دانشجو

کل اخبار:1299

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۶:۰۰

  آمار دانشجویان مهاجر در امریکا/مقام یازدهم ایران در اعزام دانشجو

  در هشتاد و هفتمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بررسی آمار دانشجویان مهاجر در امریکا، رتبه ایران در اعزام دانشجو به امریکا اعلام شد.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۷ ۱۳:۰۰

  ابهامات دریافت شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران رفع شد/افزایش کمتر از ۱۰ درصدی شهریه

  طی روزهای گذشته جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به دریافت شهریه دروس جبرانی تجمعاتی را برگزار کردند. این دانشجویان در دست نوشته های خود مدعی بودند دریافت شهریه از دروس جبرانی غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان است که در این رابطه معاون آموزشی دانشگاه با تاکید بر اینکه تعرفه‌های ناشی از دروس جبرانی در سال جاری کمتر از ۱۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در زمینه اخذ شهریه از دروس جبرانی برخی از واحدهای این دانشگاه دچار ابهام شده بودند که خوشبختانه این ابهامات برطرف و دغدغه‌های دانشجویان در این زمینه رفع شده است.

 • فلسفه و دانشگاه ۱۳۹۷-۰۷-۰۲ ۱۰:۲۸

  نقدی بر هدررفت سرمایه‌های انسانی در حوزۀ علوم انسانی؛

  انحصار نخبگانی و حلقۀ تنگ مشاهیر علوم انسانی

  بزرگ و مشهور شدن در حوزۀ علوم و خصوصاً علوم انسانی خودبه‌خود کاری دشوار و زمان‌بر است. وقتی این صاحب موقعیت و تریبون شدن به سیاست و قدرت هم پیوند می‌خورد کار برای برخی دشوارتر می‌شود. بسیاری از جوانانی که در حوزۀ علوم انسانی صاحب ایده بوده و حرف برای گفتن دارند و یا اهل اندیشه بوده و استعداد تبدیل شدن به یک متفکر برجسته و متوسط را دارند، به خاطر دلایل معیشتی و سیاسی و مدیریت علمی کشور و... شناخته نمی‌شوند و استعدادهای ایشان شکوفا نمی‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۰:۴۰

  جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای ۹۸ و ۹۹ اعلام شد

  سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار و جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای ۹۸ و ۹۹ اعلام شد.

 • دانشگاه ۱۳۹۷-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۱

  معضلات دانشگاه مدرن ایرانی چیست؟

  دانشگاه ایرانی و معضل تلنباری نمادها

  بازتأسیس دانشگاه مدرن در ایران در زمانه‌ای صورت پذیرفت که نه بازار مدرنی وجود داشت و نه بورژوایی. من وضع دانشگاه مدرن در ایران و در زمان تأسیس را به وضع کارخانه‌ای تشبیه می‌کنم که تولیداتش یعنی همان نمادها (ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی) به کار هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌آمد و در هیچ‌جا مصرف نمی‌شد. ارزش‌های مادی موجود در مناسبات جمعی بیرون از دانشگاه در ایران نیازی به نمادهای تولیدشده در دانشگاه نداشت، بدون آن‌ها نیز می‌توانست بازتولید شود، به‌عبارت‌دیگر، بازتولیدش به ارزش‌های نمادینی مربوط بود که در جای دیگری تولید می‌شد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۷:۰۰

  چرا دانشجویان فلسفه غرب را به اسلامی ترجیح می‌دهند؟

  یک مدرس فلسفه هنر گفت: بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به محض اینکه اسم فلسفه اسلامی می‌آید، واکنش نشان می‌دهند و موضع می‌گیرند، فکر می‌کنند قرار است برایشان دروس حوزوی تدریس شود. جای خالی فلسفه اسلامی واقعا در دانشگاه احساس می‌شود. ما در واحدهای فلسفه اسلامی منابع خوب، جذاب و به روزی که درباره آن بحث شود و استادان با انرژی نداریم.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۰

  اجازه دور زدن کنکور را نمی دهیم/سختگیری درانتقال دانشجویان ایرانی

  معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اعلام شرایط سختگیرانه جدید برای نقل و انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل گفت: وزارت بهداشت اجازه دور زدن کنکور را نمی دهد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ ۱۱:۲۰

