اندیشه

کل اخبار:259

 • ۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۱۶:۰۰

  برگزاری بیست و ششمین نشست از سلسله نشستهای اندیشه و تمدن ایرانشهری

  بیست و ششمین نشست از سلسله نشستهای اندیشه و تمدن ایرانشهری برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۷:۰۰

  عباس منوچهری: شریعتی چالشگر آگاهی‌بخش

  گاهی فردی به چیزی متهم می‌شود یا خصوصیتی به کسی یا چیزی اطلاق می‌شود، گاهی نیز بحثی نظری و تئوریک مطرح می‌شود. مثلا یک بار شریعتی را متهم می‌کنیم که این پیامدهای خاص از گفتار و کردار او نشات می‌گیرد و یک بار هم بحث از تجزیه و تحلیل آرا و اندیشه‌های شریعتی است، بنابراین باید میان این دو رویکرد تمایز گذاشت.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۱۰:۰۰

  نقد مناسبات اندیشه در ایران/ داستان اسفناک مرشدپرستی

  دانشجویان علوم انسانی و اجتماعی به جای جدیت در خوانش متون اصلی و تلاش برای ساختن یک مبنای جدی و ایستادن در آن جایگاه، تکیه بر سایه مریدی همه چیز دان می دهند و به جدل های غیر علمی می پردازند.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۱۰:۰۰

  چهل‌وپنجمین درس‌گفتار اندیشه وعمل برگزار می شود

  چهل‌وپنجمین درس‌گفتار ماهانه «اندیشه و عمل» با موضوع امام موسی صدر و تجربۀ دیگرپذیری و با سخنرانی دکتر هادی خانیکی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۰

  تقویت فرهنگ تفکر، رنگین تر از هر دگرگونی اجتماعی است

  نویسنده کتاب «اندیشه ورزی؛ رنگین تر از یک انقلاب» با بیان اینکه تقویت تفکر درجامعه از وجود یک انقلاب یا یک دگرگونی اجتماعی هم رنگین تر است، گفت: شعار کتابم هر ایرانی یک کرسی اندیشه ورزی است.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۰

  ‌اسطوره‌های ایرانی اندیشه یا کارکرد؟

  سرزمینی که از دیرباز اسطوره می‌ساخته و تقدیس می‌کرده است

 • فلسفه ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۴

  بهره‌گیری از رمان در فلسفه؛

  وقتی فیلسوف‌ها هوس رمان‌نویسی می‌کنند

  فلسفه معمولاً خشک و بی‌روح است و بیش از آنکه با هنر سروکار داشته باشد با ریاضیات دمخور است. اما برخی از فلسفه‌ها، در رابطه با زبان، شیطنت یا حساسیت شاعرانه نشان می‌دهند. اثر بزرگ هگل، «پدیدارشناسی روح»، را می‌توان به‌عنوان رمانی مطالعه کرد که در آن شخصیت‌ها، یعنی ارواح تجسدیافته، در جهان و تاریخ گام‌به‌گام به پیش می‌روند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۰۰

  اندیشه شیخ فضل الله واکاوی نشده است/ تفاوت مشروطه و انقلاب اسلامی

  محمدحسن رجبی دوانی گفت: تفاوت حرکت مشروطه و حرکت انقلاب اسلامی این بود که در مشروطه وجه سلبی حرکت معلوم بود اما وجه ایجابی معلوم نبود.

 • جمادی ۱۳۹۶/۰۴/۱۷

  زمینه و زمانه ژان ژاک روسو در گفت‌وگو با سیاوش جمادی؛

  فیلسوف آزادی

  من فکر می‌کنم باور روسو یک دین دنیوی شده است، عواقب دین دنیوی شده نیز یعنی حکومتی است که بر مبنای حقایق اشباع شده است یعنی خوب چیست، بد چیست، باید چیست، نباید چیست و... بنابراین، خود جامعه، حرکت آن، عقلانیت جمعی، جامعه مدنی که بعدا توسط هگل مطرح می‌شود، برای ژان ژاک روسو اصالت ندارد.

 • ارسطو ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۴

  نگاهی به شاخصه‌های مدنظر ارسطو در اخلاقِ تعلیم و آموزش؛

  حکمت عملی و ذات دانش اخلاقی

  شاید شجاعت مهم‌ترین فضیلت یک معلم نباشد، گرچه گاهی در شغل یک معلم به کار می‌آید. اگر معلمی از مافوق‌های خود بترسد و هرگز نتواند با نظرات آن‌ها مخالفت کند، این معلم، معلم خوبی نخواهد بود. یک معلم باید این قدرت را داشته باشد که بر آرای خود تکیه کرده و بر آن‌ها پافشاری کند. یک معلم باید شجاعت برقراری نظم در کلاس را داشته باشد. البته زمانی که نظم را در کلاس حفظ می‌کنیم باید به حد وسط نیز توجه داشته باشیم.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۱:۲۰

