شناسهٔ خبر: 59064 - سرویس مسائل علوم‌انسانی
نسخه قابل چاپ

گسترش دانش فلسفی در سطح بین‌المللی به شیوۀ گعده‌نشینان پژوهشگاه علوم انسانی؛

راهنمای انتشار مقاله در ژورنال‌های خارجی

پورحسن گذشته از نگارش غلط عنوان مقاله انگلیسی پورحسن و مهدوی، از این مقاله هیچ اثری در اینترنت و پایگاه اینترنتی مجلۀ ذکرشده نیست! خود مجله هم شعبده‌ای است. به تارنمای مجله که رجوع کنید،۱ می‌بینید که هیئت تحریریه آن افرادی از ترکیه و آفریقای جنوبی و مصر گرفته تا هند و روسیه و بنگلادش هستند، اما در کمال شگفتی درمی‌یابید که تقریباً تمام نویسندگان مجله ایرانی‌اند! بااین‌حال، نامی از آقای دکتر پورحسن در میان نیست.

فرهنگ امروز/ عارف ششگلانی:

یکی از پایه‌های تقریباً ثابت گعده‌های شبه‌آکادمیک در پژوهشگاه علوم انسانی، آقای قاسم پورحسن است، استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه، همان گروهی که یکی از انتحالگران ثلاثه از آن برخاست و آوازة انتحالش چندی در رسانه‌ها پیچید و دیری نگذشت که آب‌ها از آسیاب آن رسوایی هم افتاد. دکتر پورحسن شاید نخستین کسی بود که سال گذشته به دفاع از میری و رزومۀ رسواشده‌اش دست زد. سری به تارنمای شخصی ایشان که بزنید، می‌بینید که از فارابی و ملاصدرا و فلسفه اسلامی، عرفان و تصوف، سهروردی، آیت‌الله طباطبایی، اقبال لاهوری، ، هگل، کواین، ویتگنشتاین، فروم، مطهری، متفکران عرب و مدرنیته، دیوان شمس، ناسیونالیسم، زبان مادری، اسلام و حقوق بشر، وضعیت دانشگاه، فساد، روان‌کاوی تا اقتصاد مقاومتی و کنفرانس ورشو و ... سخن به میان آورده و مطلب منتشر کرده است. چندی پیش نقدی بر یکی از کتاب‌های آقای پورحسن در فرهنگ امروز منتشر شد با عنوان «پدیده‌ای شگرف در کتاب‌سازی ایرانی» که با توجه به اینکه نقد جدی به کتابی از دکتر پورحسن درباره فارابی بود و ایشان هم خود را متخصص فارابی می‌داند، جالب توجه است. در اینجا ما اشاراتی کوتاه به مقاله‌های انگلیسی دکتر قاسم پورحسن می‌کنیم.

از استاد گرامی دکتر قاسم پورحسن سه مقاله با مشخصات زیر در رزومۀ رسمی ایشان منتشر شده است:

درباره مقاله اول: گذشته از نگارش غلط عنوان مقاله انگلیسی پورحسن و مهدوی، از این مقاله هیچ اثری در اینترنت و پایگاه اینترنتی مجلۀ ذکرشده نیست! خود مجله هم شعبده‌ای است. به تارنمای مجله که رجوع کنید،۱ می‌بینید که هیئت تحریریه آن افرادی از ترکیه و آفریقای جنوبی و مصر گرفته تا هند و روسیه و بنگلادش هستند، اما در کمال شگفتی درمی‌یابید که تقریباً تمام نویسندگان مجله ایرانی‌اند! بااین‌حال، نامی از آقای دکتر پورحسن در میان نیست. به عبارتی، انتشار مقاله در چنان مجله‌ای اسباب اعتبار نیست، چه رسد ادعای انتشار مقاله در آن مجله، وقتی آن مجله هم ادعای شما را به رسمیت نمی‌شناسد.