  صدور آنلاین کارت بین المللی برای دانشجویان و اعضای هیات علمی

  با پیگیری های اداره کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، صدور کارت بین المللی دانشجویی و کارت بین المللی اعضای هیات علمی به صورت آنلاین امکان پذیر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۱۰:۲۰

  تغییر ریل‌گذاری دانشگاه آزاد/ دغدغه آینده دانشجویان را داریم

  سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نسبت به آینده دانشجویان دغدغه‌مند هستیم، گفت: ریل‌گذاری این دانشگاه را تغییر می‌دهیم.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۱۱:۰۰

  صدور کارت بین‌المللی دانشجویی و اعضای هیات علمی به صورت آنلاین

  دانشگاه لرستان اعلام کرد که امکان صدور کارت بین‌المللی دانشجویی و کارت بین‌المللی اعضای هیئت علمی به‌صورت آنلاین فراهم شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۳:۲۰

  عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی

  وزارت علوم اعلام کرد: با توجه به ظرفیت‌های بسیار مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های داخل به دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی می خواهند اقدام کنند ارزی تعلق نمی‌گیرد.

 • مددی ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۲:۲۳

  انتشار بخشی از خاطرات مجید مددی به بهانۀ درگذشت او؛

  تب‌آلود به خواندن ادامه می‌دادم!

  اکنون دانشجوی رسمی و تمام‌وقت دانشگاه بودم و با کارت دانشجویی‌ام اغلب یا در کتابخانه مطالعه می‌کردم و یا در ساختمان اتحادیۀ دانشجویان می‌پلکیدم. از این جلسه به جلسۀ انجمن‌های دانشجویان چپ می‌رفتم و با شرکت در این جلسات هم دانش سیاسی خود را بالا می‌بردم و دوستان فعال سیاسی و علاقه‌مند به مطالعه پیدا می‌کردم. با شروع درس‌ها، از طریق مسئولان اتحادیه خبر یافتم که ادارۀ فرهنگ با درخواست من مبنی بر انتقال کمک‌هزینۀ تحصیلی از کورس پیشین در کالج به دانشگاه منچستر موافقت و مدت آن را نیز تمدید کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۵:۴۰

  بیش از ۴۰۰ دانشجوی نخبه در گفتمان نخبگان علوم انسانی شرکت می کنند

  دبیر اجرایی چهارمین گفتمان نخبگان علوم انسانی با اشاره به حضور بیش از ۴۰۰ دانشجوی نخبه علوم انسانی در این دوره، اهداف برگزاری این دوره را تبیین کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۰

  دانشجویان ایرانی خارج از کشور مشمول استعداد درخشان می شوند

  مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی گفت: دانشجویان ایرانی خارج از کشور که قصد داشته باشند به کشور بازگردند، در چارچوب اعلام شده، مشمول استعداد درخشان می شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۴:۴۰

  دانشجویان بیشترین شاکیان وزارت علوم/ مهمترین دلایل اعتراضات

  براساس گزارش دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم در سال ۹۶، بیشترین شکایت دریافت شده توسط این دفتر مربوط به دانشجویان بوده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۲:۰۰

  دانشجویان بیشترین شاکیان وزارت علوم/ مهمترین دلایل اعتراضات

  براساس گزارش دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم در سال ۹۶، بیشترین شکایت دریافت شده توسط این دفتر مربوط به دانشجویان بوده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۲:۰۰

  ضرورت ارائه دوره‌های آموزشی زبان برای دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ها

  رئیس دانشگاه شهید بهشتی تسلط کامل به زبان خارجی برای دانشجویان دکتری را امری حیاتی عنوان کرد و گفت: من معتقد هستم مدرک زبان باید به عنوان یکی از شروط ورود به دوره دکتری در نظر گرفته شود، چرا که نمی‌توانیم در دوره دکتری پژوهشگر خوبی باشیم؛ مگر اینکه به یکی از زبان‌های خارجی مسلط باشیم.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۲:۰۰

  تعداد دانشجویان کم شد/ کاهش آمار موسسات آموزش عالی

  معاون آموزشی وزیر علوم در راستای طرح آمایش آموزش عالی به کاهش تعداد موسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت: تعداد این موسسات از ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۲۰۰موسسه کاهش یافته است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۰۳ ۱۱:۴۰

