ابن سینا

کل اخبار:90

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۷:۲۰

  برتولوچی: ابن سینا ۳ تغییر اساسی در متافیزیک ارسطو ایجاد کرد

  برتولوچی، فیلسوف و مولف ایتالیایی گفت: «الهیات شفا»ی ابن سینا نسخه جدید و اصیل «متافیزیک» ارسطو است با این تفاوت که «شفا» سه تغییر درفرم متافیزیک، سیستم متافیزیک و محتوای متافیزیک دارد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۰۹:۴۰

  نشست«ابن سینا پژوهی در غرب» برگزار می شود

  از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک و پژوهشکده تحقیقات راهبردی نشست «ابن سینا پژوهی در غرب» با سخنرانی پروفسور آموس برتولوچی و با حضور دکتر علی اکبر ولایتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۷:۰۰

  مراسم اهدای جایزه «ابن‌سینا» کتاب سال دانشگاه آزاد ۱۵ اسفند برگزار می‌شود

  مراسم اهدای جایزه «ابن‌سینا»، کتاب سال دانشگاه آزاد ۱۵ اسفند با حمایت معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه و از سوی واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۱:۴۵

  استدلال ابن‌سینا درباره ضرورت ارسال رسل

  ارزش‌های اجتماعی بر اساس عقل تعیین می‌شود، عقل همیشه خوبی و بدی را درک می‌کند اما گاهی هم دچار لغزش می‌شود و اینجاست که خداوند لازم بود انسان را از اشتباه بیرون بیاورد.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۶:۱۵

  جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد برگزار می شود

  دومین دوره جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد با عنوان ابن سینا ۱۲ اسنفدماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۱۵:۰۰

  ابن‌سینا و ملاصدرا برای تولید علم از نماز و توسل مدد می‌گرفتند

  رئیس کارگروه تخصصی فلسفه دین و کلام جدید شورای تحول علوم انسانی گفت: در سیره بزرگانی همچون ابن سینا و ملاصدرا می‌بینیم هنگام توقف در مساله ای و ناتوانی از حل آن به نماز یا توسل به اهل بیت(ع) مدد می‌ گرفتند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۱۱:۰۰

  «نفس» در نظر حکما و فلاسفه چه صورت‌هایی دارد

  «ارسطو» نخستین فردی است که تعریف مشخص و واضحی از نفس ارائه داده اما نخستین فردی که به طور مستدل به اثبات وجود نفس پرداخته «ابن سینا» بوده است، وی در برابر متکلمین و منکرین نفس دلائلی ارائه داده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۲:۱۵

  برای حل مشکلات علوم انسانی باید میراث تاریخی‌مان را بازخوانی کنیم

  پورحسن استادیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ما می ترسیم به ابن سینا برگردیم ولی هانری کربن نترسید وبرگشت، نباید گذشته را به عنوان یک امر سپری شده نگاه کنیم که رفته و تمام شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۱۳:۳۰

  کتابی برای گشایش مسیر جدید فلسفه

  «دین‌باوری ابن‌سینا – ویتگنشتاین» عنوان کتابی‌ است که از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شده است. محسن طلایی ماهانی به عنوان نویسنده این اثر در تلاش است تا ایمان و دین را در اندیشه‌های ویتگنشتاین و ابن‌سینا به عنوان دو فیلسوف غربی و ایرانی بررسی کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۰

  آخر هفته مهمان «پهلوان کچل» باشید

  نمایش «پهلوان کچل» نوشته داود فتحعلی بیگی و کارگردانی محمدرضا سعادتی تا ۲۲ مهرماه در فرهنگسرای ابن سینا میزبان علاقه‌مندان تئاتر است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۱:۲۰

  درس گفتار «طبیعیات ابن سینا» برگزار می‌شود

  درس گفتار «طبیعیات ابن سینا» به همت گروه تاریخ علم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۰۹:۵۰

  ابن‌سینا؛ موسیقی‌دان یا موسیقی‌شناس؟

  موسوی طبری گفت: شیخ‌الرئیس در سه کتاب مجموعه معروف «شفا»، «دانشنامه علایی» و «نجات» به شرح و تحلیل مبانی نظری موسیقی پرداخته و «جوامع علم موسیقی» بخشی از کتاب عظیم شفاست.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۵:۰۰