در بررسی مقاله دوم کار قدری بیخ پیدا می‌کند. مقاله منتشرشده در مجله‌ای است که در فهرست سیاه نشریات نامعتبر وزارت علوم قرار دارد. مجله‌ای تحت عنوان Modern Applied Science که زیرمجموعه Asian Social Science است. مقاله را اگر از روی سایت مجله بارگذاری کنید۲ از شکل و شمایل حروف‌چینی و صفحه‌آرایی آن درمی‌یابید که مجله حتی مجله‌ای آماتور هم نیست. نگارش انگلیسی مقاله آقای پورحسن و همکاران هم در نوع خود بی‌نظیر است! مقاله این اساتید نیازی به داوری علمی نداشته است؛ کافی بود یک ویراستار متن آن را مرور کند تا فوراً رد شود!۳ گذشته از این‌ها، ۵-۶ صفحه مقاله دربارة «خدای مهربان و مسئلۀ شر در فلسفه سهروردی» قرار است چه بگوید که سه نویسنده در آن شریک شده‌اند تا در مجله‌ای نامعتبر چاپ شود و به حساب مقالۀ علمی بین‌المللی در رزومۀ محققان گرامی درج گردد! هرچه هست آن‌قدر هست که آقای دکتر پورحسن و یکی از نویسندگان همکار، از آن مقالة شش‌صفحه‌ای کتابی درآورده‌اند با ۴۵۰ صفحه‌! ان‌شاءالله این یکی مورد توجه منتقدان قرار گیرد.۴

مقاله سوم که باز هم از همان سه نویسندۀ مقاله دوم است و با همان موضوع (مسئلۀ شر در اندیشۀ سهروردی) در مجله‌ای منتشر شده است که مطابق فهرست‌های معتبر بین‌المللی ازجمله فهرست Beal جزو مجلات اصطلاحاً «یغماگر»۵ شناخته شده است. جست‌وجوی نام این مجله در اینترنت ما را به گزارش‌هایی می‌رساند که حاکی از فساد گسترده‌ای است.۶

   این سه مقاله گویا نتیجة مشارکت بین‌المللی آقای دکتر پورحسن در گسترش دانش فلسفی است. به نظرم باید بساط چنین مشارکت‌هایی هرچه سریع‌تر برچیده شود؛ گرچه سود شخصی در پیشرفت اداری اعضای هیئت علمی دارد، هیچ سودی برای جامعۀ علمی کشور ندارد و حتی مایه آبروریزی است.

خوشبختانه کارنامۀ آقای پورحسن مانند روزمۀ آن عضو پژوهشگاه علوم انسانی تاریک و موهن نیست. ایشان می‌توانند بیش از این آبروی خود را رهن گعده‌های پژوهشگاه نکرده و با احتیاط بیشتر در تألیفات خود به کار علمی بازگردند. پیشنهاد ما به آقای دکتر پورحسن این است که به خاطر انتشار این مقالات از جامعۀ دانشگاهی کشور و مردم (زیرا این مقالات به ارتقای علمی ایشان در بوروکراسی دانشگاه کمک کرده و در نتیجه درآمد ایشان را هم که از بودجه عمومی تأمین می‌شود بالا برده است) پوزش بخواهد و مقالات را از رزومۀ خود حذف کنند. به علاوه، اگر آقای دکتر پورحسن دغدغة آبرو دارند، بهتر است از همنشینی در گعده‌های پژوهشگاه بپرهیزند که جز بی‌اعتباری حاصلی ندارد.

پانویس:

(۱) اسامی هیئت تحریریه:

http://ijcls.brjpub.com/editorial-board

اسامی نویسندگان:

http://ijcls.brjpub.com/by-author

(۲) نشانی اینترنتی مقاله

http://www.ccsenet.org/journal/index.php/ass/article/download/۵۳۷۵۸/۲۹۵۶۲

(۳) برای نمونه عبارات زیر را ببینید. فاجعۀ نگارش مقالات واقعاً به شرح نیاز ندارد.

Suhrawardi, the inventor or his interpretation of life is the light of wisdom, all ranks and degrees are analyzed in

terms of light and darkness as well. It can be said on the basis of philosophical, good and evil are the basic

concepts of School of Illumination and evaluations are very important and necessary.

Suhrawardi main cause of evil in the world "darkness" articulates. (Suhrawardi, ۱۹۹۶, vol. ۲, p. ۳۷۷), he

"darkness" as a result of the body of knowledge. In the meantime, according to the draws version of Suhrawardi

of the problem of evil is the version re discussed below the light, he is that it is based on subtle nuances of light

and darkness, in addition to certain look that intuition is created in the result word is something in addition to the

antecedents of the results.

