قرآن

کل اخبار:379

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۹:۲۰

  افزایش ۱۰۰ درصدی بودجه معاونت قرآن و عترت

  معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش ۱۰۰ درصدی بودجه این معاونت خبر داد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۲:۲۰

  تدبر در قرآن و استنباط در سنت؛ دو معیار شریعت شناسی

  مصطفی محقق داماد گفت: در قرآن اولین ملاک تدبر است و در حدیث و سنت استنباط؛ این دو معیار شریعت شناسی است و شریعت مبنای حقوق ماست.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۳:۴۰

  نخستین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان جهان اسلام

  نخستین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان جهان اسلام با حضور نمایندگانی از ۲۲ کشور جهان همزمان با سی وچهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۰

  تأکید فرهادی بر تسریع در اجرای آیین نامه حمایت از پژوهشهای قرآنی

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر تسریع در اجرای آیین‎نامه‎های حمایتی مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در تقویت زیرساخت های تولید دانش قرآنی تاکید کرد.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۶:۰۰

  ترجمه‌هایی منفک از تفاسیر، در یک قاب

  نشست معرفی و بررسی کتاب «قرآن کریم با چهار ترجمه کهن» یکشنبه ۲۰ فروردین‌ماه با حضور بهاءالدین خرمشاهی، حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد، محمد شریفی و محمدرضا جعفری در سرای اهل قلم برگزار شد.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۰۰

  ​بزرگترین قرآن مطلای سه میلیاردی رونمایی شد

  آیین رونمایی از بزرگترین قرآن مطلای جهان، امروز(۲۰ فروردین‌) با حضور آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در قم برگزار شد. این اثر قرار است به نفع کودکان بیمار و نیازمند، به فروش برسد.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۵:۴۰

  تولیدات قرآنی باید متناسب با نیازهای جامعه باشد

  هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۲۸

  «تجلی قرآن در آثار خواجوی‌کرمانی» در شهر کتاب

  مرکز فرهنگی شهر کتاب در روزهای دهم و یازدهم اسفندماه، میزبان دو نشست تخصصی با موضوعات شرح و تحلیل «فص فاطمی در قاموس فصوص الحکم عرفانی» اثر آیت‌الله حسن‌زاده آملی و بررسی «تجلی قرآن در آثار خواجوی‌کرمانی» خواهد بود.

 • قران ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۰:۰۶

  آیا باید از دوران تفسیر قرآن عبور کنیم؟

  قرآن‌شناسی ‌کاربردی

  دیگر می‌باید از دوران تفسیری عبور کنیم و پا به دوران پساتفسیری بگذاریم؛ در این دوران ما دیگر تفسیر صرف متن مقدس را برنمی‌تابیم و کاربردپذیری آن در عصر معاصر را جدی می‌گیرم. ما در دوران سوم به حضور قرآن در زندگی اینجا-اکنونی اهتمام می‌ورزیم و روشمندانه این متن قدسی را به چنگ می‌آوریم.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۱:۲۰

  خاورشناس آلمانی که «حماسه ملی ایران» را نقد و بررسی کرد

  تئودور نولدکه، یکی از برجسته‌ترین خاورشناسان آلمانی و از مترجمان قرآن به زبان آلمانی است. «تاریخ قرآن»، «زندگانی محمد»، «تاریخ ایرانیان و عرب‌ها در زمان ساسانیان»، «حماسه ملی ایران» و «اساس زبانشناسی ایران» مهمترین تالیفات نولدکه است. به مناسبت زادروز این خاورشناس نگاهی به اثر برجسته او «حماسه ملی ایران» خواهیم داشت.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۸:۰۰

  پاکتچی: در قرآن زمان تطبیقی مطلق درباره وقایع تاریخی وجود ندارد

  احمد پاکتچی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) در همایش «مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم» که به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، سخنرانی کرد. سخنرانی او درباره زمان بود اینکه زمان‌سنجی را چگونه می‌توان از منظر علم تاریخ استخراج کرد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۱:۲۰

  پیام آیت الله جوادی آملی به همایش قرآن و معرفت شناسی

  دومین همایش «قرآن و معرفت‌شناسی» به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، با پخش پیام تصویری آیت الله جوادی آملی در دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۵:۲۴

  اجلاسیه نظریه پردازی «منطق گفتمان قرآن کریم» در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد

  نقد و مناظره، اجلاسیه نهایی «نظریه منطق گفتمان قرآن» به همت معاونت پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی برگزار گردید.

