شناسهٔ خبر: 58654 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کارنامه 40 ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار منتشر شد

مشاور وزیر و دبیرستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد از انتشار «کتاب زمانه فرهنگ، کارنامه چهل ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار» خبر داد.

کارنامه 40 ساله فرهنگ و هنر از زبان آمار منتشر شد

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛  مهدی محمدی گفت: انتشار این مجموعه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین سال انقلاب اسلامی است.
 
وی افزود: کارنامه فرهنگی این انقلاب قلمروهای گوناگونی را دربرمی‌گیرد. دستاورد نهادهای متنوع و گوناگون فرهنگی، نهادهای دیداری و شنیداری و بخش فرهنگ و هنر را شامل می‌شود. در این کتاب کوشش شده است تا از منظر آمار و گزارش کمّی در بخش محدود و مشخص وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برشی از تصویر فرهنگی ٤٠ سال گذشته ترسیم شود.
 
دبیرستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: آمارهای کمّی این گزارش معطوف به تولیدات و محصولات و فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. این آمارها بیشتر سویه تولید را نشان می‌دهند نه سویه مصرف را.
 
محمدی درباره محتوای این کتاب افزود: آمارهای این گزارش شامل دو دسته کلی هستند. دسته اول آمار فعالیت‌ها و اقداماتی که از سال ٥٧ وجود داشته و تا سال ٩٦ استمرار پیدا کرده­اند، اطلاعات ثبتی برخی از این آمارها در ٤٠ سال موجود بوده و برخی موارد به دلیل نداشتن منابع ثبتی، اطلاعاتی از آن‌ها در دسترس نبوده است.

وی افزود: دسته دوم شامل فعالیت‌ها و اقداماتی می­‌شود که از سال‌های پس از ٥٧ و در ٤٠ سال گذشته شروع شده­اند و اطلاعات پایه آن ها به سال‌ها یا دهه‌های اخیر بازمی‌گردد؛ مانند رسانه‌های دیجیتال، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، موسسات فرهنگی هنری، کانون‌های تبلیغاتی و ...
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره شاخص‌های فرهنگی ٤٠ ساله گفت: بیش از ٣٠ شاخص فرهنگی در این کتاب تدوین و بررسی شده که منبع مناسبی برای پژوهشگران و سیاستگذاران فرهنگی کشور است.
 
وی با اشاره به آمار و شاخص‌های استانی افزود: در این کتاب اقلامی که برش استانی آن قابل دسترس بوده، از نگاه شاخص‌های فرهنگی اندازه‌گیری و رتبه‌بندی شده است.
 
دبیر ستاد چهلمین سال انقلاب اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از زحمات تمامی معاونت‌ها و سازمان‌ها در تهیه این گزارش قدردانی کرد.

نظر شما