(۴) http://book.atu.ac.ir/book_۶۵۰.html

(۵) predatory journals

(۶) به این گزارش

 https://idea-en.cerge-ei.cz/files/IDEA_Study_۲_۲۰۱۷_Predatory_journals_in_Scopus/files/basic-html/page۳۴.html

و نیز این یکی بنگرید تا عمق رسوایی مجلۀ فوق را دریابید:

https://mg.co.za/article/۲۰۱۵-۱۲-۱۰-unscrupulous-academics-buy-into-university-۴۱۹-scam

نظرات مخاطبان 1 21

 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۱۹:۴۰پیمان 0 14

  این مرد که استاد نیست، از مصنوعات نسلی است که برای دانشگاهی که هیچ ارزش علمی ندارد پرورانده اند. کسی هم اینها را جدی نمی گیرد. حد استاد همان برنامه گردانی تلویزیون است نمی دانم چند نفر نگاه می کرد. مشکل آقایان این است که جای خود را نمی دانند و می خواهند با دست خالی استاد جهانی باشند، اما جز اتلاف منابع نمی کنند.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۱۹:۴۱پیمان 10 22

  ممنون از نویسنده مقاله که فاجعه دانشگاه را دنبال و اطلاع رسانی می کند
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۲۰:۲۷ 2 9

  وقتی اساتید دانشگاه نا این چنین هستند ، چرا دغدغه شان باید پیشرفت ایران باشد؟
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۰۹:۰۰به نام خدا 1 12

  کافیست شما بر حسب اتفاق و از اقبال بد در دانشکده ادبیات دانشگاه علامه حضور داشته باشید و یک جلسه سر کلاس این پدیده‌ی نامیمون بنشینید تا ببینید چطور میشود از زمین و زمان برایتان قصه تعریف کند و تا انتهای کلاس بدون حتی ذره‌ای اندوخته به چرندگویی ادامه دهد.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۳:۴۳حمید رضایی 112 111

  دوستانی که نظر میدهند مواظب باشند تا همه ابعاد قضیه را نمیدانند در دام قضاوت ناعادلانه و نادرست نیفتند بنده اتفاقا شاگرد ایشان در مقطع دکتری در دانشگاه علامه بوده ام و چند واحد درسی از جمله درس معرفت شناسی را با یشان گذرانده ام واقعا کلاسهایشان پر بار بود ولی متاسفانه ما دانشجویان هم متوجه برخی خصومتهای فردی میان برخی اساتید شده بودیم که به نظر میرسد در این مقاله هم ردپای آن وجود دارد . دوستانی که مطلع نیستند بیهوده خود را دام نیاندازند واقعا این مطلب بسیار غیر علمی نوشته شده قطعا مجله ای که استاد به همراه دانشجویانش در آن مقاله دارد در زمان اپ مقاله معتبر بوده چرا که خود دانشگاه اعتبار علمی مجلات را بررسی میکند و اگر هم بعدا این مجلات جز مجلاتنامعتبر قرار گرفته اند از جهت قوانین و ایین نامه های علمی اعضای هیات علمی اشکالی ندارد. و حتی استاد امتیازهای مربوطه را دریافت میکند 
  و نکته بعدی اینکه مطلب فوق هیچ گونه وجه علمی ندارد و در تلا ش است شخصیت ایشان را مخدوش نماید . 
  از سایت فرهنگ امروز بعید است و به نظر می رسد باید در انتشار مطالب دقت بسیار نماید. و در صورت امکان از گذاشن چنین مطالبی که سایت شمار را بی اعتبار میکند پرهیز کنید 
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۲۲:۰۳علی حبیب نژاد 112 26

  ای کاش این مطلب اندکی وجاهت علمی داشت کسی که به الفبای نقد آشنا نیست و بیشتر به تسویه حساب شخصی می ماند. 
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۲۲:۵۷رضا 5 29

   حمید رضایی عزیز، اگر هنوز دانشجویی شماره دانشجویی رو هم بذار با این چاپلوسی ای که برای استاد کردی شاید نمره ای بگیری.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۱۰:۴۱صادق 18 15