 • ابوزید ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۹:۲۵

  پاسخی به چند شبهۀ نصر حامد ابوزید؛

  چرا قرآن بی‌تردید کلام خداست؟

  در میان مستشرقان ادعا شده که قرآن ساخته‌وپرداختۀ پیامبر است که آن را با اسلوبی بلاغی مزین ساخته و به خداوند نسبت داده است تا آن را در هاله‌ای از قداست قرار دهد. این سخن را نه با این صراحت و جسارت، اما در لفافه می‌توان از برخی به‌ظاهر نواندیشان دینی نیز شنید. در پاسخ به این شبهه، باید نکاتی را مدنظر قرار داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۷:۰۰

  بازخوانی اندیشه‌های قرآنی شهید بهشتی در یک کتاب

  کتاب «نگاهی دوباره؛ بازخوانی اندیشه‌های قرآنی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» از سوی انتشارات دانشگاه مفید به بازار نشر عرضه شد. بررسی دیدگاه آیت‌الله بهشتی درباره گستره علم و وحی و بایسته‌های بازخوانی متن دینی از دیدگاه شهید بهشتی، از جمله محورهای موضوعی این کتاب است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۱:۲۰

  «ترجمه روشنگر قرآن کریم» کریم زمانی نقد و بررسی می شود

  نشست نقد و بررسی «ترجمه روشنگر قرآن کریم» با حضور کریم زمانی در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۸:۲۰

  خرمشاهی: کتاب قرآن‌پژوهی در نیم قرن اخیر را می‌نویسم

   بهاء‌الدین خرمشاهی با تاکید بر رونق قرآن‌پژوهی در ایران گفت:در آینده نزدیک کتابی درباره شکوفایی پژوهش‌های قرآنی و قرآن‌پژوهی در 50 سال اخیر ایران، می‌نویسم که نگویند فقط آن‌ را به دوران انقلاب اسلامی نسبت داده‌ام.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۶:۲۰

  نقد و بررسی «ترجمه قرآن» بهاءالدین خرمشاهی در حسینیه ارشاد

  کتاب «ترجمه قرآن» اثر بهاءالدین خرمشاهی، ساعت ۱۶ شنبه ۲ بهمن‌ماه در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۲:۲۰

  ترجمه بهاالدین خرمشاهی از قرآن نقد می‌شود

  سلسله نشست‌های نقد و بررسی ترجمه‌های قرآن روز شنبه ۲ بهمن با محوریت نقد ترجمه بهاالدین خرمشاهی از قرآن کریم آغاز می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۷:۰۰

  آغاز نهضت رویکرد به قرآن‌های نفیس در جهان

  خوشنویس برجسته قرآن از آغاز نهضت رویکرد به قرآن‌های نفیس در جهان خبر داد و گفت: خوشنویسان طراز اول به سمت این کار رفته‌اند که هدف آنها برای ما نامشخص است.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۱:۰۰

  ۱۰۰ ترجمه قرآن در مقابل۲۵۰۰ ترجمه انجیل نشانه کم‌کاری ماست

  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با اشاره به۲۵۰۰ترجمه‌ای که از انجیل صورت گرفته، اقدام مترجمان مختلف برای بازگرداندن قرآن به تنها ۱۰۰زبان را نشانه کم‌کاری دانست.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۰:۰۰

  حدادعادل: ترجمه‌های کهن قرآن خزانه‌ای ارزشمند برای زبان فارسی است

  غلامعلی حدادعادل در آیین رونمایی از چاپ نفیس قرآن کریم با چهار ترجمه کهن گفت: ترجمه‌های کهن قرآنی، یک خزانه ارزشمند برای زبان فارسی است و فایده آن در درجه اول به دلیل واژگان کهن آن است و به آن اندازه که از لحاظ واژگانی اهمیت دارد از لحاظ نحوی مهم نیست.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۰:۲۰

  علت تغییر حالت پوست قرآن‌های کوفی/ گرما آب کلاژن‌ها را از بین برد

  کارشناس ارشد مرمت گفت: کلاژن‌های چرب پوست آهو نیاز به رطوبت دارند وقتی به آنها گرما داده شود آب درون مولکولی از بین رفته و باعث می‌شود حالت طبیعی پوست از بین برود.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۰:۲۰

  آسیب‌دیدگی جدی قرآن‌های کوفی در موزه دوران اسلامی

  برخی از صفحات ۸ قرآن متعلق به دوران صدر اسلام که بر روی پوست آهو و به خط کوفی نوشته شده بودند، براثر تغییرات هوا در ویترین های موزه دوران اسلامی آسیب جدی دیدند.

