اخلاق

کل اخبار:296

 • ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۱:۰۰

  دانشگاه مرکز پرورش مدیران و نخبگان جامعه است

  دبیر علمی همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار گفت: دانشگاه مرکز پرورش مدیران و نخبگان جامعه است، اگر دانشگاه دچار بحران شود، ۱۰ برابر آن بحران و شدیدتر را در جامعه خواهیم دید.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۰۹:۴۰

  عدالت همردیف سایر فضایل اخلاقی نیست/غزالی کوشیداخلاق اسلامی بسازد

  دینانی درافتتاحیه همایش دانشگاه اخلاق مدار که صبح امروز در دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه اخلاق دوره تمدن اسلامی بر اساس اخلاق ارسطویی بنا شده است گفت: غزالی کوشید اخلاق اسلامی بسازد.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۱۱:۲۰

  اخلاق در دانشگاه ها یک موضوع سیاسی نیست

  معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: بحث اخلاق در دانشگاه ها لزوما یک موضوع سیاسی نیست بلکه محوریت انسانی دارد.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۱۰:۲۰

  همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار برگزار می شود

  همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار روزهای ۲۰ و ۲۱ آذرماه در دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۱۰:۰۰

  رویکرد تاریخی فیلسوف آلمانی به معرفت

  کتاب «هرمنوتیک دین و اخلاق» به خوبی به نگرش هرمنوتیکی در باب مواد برگرفته از دین و اخلاق پرداخته و تفاوت عمده بین «هرمنوتیک دین» از پایگاه فلسفه و «هرمنوتیک دینی» را از دیدگاه شخص مومن توضیح می‌دهد.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۱۵:۲۰

  مقصود فراستخواه: شانس اخلاقی زیستن دانشجویان کاهش یافته است

  دانشجویان ما نسبت به اثربخشی شغلی تحصیلات‌شان چندان اعتماد ندارند، ارزش‌های کاربردی آموزش‌های دانشگاهی را پایین می‌بینند، هر روز ضعف‌ها و نارسایی‌های جدی در خصوص کیفیت آموزش دانشگاهی مشاهده می‌کنند، برخی برنامه‌های درسی در تحصیلات دانشگاهی برای آنها فاقد جذابیت کافی است...

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۲:۰۰

  جامعه توسعه‌نیافته به‌دشواری می‌تواند اخلاقی باشد

  داوری اردکانی گفت: جامعه‌ای که قانون و نظم دارد زیاد از اخلاق حرف نمی‌زند و بحث نمی‌کند. جامعه توسعه‌نیافته جامعه بی‌تعادل است که نمی‌داند باید چه کند.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۱:۴۰

  ایده «پندهای بیهوده» به صورت کتاب منتشر خواهد شد

  فرامرز قراملکی در گردهمایی یاران اخلاق در مهر امسال بود که یکی از اساسی ترین مشکلات جامعه را با عنوان «پندهای بیهوده» مطرح کرد و امروز خبر از کتاب جدید خود با همین موضوع داد.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۱۰:۴۰

  نشست فلسفه اخلاق برای کودکان برگزار می شود

  سومین میز گفت وگوی اخلاق با عنوان «فلسفه اخلاق برای کودکان؛ چرا و چگونه» با ارائه محمد جواد موحدی، عضو هئیت علمی گروه اخلاق کاربردی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۱۷:۲۰

  همایش «تأثیر فرهنگ و اخلاق بر خشونت و افراط‌گرایی»برگزار شد

  همایش «تأثیر فرهنگ و اخلاق بر خشونت و افراط‌گرایی» در مرکز کنفرانس‌های دانشکده علوم انسانی و آموزشی دانشگاه کنیاتا کشور کنیا برگزار شد.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۹:۲۰

  بررسی جایگاه اخلاق در میانه فلسفه و کلام

  نخستین مباحثه علمی بررسی دو رویکرد درباره خاستگاه اخلاق با عنوان«اخلاق در میانه فلسفه و کلام» با حضور محسن جوادی و محمدتقی سبحانی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۱۰:۰۰

  اخلاق یهودی انسان محور نیست بلکه خدامحور است

  نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: اخلاق یهودی انسان محور نیست بلکه خدامحور است در نتیجه میزان دخالت انسان در عالم محدود می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۰۹:۴۰

  اخلاق فراتر از قانون و سنن است/ عدالت؛ محور اساسی اخلاق

  نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی گفت: محوری ترین موضوع در اخلاق مسیحی و اخلاق انجیلی عدالت است. عدالت تنها محوری از محورهای اخلاق نیست بلکه ندا و دعوتی برای به هم پیوستن همه بشریت است.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۶:۲۰

