شناسهٔ خبر: 62553 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو برگزار می‌کند؛ متن خوانی و شرح رساله «پرتونامه» سهروردی با تدریس منوچهر صدوقی سها

درسگفتار مجازی «متن خوانی و شرح رساله «پرتونامه» شهاب الدین سهروردی؛ بازخوانی حکمت مشایی در اندیشه اشراقی» با تدریس منوچهر صدوقی سها به همت مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو برگزار می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛  «پرتونامه» از جمله رساله‌های فارسی شیخ شهاب‌الدین سهروردی است، به اعتقاد بسیاری از اهل حکمت این رساله، رساله‌ای تعلیمی است و گویی سهروردی این رساله را به‌عنوان یک کتاب درسی برای آیندگان به رشته تحریر درآورده است. با نگاهی به متن این رساله آشکار می‌شود که سهروردی در پی آن است تا تقریری از فلسفه مشایی با زبان اشراقی بیان کند؛ شاید شبیه به آنچه که نوافلاطونیان برای تفسیر اندیشۀ افلاطون با اندیشه ارسطویی انجام داده بودند.

این رساله مشتمل بر طبیعیات و علم‌النفس، مباحث الهیات به معنای اخص، غایت و ترتیب وجود و حرکت افلاک و قضا و قدر، بقای نفس، لذت و الم، سعادت و شقاوت، نبوت و معجزات و کرامات است. شیوه طرح مباحث درباره نفس، تجرد نفس و قوای آن، به آنچه در کتاب شفاء و علم النفس نجات آمده شبیه است. سهروردی در بخش آخر رساله درباره نبی و رابطه او با عوالم بالا و عقول و نفوس بحث کرده و دیدگاه اشراقی و عرفانی خود را در این باب بیان نموده است. او در این رساله با توضیح عقول و نفوس همان سه عالم عقل و نفس و جسم مشاء را یادآور می‌شود و آنها را با سه عالم جبروت، ملکوت و ملک در آثار صوفیه، مقایسه می‌کند.منوچهر صدوقی‌سها از جمله استادان و پژوهشگران باسابقه حکمت و عرفان اسلامی است که سالیان متمادی است به تحقیق و تألیف در اندیشه اشراقی اهتمام دارد و طی این دوره آموزشی شرح جامعی از «پرتو نامه» که از جمله رساله‌های فارسی شیخ شهاب الدین سهروردی است را ارائه خواهد کرد.

بنابر اعلام مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو، این کلاس بیشتر به دانشجویان سطوح عالی فلسفه و علاقه‌مندان به فلسفه اسلامی توصیه می‌شود. این درسگفتار روزهای پنج شنبه از ساعت ۱۸ الی ۱۹:۳۰ به‌مدت هشت هفته برگزار خواهد شد و اولین جلسه آن پنج شنبه ۲۶ تیر ماه برگزار می‌شود.

نظر شما