  شش گفتار درباره اندیشه آزادی از نگاه اندیشمندان

  کتاب «شش گفتار درباره اندیشه آزادی» می‌کوشد تا با پرهیز از پیچیدگی‌های زبان فلسفی به معرفی اندیشه گروهی از اندیشمندان و فلاسفه صاحب نام زمانه بپردازد که نقش بی بدیلی در توسعه و تحول مفهوم امروزین آزادی داشته‌اند.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۵:۱۴

  رونمایی از کتاب «درآمدی بر اندیشه انتقادی در تاریخ هنر»

  کتاب «درآمدی بر اندیشه انتقادی در تاریخ هنر» تالیف دکتر حمید کشمیرشکن، پژوهشگر هنر رونمایی شد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۱۰:۰۰

  چاپ اثری درباره اندیشه انتقادی در تاریخ هنر

  کتاب «درآمدی بر نظریه و اندیشه‌ی انتقادی در تاریخ هنر» نوشته حمید کشمیرشکن در نشر چشمه منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۱۳:۰۰

  اندیشه‌شناسی شریعتی و واکاوی مفهوم دوران/ چرخش از رویکردهای معاصر به مبانی هستی‌شناختی تفکر شریعتی

  اگر بپذیریم یکی از مهم‌ترین مسائل دوران ما در سطح معاصر بحث شکاف میان‌نسلی است و اینکه نسل فعلی بیش از منافع و هویت جمعی، به منافع فردی اولویت می‌دهد، برای رسیدن به نقطه تعادل باید نیم‌خیز و نیم‌نگاهی به نسل قبل داشته باشیم. از این نظر اندیشه شریعتی می‌تواند راهگشا باشد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۲۰

  بررسی تأثیر پایه‌های فکری ابوزید در نگرش او به مسائل زنان

  هفدهمین کرسی ترویجی در دانشگاه الزهرا(س) با موضوع «تأثیر پایه‌های فکری نصر حامد ابوزید در نگرش او به مسائل زنان» برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۲:۴۰

  کتاب «۴۲ اندیشه ناب» چاپ شد/ تأملات فلسفی درباره همه چیز

  کتاب «۴۲ اندیشه ناب» شامل تاملاتی درباره زندگی جهان و هر آن چیز دیگر نوشته مارک ورنون با ترجمه پژمان طهرانیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۱:۲۰

  وجدان، ندای باطنی عقل آدمی است/ نزاع تاریخی اندیشه و اراده

  دینانی در برنامه معرفت با طرح این پرسش که اندیشه مهمتر است یا اراده، گفت: این جنگی است که بین اشاعره و معتزله ما در طول ۱۴ قرن بوده است. جنگ فلسفی دنیا همین است که بخواهیم یا بدانیم!

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۰۰

  ویژه نامه «اندیشه خودباوری» منتشر شد

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۱:۰۰

  نباید درباره سیدجمال الدین اسدآبادی مبالغه کرد

  دبیر گروه تاریخ اندیشه معاصر موسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی(ره) گفت: سیدجمال در زمان خود اثرگذار بود اما نباید با مبالغه درباره شخصیت او، شخصیت های بزرگ و موثرتر از او را به حاشیه راند.

 • دین ۱۳۹۵-۱۲-۰۳ ۰۹:۵۶

  تاملی در پیش فرض های فلسفه دین؛

  معصومیت فلسفه دین؟!

  فلسفه دین به هیچ وجه صرفا نامی دیگر برای الهیات عقلانی، به معنای سنتی ‏اش نیست، چرا که معیارهای عقلی ‏ای که در مسائل الهیاتی به کار گرفته می‏شوند، در این جا به طور جدی تغییر یافته‏ اند. اگر عالم الهیات نمی‏خواهد غافلگیر شود، باید آماده باشد تا این ضوابط را زیر سؤال برد و بدین سان موضعی خرده ‏گیرانه و نامانوس در قبال ملاک‌های عقلی اتخاذ کند. امروزه محاوره میان فلسفه و الهیات صرفا امری نیست میان ذهن سؤالگر فیلسوف و روح پرهیزکار عالم الهیات! انتظارها و پیش‌فرض‏هایی که فلسفه دین را تغذیه می‏کنند عمیقا رنگ و بوی اندیشه جدید غرب را با خود دارند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۱۳:۴۰

  نگرشی به آرا خاورشناسان در اندیشه مطهری

  کتاب «شرق‌شناسی یا اسلام‌ستیزی؟؛ نگرشی به آرای خاورشناسان در اندیشه و آثار علامه شهید مرتضی مطهری» اثر مشترک محمدتقی دیاری بیدگلی و محمدهادی مفتح، از سوی انتشارات دانشکده اصول‌الدین منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۴:۰۰

  آغازگر دوره جدید حیات فکری غرب/ گذری بر تاثیرگذارترین اندیشه‌های رنه دکارت

  دکارت اولین کسی است که نسبت جدید میان انسان و عالم را که در عصر رنسانس حاصل شد و در آرای متفکران مختلف آن عصر نظیر لوتر پنهان مانده بود، تبیین کرد. 