  خضرایی: دانش ابن‌سینا در علم موسیقی در کتاب‌ها و رساله‌هایش پیداست

  بابک خضرایی، موسیقی‌دان و پژوهشگر حوزه موسیقی ایرانی در نشست نقد و بررسی «جوامع علم موسیقی» ابن‌سینا و ترجمه سیدعبدالله انوار ضمن اشاره به ویژگی‌های مثبت و منفی این ترجمه گفت که ابن‌سینا به عنوان یک حکیم بهره کافی و مناسبی از دانش موسیقی داشته و در برخی کتاب‌ها و رساله‌های خود به طور کاملا علمی درباره موسیقی بحث می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۷:۲۰

  «جوامع علم موسیقی از کتاب شفاء بوعلی سینا» نقد و بررسی می‌شود

  نقد و بررسی کتاب «جوامع علم موسیقی از کتاب شفاء بوعلی سینا» عنوان ​چهل و نهمین نشست خانه نقد کتاب است که چهارشنبه ۱۱ شهریور برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۰۹:۵۰

  «جوامع علم موسیقی از کتاب شفاء بوعلی سینا» نقد و بررسی می‌شود

  نقد و بررسی کتاب «جوامع علم موسیقی از کتاب شفاء بوعلی سینا» عنوان ​چهل و نهمین نشست خانه نقد کتاب است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۳:۵۰

  بازگشت به تفکر سینوی بازار فلسفه و علم را رونق می دهد

  این فیلسوف و اندیشمند تمامی این علوم را در طول هم می دانست که یکدیگر را تکمیل می کنند؛ لذا این نوع تفکر می تواند به عنوان الگویی برای جامعه دانشگاهی و نخبگانی ما مطرح باشد.

 • ۱۳۹۴/۰۶/۰۱

  قاسم پورحسن: ابن‌سینا نظام سیاسی متفاوتی از یونان و حتی فارابی ارائه می‌کند

  استاد دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: ابن سینا نظام سیاسی متفاوتی از فیلسوفان یونان و حتی فارابی ارائه می کند. او معتقد است بدون توجه به پیامبر نمی توانیم در جامعه اسلامی طرحی از حکومت به دست بدهیم.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۶:۴۰

  ابن سینا سیاست را از مباحث فرعی نبوت به شمار می‌آورد

  فلسفه سیاسی سینوی از ارکان اساسی فلسفه سیاسی جهان اسلام است. خصوصیت متمایز این اندیشه، ایجاد سازش و توافق میان اجتماع انسانی، دین و نبوت، معرفت، وحی، مشارکت، معامله انسانی و سلطه سیاسی با همدیگر است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۲:۳۰

  مجموعه‌ای منسجم و چهارزبانه درباره بزرگترین فیلسوف پس از ارسطو

  جعفر آقایانی چاوشی، مجموعه مقالاتی به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه درباره ابن‌سینا را در کتابی نوانتشار با عنوان «پژوهش‌هایی در آثار علمی و فلسفی بوعلی‌سینا» گردآوری و ویرایش کرده است تا مجموعه‌ای منسجم درباره آثار این فیلسوف و دانشمند بزرگ را در دسترس خوانندگان قرار دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۱:۵۰

  «عشق و نقش آن در کمال انسان» از دیدگاه ابن سینا و ابن عربی

  کتاب «عشق و نقش آن در کمال انسان» نوشته فرزانه فراهانی پور به دیدگاه های ابن سینا و ابن عربی در زمینه عشق و تاثیرآن در کمال انسان می پردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۶:۴۰

  ابن‌سینا و ابن‌عربی درباره خیر و شر چگونه می‌اندیشند؟

  حسن امینی در کتاب «بررسی تطبیقی خیر و شر از دیدگاه ابن‌عربی و ابن‌سینا» می‌کوشد تا رویكردی تطبیقی به تبیین دیدگاه‌های ابن‌سینا به عنوان نماینده فلسفه مشاء و عقل‌گرایان و نیز محیی‌الدین ابن‌عربی به عنوان بنیانگذار عرفان نظری درباره ماهیت خیر و شر و نسبت بین آن‌ها با یكدیگر داشته باشد.

