مصطفی محقق داماد

کل اخبار:38

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۲:۴۹

  محقق داماد:علم شریعت از عقلانیت جدا نشدنی است

  محقق داماد، استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: اگر ما علم شریعت را از عقلانیت جدا کنیم وضع ما از آنچه امروز در خاورمیانه شاهد هستیم بدتر خواهد شد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۳:۴۰

  چيســتي اجتـهاد

  ما از ١٣٥٨ بعد از انقلاب اسلامي با يك پرسش بسيار انحرافي مواجه شديم اينكه مديريت اصلا بايد فقهي باشد يا علمي باشد. اين پرسش عجيبي است كه هنوز پس از سي سال مطرح است. گفته مي‌شود گاه يك پرسش غلط زندگي اجتماعي را ويران مي‌كند. جالب است كه به اين پرسش عجيب نيز خيلي پرداخته شد مثل يك گردنه توفاني شد كه همه در آن داخل شده و اعلام موضع كردند قبل از اينكه اصلا ببيند اين پرسش درست است يا خير.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۳:۳۰

  منافع ملی و حقوق بشر جهانی / آیت‌الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد

  از همان روزهای آغازین که حقوق بشر مورد حمایت جامعه بین‌المللی قرار گرفت و برای آن قواعدی وضع کرد، این سخن مطرح شد که: میان حمایت بین‌المللی از حقوق بشر و اصل حاکمیت دولتها سازگاری وجود ندارد و کاملاً ناسازگارند. در این راستا مکاتب مختلفی در میان فلاسفه حقوق ظهور نمود. ...

 • محقق داماد ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۹:۱۳

  گزارشی از سخنرانی مصطفی محقق‎داماد در همایش «حکمت و معنویت» (۴)؛

  «ایمان به غیب» عنصر اصلی الهیات اسلامی

  تفاوت بین دین‌دار و غیردین‌دار در چیست؟ آیا از نظر الهیات اسلامی مراد از معنویت صرفاً تقید به احکام شریعت است، بدین معنا که اگر کسی به تمام اعمال عبادی عمل کند و رفتار اجتماعی خود را مطابق با مقررات شریعت قرار دهد آیا مصداق یک شخص معنوی است؟ آیا مراد از معنویت همان اخلاق است، یعنی کسی که متخلق باشد او فردی معنوی است؟

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۷:۲۰

  آیت الله محقق داماد در فهرست ۵۰۰ مسلمان تأثیرگذار جهان

  فهرست تاثیرگذارترین مسلمانان جهان را مرکز سلطنتی تحقیقات راهبردی اسلام در امان پایتخت اردن به طور سالیانه منتشر می کند. امسال در میان مسلمانان ایرانی، آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد در فهرست مسلمانان ایران قرار گرفته اند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۱۲:۲۰

  نقد محقق داماد بر دانشنامه فاطمی

  آیت‌الله مصطفی محقق داماد استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی گفت: آیت‌الله جوادی آملی یک فیلسوف، فقیه، دانشمند و از نوادر زمان است اما دانشنامه‌نویس نیست. از این‌رو بسیاری از مقالات این دانشنامه، خطابه‌ است و این برای دانشنامه‌ای که باید جهانی باشد یک نقص به‌شمار می‌رود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۶ ۱۶:۳۰

  اهدای جایزه ویژه جشنواره کتاب سال محیط زیست به استاد محقق داماد

  کتاب «الهیات و محیط زیست» نوشته استاد محقق داماد، در نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست، جایزه ویژه را از آن خود کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۶:۳۳

  صحبت‌های محقق داماد در پی استعفای داوری اردکانی

  آیت‌الله سیدمصطفی محقق‌داماد عضو پیوسته فرهنگستان علوم گفت: خوشبختانه دولت قبل درخواست آقای دکتر داوری را قبول کرد و این ویرانی برای «فرهنگستان علوم» پیش نیامد. امیدواریم که آقای دکتر روحانی این درد ما را بشنود.