 • عابد الجابری ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۰:۰۸

  سیری انتقادی در آرای محمد عابدالجابری؛

  فلسفۀ اسلامی و دشوارۀ ناسیونالیسم ایرانی

  با اندکی بدبینی می‌توان یک ناسیونالیسم عربی و ضدایرانی را در نظریات او دید، اما در این مجال قصد دامن زدن به این تنش کهنه را نداریم. جابری به‌مانند جریان‌های امروزی اعتقادش را به حقیقت جهان‌شمول از دست نداد و بر این باور بود که در مقطعی از تاریخ اندیشۀ «عربی» مسئولیت عقل جهان‌شمول و انسانی را بر عهده گرفت، ولی «ارتجاع» ایرانی و گذشته‌گرایی آن، این عقل را به بیراهه کشاند و در نهایت به یک ایدئولوژی قومی تقلیل داد.

 • تاریخ ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۸:۱۰

  نگاهی به فلسفه تاریخ(۳)؛

  امکان اندیشیدن به تاریخ

  تاریخ را اندیشمندانه فهمیدن میسر نمی‌شود اگر ما مسئلۀ امروز خود را نشناسیم. ما برای نگریستن به هر منظره‎ای نیاز به یک نقطه برای ایستادن و نگاه کردن داریم، برای نگریستن به منظرۀ تاریخ هم جایگاه ایستادن ما فقط و فقط امروز و اینجاست. ما انسان‌هایی هستیم واقع‌شده در قرن بیست‎و‎یک و در این محدودۀ جغرافیایی.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۷:۰۰

  فیرحی: پیشرفت با قانون ملازمه دارد/ اندیشه و اراده مقدمه پیشرفت است

  حجت الاسلام فیرحی گفت: هر پیشرفت دو مقدمه نیاز دارد. اول داشتن یک اراده محکم و دوم اندیشه روشن. اگر اندیشه نباشد، اراده ها خسته و سرکوب می شود.

 • اسکوتوس ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۰

  خوانش غربیان از ابن‌سینا (۲)؛

  اسکوتوس و ابن‌سینا در باب معنای شیء

  روش اسکوتوس در پرسش از اینکه دربارۀ چه چیزی می‌توانیم اندیشه کنیم و دربارۀ چه نمی‌توانیم، بسیار سودمند است. اسکوتوس خیلی ساده با آزمودن اینکه شیء از مقتضیات صوری تبعیت می‌کند یا نه، می‌توانست دربارۀ اندیشیدنی بودن یا نبودن شیء تصمیم بگیرد؛ این‌گونه می‌توانیم روابط مفهومی یا عقلی را متعلقات اندیشه بپنداریم، تنها به این دلیل که این روابط متناقض نیستند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۶:۲۰

  فرشاد مومنی: حل معضلات اقتصادی در گروی رفع گرفتاری‌ها در ساحت اندیشه است

  نشست «بیم‌ها و امیدها در جهانی پرمخاطره» با سخنرانی فرشاد مومنی برگزار شد

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۵:۰۰

  بازخوانی اندیشه ٦٨

  مه ٦٨، با شکایاتی از محدودیت آزادی بیان در محیط دانشگاه آغاز ولی خیلی زود به مسائل بزرگ‌تر کشیده شد. برای مثال «ماهیت دانشگاه نوین و روابط آن با جامعه و جایگاه دانشجویان در دانشگاه» از جمله مهم‌ترین مسائل موردتوجه معترضان بود.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۱:۲۰

  سرآغاز افراطی گری در اندیشه است/مدل صدرایی درمواجهه با افراطی گری

  صلواتی در نشست «مدل صدرایی درمواجهه با افراطی‌گری» گفت: افراطی گری در حوزه اندیشه سرآغاز افراطی گری در قلمرو عمل و علت آن است.

 • اندیشه ۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۰:۲۲

  نقدی بر اندیشه‎سازی و سیاست‎گذاری؛

  توهم اندیشه چگونه به وجود می‎آید؟

  اندیشه را چه کسی می‌تواند تولید کند؟ آیا یک سیاست‎مدار، مدیر، ورزشکار، هنرپیشه، متخصص، استاد دانشگاه، فیلسوف، عالم، نخبه، انتلکتوئل، یا اعضای گروه‎های دیگر اجتماعی می‎توانند یک «اندیشه» را ایجاد کنند؟ تمام این گرو‎‎ه‎های اجتماعی مختلف فقط در یک بُعد تخصص دارند و مسلماً آن نگاه تخصصی و عدم احاطه به جنبه‎های دیگر علم، مانع از پرورش یک اندیشه خواهد شد.