رمان

کل اخبار:795

 • ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۵:۳۰

  رمانی تازه از میرسلاو پنکوف به فارسی ترجمه شد

  رمان کوهستان لک‌لک‌ها اثر میرسلاو پنکوف نویسنده نامدار بلغارستانی به فارسی ترجمه و منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۱۴:۳۰

  ترجمه‌نشدن رمان امیل حبیبی دلیل ایدئولوژیکی داشت

  در نشست نقد ترجمه کتاب «الوقائع الغریبه لاختفاء سعید ابی النحس المتشائل» مطرح شد که این کتاب رمانی واقع‌نگارانه است و رنج مردم فلسطین را بازگو می‌کند، همچنین لزوم ترجمه دوم این اثر احساس می‌شد و نیاز به ترجمه مجدد نیز دارد.

 • ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۱۰:۰۰

  محمود دولت آبادی: ادبیات ایران، فاقد قدرت اجتماعی است

  دولت‌آبادی گفت: ادبیات ایران، فاقد قدرت اجتماعی است، در این جامعه ما یک منتقد حرفه‌ای حتی نداریم، در مقابل قدرت رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیشتر است و روی ادبیات سوار شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۱۲:۰۰

  چاره‌ای جز مرگ نیست/مروری بر کتاب «بابا یاگا تخم گذاشت» نوشته دوبراوکا اوگرشیچ

  اوگرشیچ، نویسنده‌ کروات، بابایاگا را از اساطیر اسلاو انتخاب کرد. رمان «بابایاگا تخم گذاشت» درباره‌ پیرزن‌هاست.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۰

  چطور برای دنباله «سرگذشت ندیمه» آماده شویم؟

  دنباله «سرگذشت ندیمه» در راه است. رمانی که به نظر می‌رسد از مهم‌ترین عناوین سال خواهد بود. پیش از آنکه کتاب جدید را در دست بگیریم چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

 • ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۰

  شهریار وقفی پور: «دست بد» تمرینی برای نوشتار پست مدرن بود

  شهریار وقفی‌پور در نشست ونقد و بررسی رمان خود با عنوان «دست بد» گفت:  زمانی که مشغول نوشتن این رمان بودم به ادبیات و رمان پست مدرن، بینامتنیت بسیار علاقه داشتم.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۰۳ ۱۵:۳۰

  پایان رمان نیمه تمام جین آستن با تصاویری رنگی

  انتشارات انگلیسی فنتوم نسخه‌ای ویژه و منحصر به فرد از رمان نیمه تمام جین آستن نویسنده مشهور قرن نوزدهم این کشور منتشر خواهد کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۰۳ ۱۵:۰۰

  عبدالله کوثری : سرگذشت ﻣﺼﺪﻕ می‌تواند دستمایه یکی از تراژیک‌ترین رمان‌های تاریخ باشد

  عبدالله کوثری با بیان اینکه محمد ﻣﺼﺪﻕ میﺗﻮﺍﻧﺪ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﺗﺮﺍژیکﺗﺮﻳﻦ ﺷﺨﺼﻴﺖ‌ﻫﺎﻯ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺑﺎﺷﺪ، از اینکه نویسندگان ایرانی رمانی در خور توجه درباره او خلق نکرده‌اند، اظهار تاسف کرد و گفت: آیا ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺍﻳﻦ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﻛﻤﺘﺮ ﺍﺯ «ژﻧﺮﺍﻝ ﺩﺭ ﻫﺰﺍﺭﺗﻮ»ﻯ ﻣﺎﺭﻛﺰ ﻣﻰ‌ﺍﺭﺯﺩ؟!

 • نقاب ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۲:۵۵

  نقاب

  نلا لارسن

 • دستیار ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۵:۲۲

  دستیار

  روبرت والزر

  دستیار اولین‌بار در سال ١٩٠٨ در عصر زوال و فساد امپراتوری‌های بزرگ و فراهم‌آمدن مقدمات این‌که اروپا دودستی تقدیمِ نازیسم و فاشیسم شود منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۳:۳۰

  بهترین رمان متفاوت سال ١٣٩٦ معرفی شد

  پانزدهمین دوره‌ جایزه ادبی «واو» بهترین رمان متفاوت خود را برگزید.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۹ ۱۶:۳۰