 • قران ۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۰۹:۳۶

  گزارش نقدهای دکتر احمد احمدی بر ترجمه‌های فارسی قرآن (۲)؛

  قرآن و ترجمه‌های بی‌شمارش

  انگار مترجم مفسرانه می‎فهمد، مترجمانه می‎نویسد، مفسر، مفسرانه می‎فهمد، مفسرانه هم می‎نویسد؛ یعنی او وقتی متن را فهمید در ۸ خط می‌نویسد، مجاز است، ولی مترجم باید برود همۀ قواعد فهم این آیه را به کار بگیرد و در دو خط بنویسد، حداکثر در یک‌ونیم خط ترجمۀ یک آیۀ یک‌سطری را بنویسد. ولی هیچ‌وقت نمی‌توانیم به صرف متن اکتفا بکنیم،

 • احمد احمدی ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۵۷

  گزارش نقدهای دکتر احمد احمدی بر ترجمه‌های فارسی قرآن(1)؛

  صراط مستقیم ترجمه‌های قرآنی

  رهبان و رهبانیت مذموم نیست، برای اینکه خدا می‌فرماید:وَ رَهْبَانِیَّةً ابْتَدَعُوهَا، این رهبانیتی که این‎ها بدعت آوردند، مَا کَتَبْنَاهَا عَلَیْهِمْ إِلَّا ابْتِغَاءَ رِضْوَانِ اللَّه، ما این را بر این‌ها ننوشتیم مگر برای ابتغای رضوان خدا. ببینید چقدر جمله‌اش صریح است آن‌وقت در ترجمه‎اش گیر می‎افتند که این چیزی که ضلالت است چگونه می‎شود که خدا بر این‌ها نوشته باشد؟ چند تا ترجمه را که بنده دیدم همه‎شان همین مشکل را داشتند.

 • انسان ۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۲

  چالش «الانسان الکامل» در عرفان آندلسی- اسلامی (۱)؛

  آنتروپولوژی دینی از وحی تا اوراق محی‌الدین ابن‌عربی

  اصولاً «معنای انسان کامل در متون اسلامی به دو وجه قابل بررسی است، یکی بحث خلیفة‌الله و دیگر در امر عبدالله (گاهاً آن را مافوق خلیفه می‌دانند)؛ هر دو به ظاهر یک ریشۀ مشترک دارند، اما نوع پردازش و استفادۀ قرآن حکیم از دو مفهوم فوق کاملاً به دلیل و برهان نقلی و عقلی است. خلیفه‌ای که از آن در معرفی سکنات داوود نبی (ع) مورد استفاده قرار گرفته است در لابه‌لای واژگان آیه مشخص است؛ داوری به‌حق در میان مردم، پیروی نکردن از هوی و هوس (طاغوتی نشدن-تبه غریزه). اما آنچه که در مورد مقام عبودیت ارائه شده، حقیقتی بالاتر و ورای تیپولوژی‌های حکومتی، اجتماعی و سیاسی است، چیزی با بن‌مایه‌های عرفانی و عبادی.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۶:۰۰

  نقش و تأثیر قرآن کریم در زندگی مسلمانان / دکتر سیدحسین نصر - ترجمه دکتر انشاءالله رحمتی

  قرآن که سنت پیامبر(ص) مکمّل آن است، حتی به شیوة ظریف و لطیفی بر همة جوانب ادب تأثیر می‌نهد؛ ادب نه فقط شامل افکار، گفتار و کردار، بلکه حالات بدنی و قوای جسمانی را نیز شامل می‌شود؛ یعنی اینکه مسلمان سنتی به هنگام قدم‌زدن یا سخن‌گفتن، ورود به مسجد، نشستن در یک جمع یا سلام‌کردن به دیگران، چگونه ظاهر شود، بخشی از ادب اوست. به علاوه قرآن کریم قوای باطنی، به‌ویژه حافظه را دگرگون می‌کند و حتی بر رؤیاهای مؤمنان تأثیر می‌گذارد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۵:۲۰

  پیوند «انسان کامل» با حقیقت قرآن

  قرآن همان صورت مکتوب انسان کامل است. چنان­که اگر بنا بود کمالات و اوصاف وجودی انسان کامل به نگارش درآید کتابی همانند قرآن نوشته می‌­شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۱:۲۰

  نشست «مبانی قرآن‌شناختی علوم انسانی» برگزار می‌شود

  نشست تخصصی «مبانی قرآن‌شناختی علوم انسانی» به همت گروه مطالعات قرآن و حدیث پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دوشنبه پنجم مهرماه در دفتر قم پژوهشگاه برگزار می‌شود.