  دانشجویان فرانسوی برای تحصیل در ۳ رشته به ایران اعزام می شوند

  وزیر تحصیلات عالی تحقیقات و نواوری فرانسه گفت: ما می توانیم پذیرای دانشجویان بیشتری از ایران باشیم و برای رشته هایی همچون ایران شناسی و هنر ایرانی و اسلامی و باستان شناسی دانشجو اعزام کنیم.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۱۱:۴۰

  کتاب «جابجایی بین‌المللی دانشجویان در ایران و جهان» منتشر شد

  کتاب «جابجایی بین‌المللی دانشجویان و تحصیل‌کردگان در سطح ایران و جهان» در خصوص روند جابجایـی بین المللـی دانشـجویان اردیبهشت ماه به چاپ رسید.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۳:۳۵

  تحصیل همزمان دانشجویان در ۲ رشته با هدف اشتغالزایی

  معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی گفت: ارائه یک دوره یا رشته فرعی در کنار رشته اصلی دانشجویان برای اشتغال پذیری آنها از مهرماه سال جاری در دانشگاه خوارزمی ارائه می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۱:۰۰

  دانشجویان دکتری ورودی قبل از ۹۵ وام ضروری ویژه دریافت می کنند

  صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۶-۹۵ به قبل می توانند از وام «ضروری ویژه دکتری» در سنوات مجاز تحصیلی بهره مند شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۱۱:۲۰

  رتبه بندی اساتید و دانشجویان براساس شاخص های بومی

  رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید اساتید و دانشجویان براساس شاخص‌های بومی رتبه‌بندی شوند تا در این راستا پژوهشگران و فناوران برتر معرفی شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۰

  پرداخت وام های تحصیلی و ضروری دانشجویان آغاز شد

  رئیس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز پرداخت وام تحصیلی ویژه دکتری (سه ماهه بهار)، ضروری ویژه دکتری و وام ضروری دانشجویان سایر مقاطع خبر داد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۰:۲۰

  دانشجویان دکتری دستیاران آموزشی و پژوهشی می شوند

  قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین دستورالعمل بکارگیری دانشجویان دکتری به عنوان دستیاران آموزشی و پژوهشی خبر داد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۱۲:۰۰

  آخرین وضعیت ارز دانشجویی/ راهکار بانک مرکزی برای لیسانس ها

  وزیر علوم با تشریح آخرین وضعیت ارز دانشجویی، گفت: قرار است بانک مرکزی درباره چگونگی تامین منابع ارزی توسط خانواده دانشجویان خارج از کشور در مقطع لیسانس روالی را مشخص کند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۱۰:۴۰

  برگزاری ۱۰ دوره دکتری خارج از کشور با هزینه دانشجویان

  تعداد ۱۰ دوره مشترک میان دانشگاه های ایرانی و خارجی به منظور پذیرش دانشجوی دکتری در سال ۹۷ برگزار می شود اما تمام هزینه ها بر عهده دانشجویان متقاضی است!

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۰۰

  روند صدور ارز دانشجویی تشریح شد/ رایزنی برای افزایش ظرفیت

  معاون وزیر علوم روند صدور ارز دانشجویی را تشریح کرد و گفت: هر دو هفته یکبار، یک هزار تقاضای دانشجویان را تایید و به بانک اعلام می کنیم و صحبت کرده ایم این ظرفیت را افزایش دهیم.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۰:۰۰

  آغاز ثبت‌نام بن‌ کتاب دانشجویی از ۳۰ فروردین‌ماه

  قائم مقام سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره زمان و نحوه ثبت‌نام دانشجویان و طلاب برای دریافت بن کارت‌های خرید کارت توضیحاتی ارائه کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۴:۴۰

  آشنا کردن دانشجویان با اصول رفتار صادقانه در دانشگاه

  چارلز لیپسون در کتاب «صداقت دانشگاهی» علاوه بر آشنا کردن دانشجویان با اصول رفتار صادقانه در دانشگاه، عملاً مهارت‌های پایه در آموزش و پژوهش را نیز به دانشجویان منتقل می‌کند.