  مواجهه فیلسوف انگلیسی با مرگ/جایی که پای فلسفه می‌لنگد

  رمان فلسفی «مواجهه با مرگ» دربردارنده این معانی است که فلسفه نمی‌تواند به تمام سوالات مربوط به مرگ پاسخ دهد و هر انسانی در مواجهه با این پدیده تنهاست و ناچار باید به آن تن بدهد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۴:۳۰

  رمان‌های مشهور در اولین سال‌ انتشارشان چقدر فروختند؟

  معمولاً رمان‌های کلاسیک که امروز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند در زمان خودشان نیز فروش خوبی داشتند ولی فروش بعضی از رمان‌ها به طور عجیبی در اولین سال انتشارشان حتی به تعداد انگشتان دست نیز نرسید.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۰:۳۰

  رمانی درباره «موسولینی» برنده جایزه استرگای ایتالیا شد

  با رای‌گیری در دور نهایی رقابت ادبی ایتالیا که با عنوان استرگا شناخته می‌شود، برنده سال ۲۰۱۹ این جایزه ادبی انتخاب شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۰۰

  ​انتشار رمانی که باراک اوباما آن را توصیه کرد

  رمان «خط ‌آهن زیرزمینی» نوشته کولسن وایت هد، نویسنده برنده جایزه پولیتزر با ترجمه سمیه گنجی از سوی انتشارات علمی منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۱۵:۳۰

  رمان‌های مارتین و پترسون در لیست ممنوعه زندان‌های آمریکا

  مسئولان زندان ایالتی کانزاس لیستی از کتاب‌های ممنوعه تهیه کرده‌اند که بسیاری از این کتاب‌ها رمان و یا داستان‌های عامیانه هستند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۱۵:۰۰

  ​نگار جوادی برنده جایزه آلبرتین ۲۰۱۹ شد

  نگار جوادی، نویسنده ایرانی در حالی برنده جایزه آلبرتین ۲۰۱۹ برای رمان «از شرق بریده» شد که دو برنده جایزه گنکور در فهرست نامزدهای نهایی این جایزه قرار داشتند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۱۲:۰۰

  برتری فرم داستان کوتاه نسبت به رمان چیست؟

  منشی‌زاده گفت: نویسندگان مطرحی در دنیا مثل کارور، چخوف، گوگول و پو اصلا رمان مهمی ننوشتند، و نویسندگان برجسته‌ای بعد از نوشتن یک رمان موفق، باز هم داستان کوتاه نوشتند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۱۱:۳۰

  عبدالعلی دستغیب: رمان فارسی نداریم/ بیشتر روشنفکران ما مونتاژکارند

  نویسنده «از دریچه نقد» نیش‌هایی به رضا براهنی می‌زند و نقدهای او را «مونتاژی» می‌نامد، ابراهیم گلستان را «نویسنده متوسطِ نزدیک به معمولی» می‌خواند و دست آخر هم معتقد است ما بجز شاهنامه فردوسی، هیچ درام فارسی نداریم و بالطبع هیچ رمانی هم.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۰

  مجید قیصری: دنیای اساطیر، تمامی ندارد/امید نداشتم این کتاب منتشر شود

  مجید قیصری گفت: اسامی در این داستان به معنای این است که ما وارد یک فضای اساطیری می‌شویم و این فضای اساطیری هنوز هم با ما هست؛ دنیای اساطیر تمامی ندارد.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۴:۳۰

  «پیرمرد و دریا» کُپی اثری از نویسنده کوبایی است

  تحقیقی جدید اثبات کرده است که ارنست همینگوی، نویسنده آمریکایی آثاری چون «وداع با اسلحه»، «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند»، و «پیرمرد و دریا» در نگارش اثر محبوب و شناخته‌شده‌یِ «پیرمرد و دریا» تحت تأثیر نویسنده‌ای کوبایی بوده است.

 • دانشگاه ترکیه ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۱:۵۹

  نگاهی به نحوۀ تدریس ادبیات معاصر ترکی در دانشگاه‌های ترکیه؛

  دانشگاه زندگان؛ ادبیات مردگان

  الفبای لاتین قدمتی کمی بیشتر از هشتاد سال در ترکیه دارد و طبیعی است که این تغییر رسم‌الخط دگرگونی بزرگی در زبان و ادبیات را با خود به‌همراه داشت. برنارد لوئیس، که آثار بسیار مهمی پیرامون خاورمیانه، خاصه ترکیه دارد، می‌نویسد: درست است که ترکی شامل لغات اتخاذشدۀ بسیاری از فارسی و عربی است، ولی ساختار آن با هر دو زبان کاملاً تفاوت دارد و دامنۀ اشکال و صداهای آن چنان وسیع است که رسم‌الخط عربی قادر به رساندن مفهوم آن نیست.