  جالبه. دوست داران آقای پورحسن می گویند مطلب وجاهت علمی ندارد و فلانی با الفبای نقد آشنا نیست و نقد بی اعتبار است. یا برادران گرامی مطلب را نخوانده اند یا نمی دانند نقد چیست. چند تا فکت آورده شده. مجله ها تقلبی هستند و به تبع مقالات آقای پور حسن هم بی اعتبار. نگارش انگلیسی آقای پورحسن و شرکا هم در حد ترم یک کلاسهای زبان سطح شهر. اگر اینطور نیست، بسم الله. بفرمایید دفاع مستدل کنید.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۱۱:۳۶حمید رضایی 3 6

  نه برادر عزیز بنده سالهاست فارغ التحصیل شدم. 
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۲۲:۰۸ 0 10

  مجری تلویزیون شدن چه ایرادی دارد؟ ایشان استعدادش را هم دارد چرا باید وارد هم دانشگاه شود در حالی استعدادشو نداره؟ 
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۳:۱۴ 0 0

  آقای حمید رضایی
  چرا نیت خوانی می کنید؟ شما به نیت نویسنده چه کار دارید؟ از نثر انگلیسی مقاله ها که نمونه ای از آن هم آورده شده معلوم می شود که نویسندگان سواد انگلیسی ندارند. به علاوه گفته شده که آقای پورحسن به صورت تخصصی کار نمی کند بلکه به موضوعات مختلف که ربطی به تخصص ایشان ندارد وارد می شود. اگر پاسخی به این دو ادعا دارید بفرمایید
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۴:۰۹حسین 0 13

  آنچه در این مقاله برملا شده، فقط گوشه‌ای از فساد علمی گسترده‌ای است که دانشگاه‌های ما را، به‌خصوص در رشته‌های علوم انسانی، تا به این حد به تباهی کشانده است. امثال این «استاد» کذایی در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه علامه تدریس نمی‌کنند، بلکه حکومت می‌کنند. آن‌ها برای تحکیم پایه‌های حکومت‌شان بهترین استادان گروه فلسفه و دانشکده را به شکل‌های مختلف عذاب می‌دهند و از سوی دیگر در جاهایی از قبیل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برای اعضای باند خودشان پست‌های مدیریت دست‌وپا می‌کنند. همین «استاد» کذایی از هم‌باندی‌های حسین کلباسی اشتری است که رسوایی‌اش در سرقت علمی حتی برای رئیس و مسؤلان دانشگاه علامه هم مسجل شد. از آن دسته از دانشجویان فلسفه در دانشگاه علامه که حقیقتاً عاشق رشته‌شان هستند دعوت می‌کنم منفعل نباشند و در گام نخست کلاس‌های این استادنما را تحریم کنند. 
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۲۰:۵۴ 2 10

  لحن نوشته تهاجمی و غیر علمی است و بجز مقاله‌ها مسائلی را مطرح می‌کند که بی‌ربط‌اند
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۲۱:۳۷دانشجوی فلسفه 24 23

  کلاسهای ایشون با ۲۰ دقیقه تأخیر شروع میشه چون حرفی برای گفتن نداره. علت اینکه با ایشون درس میگیرن اینه که نمرش اورته. همه هم میدونن.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۰۱:۲۹د 0 1

  مگر می شود یک مقاله شش صفحه ای را سه نفر بنویسند! به هر حال خان نعمتی است و هر کس باید سهمی ببرد
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۱۳:۵۱ 0 0

  چرا نظرات را منتشر نمی کنید؟ نکنه ترسیدید و جا زدید!
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۶اسدی 3 2

  لطفا ابتدا حد اقل یکی از نوشته های استاد مطالعه بفرمایید بعد شروع به نقد کنید.
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۲۰:۵۳ 0 0

  اسدی جان! 
  مثل اینکه حواست جمع نیست. اگر مقاله انگلیسی استاد را مطالعه نکرده بود از کجا می فهمید نثر انگلیسی مقاله ضعیف است؟ بنده خدا نمونه ای از نثر را در پاورقی هم آورده
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۲۱:۳۶افشین 2 3

  کاش همین مقالات رو هم خودشون مینوشتند، همین مقالات ضعیف هم دسترنج دانشجویانی است که به اسم حضرات منتشر میشود
                
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۲۱:۳۳ 1 2

  با دیدن بعضی کامنتها باید گفت: پاچه خواران در جهان صنعتگرند
                
 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۴۴ 0 0

  اگر به سایت استاد سری بزنید با عکس های متعدد ایشان در ژست های گوناگون روبرو می شوید که نشان از خودشیفتگی استاد دارد
                

نظر شما