شناسهٔ خبر: 61620 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کاهش داوطلبان آزمون دکتری ۹۹/ رقابت ۱۷۷ هزار نفر در کنکور دکتری

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آمار ثبت نام در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ گفت: آمار این دوره نسبت به سال قبل، کاهش ۱۹ هزار نفری را نشان می دهد.

کاهش داوطلبان آزمون دکتری ۹۹/ رقابت ۱۷۷ هزار نفر در کنکور دکتری

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ حسین توکلی در گفتگویی افزود: در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ تعدا ۱۷۷ هزار و ۲۶۱ نفر ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۷۷ هزار و ۸۸۱ نفر زن و  ۹۹ هزار و ۳۸۰ نفر مرد هستند. به عبارت دیگر ۴۳.۹۴ درصد داوطلبان را زنان و ۵۶.۰۶ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می دهد.

وی افزود: آمار ثبت نام کنندگان در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ نسبت به آمار ثبت نام کنندگان این آزمون در سال ۹۸ تعداد ۱۹ هزار و ۱۷۶ نفر کمتر است.

توکلی خاطرنشان کرد: آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ در روز جمعه ۹ اسفند ۹۸ در ۲۴۴ رشته امتحانی، ۱۰۳ حوزه امتحانی و ۶۰ شهرستان برگزار می شود.

وی افزود: داوطلبان باید در این آزمون به به سوالات تخصصی هر یک از رشته های امتحانی خود و استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی پاسخ دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش اظهار داشت: داوطلبان می‌توانند از سه شنبه ۶ اسفند تا پنجشنبه ۸ اسفند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای (نام خانوادگی و نام، کد ملی و تاریخ تولد) و یا اطلاعات ثبت نامی (شماره پرونده و کد پیگیری) از کارت شرکت در آزمون پرینت تهیه کنند.

وی گفت: نتایج اولیه آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ به صورت کارنامه در هفته اول اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.

توکلی اضافه کرد: داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته شده اند می توانند بر اساس برنامه زمانی که در نیمه اول اردیبهشت ماه ۹۹ اعلام می شود نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده و پس از آن با توجه به کد رشته محل های انتخابی و نمره سنجش عمومی که با همکاری دانشگاه های پذیرنده اعلام می شود، به کدرشته های حائز حد نصاب معرفی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش نهایی آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹  بر اساس سنجش عمومی (آزمون کتبی) و نتیجه مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی) با توجه به اولویت کدرشته انتخابی انجام می شود. نتایج نهایی در دهه اول شهریورماه ۹۹ اعلام خواهد شد.

نظر شما