  درباره «اخلاق» اسپینوزا

  «اسپینوزا و کتاب اخلاق» عنوان اثری است که به‌تازگی از سوی نشر شب‌خیز روانه بازار شده است. کتاب یکی از مجلدات مجموعه  Routledge Philosophy Guidebooks است که هر مجلد آن به معرفی و تفسیر یکی از شاهکارهای فیلسوفان بزرگ اختصاص دارد.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۰۹:۲۰

  واقع‌گرایی اخلاقی از واقع‌گرایی در زیبایی‌شناسی قابل دفاع‌تر نیست

  این باور که واقع‌گرایی اخلاقی از واقع‌گرایی در زیبایی‌شناسی قابل دفاع‌تر است باور بسیار رایج ولی بررسی نشده‌ای است که هانسون، استاد فلسفه دانشگاه آکسفورد آن را «ادعای عدم تقارن» می نامد.

 • علم و فضیلت ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۱۲:۳۸

  علم و فضیلت جستاری درباره تاثیر ذهنیت علمی بر منش اخلاقی

  لوییس کاروئانا

  دکتر کاروئانا در این کتاب، با پیمایش قلمروهای جدیدی در مرز میان علم و اخلاق، نشان می‌دهد چگونه ذهنیت علمی بر شکل‌گیری شخصیت فرد یا کسب فضایل اخلاقی او اثر می‌گذارد.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۱۵:۴۰

  «استدلال‌های اخلاقی در اثبات وجود خدا» منتشر شد

  «استدلال‌های اخلاقی در اثبات وجود خدا» عنوان هشتاد و یکمین مجلد از مجموعه کتاب‌های دانشنامه فلسفه استنفورد است که انتشارات ققنوس ترجمه فارسی آن را منتشر کرد.

 • زرتشت ۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۰:۲۸

  زرتشت، فلسفه و سیاست؛

  انقلاب اخلاقی زرتشت و دامنۀ نفوذ آن در تفکر جهانی

  افلاطون با ابزار اخلاق زرتشتی سوژه‌ای جدید را ساخت، به همین خاطر در بین اعضای آکادمی به «مجدد زرتشت» شهره شد. این ارزش‌های جدید سوژه‌ای که از قبل به حالت تعلیق است را دچار یک تغییر نگرش بنیادین می‌کند؛ اما درست از همین جا راه افلاطون از زرتشت و یونان از ایران جدا شد. پاسخ هستی (به قول هایدگر) به تعلیق استعلایی یونانی و اخلاق نظری افلاطون، لوگوس بود؛ درصورتی‌که اخلاق امری زرتشت حکمت یا گنوس.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۳:۳۰

  اخلاق به روایت آدورنو

  مسائل فلسفه اخلاق آدورنو منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۷:۳۰

  نابودی کودکی

  جدی‌ترین و اخلاقی‌ترین رفتارها، بااهمیت‌ترین و ضروری‌ترین شیء‌ها، و مقدس‌ترین یا معنی‌دارترین کلمه‌ها، اگر به دست کودک بیفتند، بلافاصله به کنش‌هایی ناجدی و نااخلاقی، به اشیایی پیش‌پاافتاده و ناضروری، و به کلماتی تقدس‌زدایی‌شده و نامعنادار بدل می‌شود.

 • فرهنگ ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۷:۵۹

  فرهنگ اصطلاحات فلسفۀ اخلاق

  جاناتان آ. جیکوبز

  این اثر راهنمایی برای مطالعه‌ی فلسفی اخلاق است و، بنابراین، به جای آنکه مستقیماً به خود مسائل اخلاقی بپردازد، تا حد زیادی به این امر توجه دارد که فیلسوفان چگونه به موضوعات اخلاقی می‌اندیشند.

 • دانشگاه ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۰:۱۸

  اعمال قدرت سیاسی در دانشگاه چه تأثیری بر اخلاق آکادمیک دارد؟

  قدرت، اخلاق و دانشگاه

  توجه به تفکر لیبرالی و نیز سرمایه­ دارانه در غیاب تفکرهای چپ و سوسیالیستی در چند دهۀ گذشته حوزۀ آکادمیک را تحت تأثیر نیرومند خود دارد؛ بدون اینکه قدرت بخواهد مداخله‌ای مستقیم در این جهت انجام دهد، این تسلط و نفوذ لیبرالیسم در تفکر و ناخودآگاه اکثر نخبگان آکادمیک باعث شده تا جهت تفکر در نزد ایشان تحت تأثیر لیبرالیسم و روش زندگی سرمایه‌دارانه در حوزۀ اقتصاد قرار گیرد. در کنار این تأثیر قدرت عریان دولت نیز وجود دارد که به طور مستقیم بر تمام حوزۀ آکادمیک تسلط و کنترل دارد.

