محمدرضا شفیعی کدکنی

کل اخبار:44

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۲۰

  انتشار تصحیح شفیعی کدکنی از «تذکرة‌الاولیا» تا نمایشگاه کتاب

  بنا بر گفته انتشارات سخن، قرار است تصحیح محمدرضا شفیعی کدکنی از «تذکرة‌الاولیا»ی عطار به همراه مقدمه این استاد و پژوهشگر نام‌آشنا در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۴:۰۱

  نیما <صدای آینده> بود/ پاسخی به استاد شفیعی کدکنی

  به دلایلی که همه می‌دانند تاریخ زیر شعری که بوی سیاست بدهد در تاریخ این سرزمین قابل اعتماد نبوده و نیست.اما اصل قضیه سخن دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی است که همین تاریخ زیر شعر را بر مبنایی اخلاقی قرار داده‌اند و آن را هیمه‌ای ساخته‌اند به آتش بیاری معرکه‌ای دیرین: قصه، این است که دکتر شفیعی شعری از نیما را شبیه و بلکه عین شعری از زنده‌یاد ناتل خانلری دانسته بود و لابد نیما را به دراز دستی اتهام زده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۷:۳۰

  کپی‌برداری نیما از اشعار ناتل‌خانلری

  محمدرضا شفیعی کدکنی می‌گوید: نیما با یادداشت‌های روزانه‌اش به ما ثابت کرده که در رعایت «حق و حقیقت» چندان هم «عادل و معصوم» نبوده و برخی اشعارش را پس از خوانش اشعار ناتل خانلری سروده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۰:۴۰

  شعری از استاد شفیعی کدکنی روی دیوارهای شهری در هلند نوشته شد

  شعر «به کجا چنین شتابان» محمدرضا شفیعی کدکنی در مراسمی با حضور وی روی یکی از دیوارهای شهر لیدن هلند حک شد‌.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۲ ۱۸:۰۰

  محفل حافظ با حضور سایه، کدکنی و نیساری

  سلیم نیساری با موضوع پژوهش‌هایش درباره حافظ سخن گفت و هوشنگ ابتهاج (ه.ا.سایه) را حافظ زمانه توصیف کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۴:۱۰

  شفیعی کدکنی میراث خواجه عبد الله انصاری را به نمایشگاه می آورد

  تازه ترین اثر محمد رضا شفیعی کدکنی با عنوان «در هرگز و همیشه انسان» از سوی نشر سخن منتشر و در نمایشگاه کتاب عرضه می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۰۹:۲۶

  تعقل و حکمت در شعر ناصر خسرو بیشتر از صور خیال است

  شفیعی کدکنی درباره صور خیال ناصر خسرومی گوید: ناصر خسرو از نظر صور خیال شاعری چندان توانا نیست، چرا که اندیشه های بلند و خوی آزاده و جلوه های تعقل و حکمت در شعر او چندان هست که مجالی برایش نیست.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۱۸:۱۵

  کدکنی: تعقل و حکمت در شعر ناصر خسرو بیشتر از صور خیال است

  شفیعی کدکنی درباره صور خیال ناصر خسرومی گوید: ناصر خسرو از نظر صور خیال شاعری چندان توانا نیست، چرا که اندیشه های بلند و خوی آزاده و جلوه های تعقل و حکمت در شعر او چندان هست که مجالی برایش نیست.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۳ ۰۸:۴۰

  روایت شفیعی کدکنی از پیشگویی رها کردن طلبگی و رفتن به دانشگاه

  یک‌ روز که‌ دیوان‌ منوچهری‌ را از منزل‌ آورده‌ بودم‌ تا به‌ یکی‌ از دوستان‌ امانت‌ دهم‌، شاید به‌ سیدعبدالحسین‌ رضائی‌ نیشابوری‌، اصغر آقای‌ اصغرزاده‌ گفت‌: این‌ قدر که‌ تو داری‌ به‌ طرف‌ منوچهری‌ می‌روی‌، می‌بینم‌ که‌ طلبگی‌ را رها کنی‌ و بروی‌ دکتر در ادبیات‌ شوی‌ و تز دکتری‌ات‌ را درباره‌ منوچهری‌ بنویسی‌، و این‌ از کرامات‌ او بود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۱ ۱۱:۱۲

  چاپ سیزدهم شرح دکتر شفیعی کدکنی بر منطق‌الطیر

  چاپ سیزدهم «منطق‌الطیر» با تصحیح دکتر شفیعی کدکنی و چاپ کتاب‌های «رستم و سهراب» از جلال خالقی مطلق و «زمزمه جان» از عین الله علا از جدیدترین آثار انتشارات سخن است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۵ ۱۸:۴۵

  شفیعی‌کدکنی و اخوان‌ثالث درباره شاعر چه گفتند؟

  کتاب «آرش کمانگیر» اثر سیاوش کسرایی با نقد و نظرهایی به قلم مهدی اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی کدکنی، یدالله رویایی، رضا براهنی، محمد حقوقی و پرویز ناتل‌خانلری منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۱۸:۱۵

  سرگذشت چاپ نخستین مقاله شفیعی کدکنی

  محمدرضا شفیعی کدکنی نامی ماندگار در ادبیات و شعر فارسی است و همه کسانی که دستی در کتاب دارند، می‌دانند که آشنایی بسیاری از ادیبان و پژوهشگران نام‌آور امروز با متون کلاسیک فارسی، وامدار این استاد پیشکسوت است. از او در شانزدهمین مجلد کتاب «شعر زمان ما» در انتشارات «نگاه» که درباره شعر و زندگی این ادیب است، خاطراتی به زبان خودش منتشر شده.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۱۳:۱۵

  نمایشگاه آثار شفیعی کدکنی برگزار می‌شود

  نمایشگاه موضوعی کتاب از آثار محمدرضا شفیعی کدکنی در سالروز تولد این محقق و نویسنده ادبیات معاصر در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد برپا می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۷ ۱۵:۳۸

  گرد سنگین آکادمی؛ بررسی کارنامه پژوهشی شفیعی کدکنی به مناسبت سالروز تولدش

  صابر محمدی: کدکنی از سوی دو طیف همواره مورد توجه قرار گرفته است؛ طیف اول رویکردی به‌کل ایجابی و دومی روی‌گردانیِ همیشه سلبی داشته‌اند.