شناسهٔ خبر: 56381 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

آلنده برنده مدال جایزه کتاب ملی آمریکا

ایزابل آلنده نویسنده اهل شیلی توانست مدال یک عمر دستاورد ادبی را از سوی بنیاد جایزه کتاب آمریکا دریافت کند.

آلنده برنده مدال جایزه کتاب ملی آمریکا

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ جایزه کتاب ملی آمریکا مجموعه‌ای از جوایز ادبی است که سالانه به نویسنده‌های ساکن این کشور اعطا می‌شود.جایزه کتاب ملی در سال ۱۹۳۶ توسط انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد که پیش از جنگ جهانی دوم به نویسندگان غیرآمریکایی نیز تعلق می‌گرفت ولی بعد از جنگ تنها به نویسندگانی داده می‌شود که در آمریکا زندگی کنند.
 
این جایزه در بخش‌های بنیاد کتاب ملی، کتاب ملی و مدال یک عمر دستاورد ادبی از نویسندگان تقدیر می‌کند. امسال مدال یک عمر دستاورد ادبی به ایزابل آلنده رمان‌نویس اهل کشور شیلی رسید. ایزابل آلنده متولد کشور پرو است ولی به خاطر شغل پدرش سال‌ها در کشور شیلی زندگی کرد. او اولین زن نویسنده اسپانیایی زبان است که توانسته است جایزه بنیاد ملی کتاب آمریکا را دریافت کند. آلنده از سال ۲۰۰۳ به تابعیت آمریکا درآمده و اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند.
 
 آلنده که عنوان پدیده ادبیات آمریکای لاتین را دارد، یکی از معتبرترین نویسندگان این منطقه است. نزدیک به 60 میلیون نسخه از کتاب‌هایش به فروش رفته و آثارش به ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده است.
 
این نویسنده زن 76 ساله در اولین واکنش به اعلام این خبر در یک گفتگوی تلفنی با خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: من فکر نمی‌کنم برای خوانندگان گذشته من زیاد تفاوت داشته باشد چون آدم ها و چیزها در گذشته فراموش می‌شوند و مهم اینجاست که هزاران نفر کتاب‌های من را می‌خوانند. زندگی گذشته من پر از خشونت و عشق همزمان بوده است.
 
تا قبل از چهل سالگی آلنده حدود 20 رمان نوشت که هیچ کدام از آنها را چاپ نکرده بود. از مشهورترین رمان‌های آلنده که به فارسی هم ترجمه شده می‌توان به خانه ارواح، از عشق و سایه‌ها، داستان‌های اوا لونا، پائولا و دختر بخت اشاره کرد.
 
آلنده در گفتگوی تلفنی خبر داد که در حال نوشتن یک رمان جدید با الهام از زندگی پابلو نرودا شاعر اهل شیلی است. وی گفت: این رمان سال‌های جنگ داخلی اسپانیا دهه 30 میلادی را روایت می‌کند که نرودا در آن سال‌ها به عنوان یک مهاجر به آمریکای جنوبی سفر کرد.
وی افزود: این رمان در حقیقت گذشته و تاریخ زنده آمریکای لاتین است که برای خودم قابل لمس و احساس است.

نظر شما