شناسهٔ خبر: 60443 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: مدل جایگزین کنکور باید امنیت و سلامت را تأمین کند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هر مدلی که جایگزین کنکور فعلی شود باید سلامت و امنیت سنجش را تأمین کند، در غیر این صورت دچار مشکل می شویم.

مدل جایگزین کنکور باید امنیت و سلامت را تأمین کند

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛  حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعدازظهر امروز در نشست کنکور، چالش ها و راهکارها که با حضور روسای دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و برخی از معاونان آموزشی دانشگاه ها برگزار شد، گفت: اگر در آموزش عالی مسائل اصلی را دنبال کنیم، یکی از این مباحث نحوه ارزیابی برای ورود به دانشگاه ها است.

وی ادامه داد: چند بار مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و نهادها در خصوص این مسئله تصمیم گیری کرده اند و معتقدند که باید مسئله کنکور را حل کرد و چند بار نیز برای آن در سال های ۹۰، ۹۲ و ۹۵ زمان تعیین کرده اند، ولی اتفاقی رخ نداده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: وقتی تلاش می شود، ولی اقدام واقعی صورت نمی گیرد، سؤالات زیادی در مجامع مطرح می شود که چرا این مسائل ایجاد شده است. ما هر مسیری را که بخواهیم برویم باید با محاسبه باشد، بنابراین صحبتی بین شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و نهادهای ذیربط در آموزش عالی صورت گرفته است و باید در این مورد تقسیم کار صورت گیرد. شأن ما سیاست گذاری است و باید سیاستگذاری در مدل ارزیابی پذیرش صورت گیرد و از طرفی نیز می توانیم با مجلس شورای اسلامی هماهنگ کنیم تا راهبردهای قوانینی در این خصوص کم نیاورد.

وی به سیستم کنکور فعلی اشاره کرد و گفت: سیستم فعلی کنکور ما مزیت هایی دارد که یکی از مزایای آن اعتماد است. امنیت سنجش در طرح سؤال، حفاظت از سؤال و حفاظت از محیط آزمون مهم است.

عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این سلامت و امنیت کنکور سرمایه بزرگی است و هر مدلی جایگزین کنکور شود، باید امنیت کنکور را تأمین کند. اگر نتواند امنیت سنجش را تأمین کند، دچار مشکل می شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به معایب کنکور فعلی اشاره کرد و گفت: یکی از معایب کنکور اضطرابی است که در دانش آموزان ایجاد می کند و همچنین در کنار بحث کنکور، کسب و کارهایی ایجاد شده که درآمدزایی زیادی دارند. دانشگاه های کشور نیز از این وضعیت راضی نیستند. دانشگاه های تراز یک کشور عنوان می کنند که دانشگاه های بزرگ آنقدر تشخیص دارند که دانشجو را خودشان پذیرش کنند و عرصه باید برای استقلال دانشگاه ها در این زمینه فراهم شود. دانشگاه ها بتوانند دانشجویان خود را انتخاب کنند. البته سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرده که جذب از طریق کنکور را کم کرده است و اکنون ۱۵ درصد دانشجویان از طریق کنکور جذب می شوند که البته این ۱۵ درصد اضطراب صددرصدی دارند.

وی در ادامه افزود: در زمینه پذیرش دانشجو در دنیا مدل های موفقی وجود دارد، ولی اینکه آن مدل در فضای اجتماعی و فرهنگی ما موفق باشد یا خیر نیز جای سؤال دارد و البته ما تعهد کرده ایم به مطالعات قبلی احترام بگذاریم و ظرف شش ماه مدل برگزیده را ارائه دهیم. همکاران ما در ستاد نقشه جامع علمی کشور با تمام ذی نفعان کنکور در حال صحبت و رایزنی هستند، حتی با مؤسسات بزرگ آموزشی نیز جلسه داشته اند که بر همین اساس به ما نقد وارد کرده اند که با کسانی که کسب و کار در این زمینه دارند، مشورت کرده ایم. به نظر ما لازم است با تمام ذی نفعان این موضوع صحبت شود و ما می توانیم از توان بخش خصوصی در راستای تقویت دانش آموزان بهره بگیریم اما آیا اینکه این کمک فقط در زمینه کنکور باشد یا عرصه های متفاوت، سؤالی است که در این حوزه مطرح است.

نظر شما