 • فلسفه اسلامی ۱۳۹۴-۰۳-۳۱ ۰۹:۰۸

  تأملی درباره رویکرد فیلسوفان مسلمان به «حقیقت»؛

  حقیقت؛ منبعی غیرمصرح در تحقیقات فیلسوفان مسلمان

  در حکمت متعالیه حقیقت وجود (که خارجیت عین ذات آن است) به دو قسم منقسم است؛ حقیقت من حیث هی هی و به تعبیر دیگر صرف الحقیقه یا بسیط الحقیقه و حقایق مقیده‌ی وجودی. قسم اول به دلیل بساطت محضی که دارد از هرگونه ماهیتی منزه است، ازاین‌روی هرگز به ذهن نمی‌آید. قسم دوم به دلیل تقید به حدود ماهوی، با ماهیات همراه بوده و از ترکیب اتحادی با آن‌ها برخوردار است

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۱۹:۱۰

  یادداشت دکتر دینانی درباره‌ی ابوالحسن شعرانی

  راقمِ این سطور، افتخارِ شاگردیِ آن حکیم معاصر را نداشته‌ام، اما در مدرسه‌ی مروی تهران بارها محضر شیرین و سودمند آن مرد بزرگ را درک کرده‌ام و از سخن‌های حکمت آمیز او بهره برده‌ام.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۰

  کتابی که فهم آثار دیگر شیخ‌الرئیس را آسان می‌کند

  «الهیات نجات: دروس آیت‌الله سید حسن سعادت مصطفوی» عنوان کتابی است که حسین کلباسی اشتری، آن را از مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی درباره بخش «الهیات» کتاب «نجات» ابوعلی سینا فراهم آورده و به چاپ رسانده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۷:۰۰

  كتاب تأثیر ابن سینا بر فلسفه دنس اسکوتوس منتشر شد

  افکار و آراء معرفتی ابن‌سینا بر آراء اسکوتوس در زمینه قوای ادراکی، فرایند ادراک، نخستین موضوع عقل، اقسام معرفت و مراتب یقین و ... تأثیر بسیار داشته است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۶ ۱۶:۲۰

  «ابن سینا» نیز سرگردان است!

  افشین داورپناه، انسان‌شناس و عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر، در یادداشتی به انتقاد از ناشرانی پرداخته است که ترجمه کتاب «شفا»ی ابن‌سینا به زبان فارسی به قلم استاد عبدالله انوار، را منتشر نمی‌کنند. عبدالله انوار مدت‌هاست که این کتاب ارزشمند را ترجمه و شرح کرده است، اما هر ناشری که در جریان کتاب قرار می‌گیرد از انتشار آن سرباز می‌زنند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۱:۱۰

  دینانی درباره سخن ابن‌سينا و بيان بهمنيار سخنرانی می‌کند

  غلامحسين ابراهيمی دينانی به ميزبانی انديشگاه كتابخانه ملی در مركز همايشهای كتابخانه ملی سخنرانی می كند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۶ ۱۳:۳۰

  فلاسفه اسلامی چه گرفتند و چه افزودند؟

  «از افلاطون تا ابن‌سینا» کتابی درباره تاثیر افلاطون بر فلسفه اسلامی تا ابن‌سیناست. این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌های جمیل صلیبا است که به‌تازگی از سوی نشر مرکز به چاپ رسیده است و به بررسی تاثیرهای افلاطون بر فلاسفه اسلامی، به‌ویژه بر فارابی و ابن‌سینا می‌پردازد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۶ ۱۰:۵۵

  مجتهدی: آیا جمله معروف دکارت از «انسان معلق» ابن‌سینا گرفته شده است؟

  کریم مجتهدی استاد فلسفه دانشگاه تهران می‌گوید به جنبه فلسفی شخصیت ابن سینا در ایران به ویژه در دوره معاصر کمتر توجه شده و این به مقام اصلی شخصیت او لطمه زده است. به گفته وی ما تنها با حکمای بزرگمان شعار می‌دهیم در حالی که باید آثار آنها را روزآمد کنیم و جوانان را با آن مأنوس سازیم. در نظر داشته باشید که این به معنای قبول کردن افکار ابن‌سینا نیست بلکه توجه به متفکری است که از فکر کردن نمی‌هراسد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۱۸:۰۰

  روایت «ژیلبر سینوئه» از ابن سینا روانه بازار نشر شد

  کتاب«ابن سینا (در راه اصفهان)» نوشته ژیلبر سینوئه که به تازگی با ترجمه ندا فراهانی از فرانسه به فارسی برگردانده شده است از سوی انتشارات کوشش روانه بازار نشر شد.