 • زن سی ساله ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۳:۱۰

  زن سی ساله

  اونوره دو بالزاک

  بالزاک داستان را در بستر تاریخی و اجتماعی پیش می‌برد ، در واقع قصه‌ی عاشقانه‌ی کتاب با داستان تاریخ فرانسه پیوند می‌خورد و با چنان ظرافت و زیبایی تصویر شده که خواننده را درگیر می‌کند .

 • رمان ۱۳۹۸/۰۲/۱۶

  گفت‌وگو با محمدجواد جزینی (۲)؛

  رمان نویسان جوان درگیر فرم

  نویسندگان جوان گاهی اوقات از سر ناپختگی مبهم می‌نویسند. آن پیچیدگی که ما به‌عنوان ارزش به آن نگاه می‌کنیم در بعضی از نویسندگان جوان باعث دردسر شده است؛ برای مثال، رمانی را چند بار می‌خوانیم و اصلاً متوجه نمی‌شویم چه می‌گوید! این مسئله به ناپختگی، کم‌تجربگی، بی‌تجربگی و ناتوانی نویسنده در بسامان کردن آن داستان بازمی‌گردد.

 • دیه گو ۱۳۹۸-۰۲-۱۴ ۱۴:۳۶

  دیه‌گوی عزیز کیلا تو را در آغوش می‌کشد

  النا پونیاتوسکا

 • جزینی ۱۳۹۸/۰۲/۱۰

  گفت‌وگو با محمدجواد جزینی (۱)؛

  «رمان‌های کشویی»؛ واقعیت نامرئی!

  برخی نویسندگان جوان به‌شدت تکنیکی هستند، یعنی از آن طرف بام افتاده‌اند. از آنجایی که جوان هستند تصور می‌کنند هرچه تکنیکی‌تر بنویسند جذاب‌تر است. هنگامی که رمان آن‌ها را می‌خوانید به نظر می‌رسد که آکنده از اطوارها و تکنیک‌های ادبی است، اما جوهرۀ داستانی ندارد؛ بنابراین نویسندگان جوان یا کاملاً عوام‌پسندانه می‌نویسند (صرف‌نظر از اینکه بگوییم عوام‌پسندانه خوب است یا خیر) و یا می‌خواهند روشنفکر باشند.

 • ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۱۴:۰۰

  «روایت دوم» منتشر شد

  کتاب نقد ادبی داستان کوتاه و رمان روایت دوم به کوشش سعید ناظمی و با همکاری فریبا عابدین‌نژاد و مژده شیرزاد و از سوی نشر شبچراغ در ۱۳۶ صفحه منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۰:۰۰

  در سینما با بن‌­بست روبه‌رو شده‌­ایم/سینما با رمان­‌نویسی تفاوتی ندارد

  داریوش مهرجویی گفت: به دلیل مسائل اقتصادی در سینما با بن‌­بست روبه‌رو شده‌­ایم؛ به هرحال سینما با رمان­‌نویسی تفاوتی ندارد. مشخص کردن شخصیت‌­ها و پروراندن آن­ها در مسیر داستانی است که باید داستان جذابی باشد.

 • ۱۳۹۷-۱۲-۱۹ ۱۱:۰۰

  نخستین رمان ترجمه شده از زبان اُزبک به انگلیسی برنده جایزه معتبر اروپایی شد

  کتاب «رقص شیطان» نوشته حمید اسمایلُو که نخستین کتاب ترجمه‌شده از زبان اُزبک به انگلیسی است و از آن به عنوان «بازی تاج و تختِ» ازبکستان نام می‌بَرند موفق شد برنده جایزه معتبر «اروپا برای ادبیات» شود.

 • بکت ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۱۵:۵۳

  مقدمه کیمبریج بر ساموئل بکت

  رانن مک دانلد

  نمایش‌نامه‌ها و داستان‌های بکت در عین زیبایی و خوش‌ساختی مضامین دشواری دارند. نویسنده کتاب سعی کرده است با خواندن تک‌تک متن‌های بکت نه فقط ابهام و دشواری متن را تا حد ممکن برطرف کند بلکه نحوه کارکرد و زیبایی‌شناسی متن را نیز نمایان سازد.