، از متولیان بنیاد دکتر افشار، ژاله آموزگار، حسن انوری، امید طبیب‌زاده و غلامعلی حداد عادل در بنیاد موقوفات افشار برگزار شد.

در این مراسم جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار یزدی که شامل یک لوح، یک نشان و یک قالی دستباف نائین زیور یافته به نام  علی‌اشرف صادقی، عضو پیوسته و مدیرگروه فرهنگ‌نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، تقدیم وی شد.

سال گذشته این جایزه به «ژیلبر لازار» ایران‌شناس نامدار فرانسوی رسیده بود و سال قبل از آن هم به شاعر پرآوازه ایرانی، امیرهوشنگ ابتهاج (سایه) اعطا شده بود. از دیگر دانشمندانی که تاکنون این جایزه را دریافت کرده‌اند، می‌توان به ریچارد فرای، شارل‌هانری دو فوشه کور، برت فراگنر، آنجلو میکله پیه مونتسه، سیدمحمد دبیرسیاقی، غلامحسین یوسفی، منوچهر ستوده و عبدالحسین زرین‌کوب اشاره کرد.

اعضای هیات گزینش کتاب و جایزه محمود افشار عبارتند از: سیدمصطفی محقق داماد، محمدرضا شفیعی کدکنی، ژاله آموزگار، جلال خالقی‌مطلق، محمود امیدسالار، فتح الله مجتبایی، حسن انوری و کاوه بیات.

نظر شما