 • ارسطو ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۴

  نگاهی به شاخصه‌های مدنظر ارسطو در اخلاقِ تعلیم و آموزش؛

  حکمت عملی و ذات دانش اخلاقی

  شاید شجاعت مهم‌ترین فضیلت یک معلم نباشد، گرچه گاهی در شغل یک معلم به کار می‌آید. اگر معلمی از مافوق‌های خود بترسد و هرگز نتواند با نظرات آن‌ها مخالفت کند، این معلم، معلم خوبی نخواهد بود. یک معلم باید این قدرت را داشته باشد که بر آرای خود تکیه کرده و بر آن‌ها پافشاری کند. یک معلم باید شجاعت برقراری نظم در کلاس را داشته باشد. البته زمانی که نظم را در کلاس حفظ می‌کنیم باید به حد وسط نیز توجه داشته باشیم.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۱:۲۰

  آدورنو وقتی فکر می‌کند

  یکی از مشهورترین و مکررترین گزاره‌های تئودور آدورنو (١٩٦٩-١٩٠٣)، از جمله متفکران اجتماعی برجسته قرن بیستم، این بود که «زندگی غلط را نمی‌توان درست زیست». فکر و ذکر او مدت‌های مدید درگیر مسائل فلسفه اخلاق یا این سؤال بود که «آیا در روزگار ما امکان زندگی خوب هست»، سؤالی که می‌توان آن را عصاره کل تفکر او دانست.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۰۰

  موحد، برگزیده هشتمین دوره جایزه اخلاق و نیایش شد

    هشتمین دوره جایزه اخلاق و نیایش با معرفی ۱۱ برگزیده در رشته‌های مختلف در کتابخانه ملی ایران و با حضور رئیس‌جمهور دولت اصلاحات برگزار شد.‏

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۲۲:۵۷

  دینانی: خودشیفتگی بزرگترین خطر برای انسان است/ اعتدال؛ مبنای علم اخلاق

  چهره ماندگار فلسفه در برنامه معرفت گفت: خودشیفتگی بزرگترین خطر است، جز خودش را نمی بیند، خود را در مقابل دیگران ناچیز دانستن هم بد است، به زمین و زمان فخر فروختن هم بد است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۷:۲۰

  تقدم آزادگی بر آزادی/ هنر، آزادی و اخلاق با حضور مصطفی ملکیان

  من نمی‌توانم بپذیرم که ما همه خطاها را به عهده نظام سیاسی حاکم بر جامعه یا افکار عمومی جامعه بیندازیم. نظام سیاسی حاکم بر یک جامعه می‌تواند فاسد باشد، افکار عمومی یک جامعه نیز می‌تواند فاسد باشد یا فسادهایی داشته باشد، اما اینها توجیهی برای این نیست که فرد تن به فساد بدهد. فرد می‌تواند در برابر قدرت سیاسی و افکار عمومی جامعه بایستد.

 • شماره 17 ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۲:۴۵

  شماره هفدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره هفدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد

  لبه پرتگاه درواقع عنوان پرونده اندیشه این شماره فرهنگ امروز است که به یکی از مسایل مهم در حوزه آکادمیک یعنی افول اخلاق علم پرداخته است. در این پرونده افشین جهاندیده در یادداشتی با تکیه به مواجهه جواد طباطبایی و مراد فرهادپور در شماره پیشین فرهنگ امروز، به بررسی نسبت دانش و قدرت و اخلاق پرداخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۲:۲۰

  کاربران تکنولوژی منفعل نیستند/ مواجهه ایرانیان با تکنولوژی مدرن

  سمینار اخلاق و فناوری، عصر روز گذشته اول خردادماه در آمفی تئاتر انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۸:۰۰

  چه شرایطی طرح ادعای بحران اخلاق را ممکن می‌کند/ فقدان آموزش اخلاق

  محمدرضا کلاهی در نشست اخلاق در جامعه ایرانی گفت: این امکان وجود دارد که بحران اخلاق واقعیت نداشته باشد اما علل و عوامل دیگری موجب برآمدنِ «ادعای بحران اخلاق» شده باشد.