اخلاق

کل اخبار:296

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۷:۱۰

  طرح ضیافت ملکوت برای طلاب پایه‌های ۲ تا ۶ برگزار می‌شود

  مسئول اداره آموزش و هماهنگی اعزام اساتید اخلاق معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه از برگزاری دوره دوم طرح تربیت اخلاقی «ضیافت ملکوت» در شهرستان بناب خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۸:۰۰

  دوره‌ آموزشی فلسفه‌ سیاسی سده‌ بیستم با تمرکز بر نظریه‌های عدالت

  دوره‌ آموزشی فلسفه‌ سیاسی سده‌ بیستم با تمرکز بر نظریه‌های عدالت به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۵۰

  تسلط به زبان ضرورت امروز حوزه

  مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: حوزه جای بطالت، کسالت،‌ تنبلی و بی‌حالی نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۳۵

  انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب دینی در پنج روز

  ۱۶ تا ۲۰ تیر ۱۳۹۴ با انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب در حوزه دین همراه بود. آن‌ چه در این گزارش گردآوری و تنظیم یافته، اطلاعات کتابشناسی آثار منتشر شده این پنج روز در ۶ بخش حوزه دین است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۰

  بازنگری برنامه اخلاق پزشکی با تاکید بر فرهنگ اسلامی ایرانی

  نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از تحولات آموزش اخلاق پزشکی خبر داد و گفت: برنامه درسی آموزشی دوره های اخلاق پزشکی مورد بازنگری قرار می گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۱۱:۲۰

  نقدهایی بر مقاله حجاب در ترازوی اخلاق سروش دباغ

  سروش دباغ در مقاله‌ «حجاب در ترازوی اخلاق» مدعی شد بی‌حجابی نه به لحاظ اخلاقی اشکال دارد و نه مصداق نقض فرمان الهی است، یکی از محققان در متن زیر نقدهایی به وی وارد کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۴:۳۰

  معرفی کتاب انسانشناسان در فضاهای امنیتی و نظامی

  درگیری انسانشناسی در مسائل کاربردی و حوزه های حساسی مانند فضاهای امنیتی و نظامی، چند دسته پرسش کلیدی را برای انسانشناسی رقم می زند، که یک وجه آن مباحث علمی (چگونگی پیوند زدن دانس میدانی با کرابردهای عملی ) و وجه دیگر آن نیز مباحث اخلاقی و چالشهای اخلاقی (محدوده و معیارهای دخالت در زندگی مردم) است.

 • چشم در برابر چشم ۱۳۹۴-۰۴-۱۷ ۱۹:۲۰

  به بهانۀ مستند «چشم در برابر چشم»؛

  دانشگاه، فساد، پالایش سلامت

  مردم از لحاظ اینکه به پریشانی هیجانی دیگران چگونه پاسخ می‌دهند، تفاوت‌های زیادی با هم دارند؛ در یک سو کسانی هستند که زندگی خود را به خطر می‌اندازند تا به دیگری کمک کنند، در سوی دیگر کسانی قرار دارند که از ایجاد درد و تحقیر کردن یک قربانی بی‌گناه لذت می‌برند. پاسخ این وضعیت در ترکیبی از تفاوت‌های زیست‌شناختی و تفاوت در تجربه‎ نهفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۱:۱۰

  مقایسه‌ی تطبیقی نمایش‌نامه‌ی اشباح ایبسن و اشباح مهرجویی

  شلی کیگن در کتاب مرزهای اخلاق، در بررسی میزان مطالبه ی اخلاقی و در دفاع از اخلاق رایج، سه رویکرد را تبیین می کند: اول اخلاق حداکثرگرا که انسان را ملزم به انجام عملی می کند که می توان انتظار بهترین پیامد را از آن داشت و دامنه ی آن، تمام زوایای زندگی را دربرمی گیرد. دوم اخلاق اعتدال گرا یا اخلاق رایج که امکاناتی برای محدودکردن انتخاب ها و گذر از محدودیت ها مطرح می کند و مطالبات را دارای حد و مرزی می داند که دستِ فرد را برای انتخاب درگستره ی علایق شخصی خود آزاد می گذارد؛ و سوم، اخلاق حداقل گرا که مطالبات اخلاقی در آن بسیار کاهش میابد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۰

  فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق

  فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق با موضوعاتی همچون علل کم توجهی متفکران مسلمان به استنباط آموزه های اخلاقی از منابع دینی و نظریه امر الهی اعلام شد.

 • کرافورد ۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۰:۲۳

  مروری بر کتاب «جهان فراتر از ذهن: دربارۀ فردیت در عصر پریشانی» نوشتۀ متیو کرافورد؛

  علیه کانت و مصرف‌گرایی

  «متیو کرافورد» تعمیرکار موتورسیکلت است. او دارای مدرکی در فیزیک و دکتری فلسفۀ سیاسی است. در کتاب «طبقۀ خریدار و هنر روح» همگان را با ارایۀ نوعی جذاب از اخلاقِ حرفه‌ایِ غافلگیر کرد. اخلاقی که مدافع کارهای یدی و کارگری است و بنابراین مفهومی مخالف با نظر عامه دربارۀ «شغل خوب» ارایه می‌دهد. پیشینهٔ خاص‌اش، او را قادر می‌سازد تا فلسفۀ انتزاعی را با مباحث فنی درآمیزد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۸ ۱۲:۱۰

  فراخوان مقاله برای همایش «امام موسی صدر، گفتگو، عقلانیت، اخلاق»

  دانشجویان و حوزویان علاقه مند تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۴ فرصت دارند تا با ارائه مقاله خود در همایش«امام موسی صدر، گفتگو، عقلانیت، اخلاق» شرکت کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۶:۴۰

  دوره آموزشی ۱۴۰ واحدی در حوزه‌های علمیه خواهران طراحی شد

  مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران از طراحی برنامه دوره معارف دین و زندگی به ارزش ۱۴۰ واحد درسی در حوزه‌های علمیه خواهران خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۴ ۱۳:۱۰

  توجه به اخلاق در مدارس علمیه کمرنگ شده است

  دبیر همایش سالانه اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: متاسفانه توجه و تمرکز به اخلاق در میان طلاب مدارس علمیه حال حاضر کم رنگ شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۲:۴۵

  دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی

  نشست دنیای مجازی و تنوع رویکردهای اخلاقی به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۱:۵۰

  نقدی که به فلسفه‌ی اخلاق در غرب وارد است

  استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: یکی از مهم‌ترین نقدهایی که به فلسفه‌ی اخلاق در غرب وارد می‌شود، این است که اخلاق کانتی از احساس غافل شده، در حالی که اخلاق دینی احساس و عقل را توأمان درنظر می‌گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۱:۰۰

  معرفی و نقد دو کتاب در حوزه فلسفه و کودک

  کتاب های غايب بزرگ مدرسه، کندوکاو اخلاقي و به کودکان اعتماد کنيم در نشستی با حضور کارشناسان نقد و بررسی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۸:۳۰

  هفت کاری که به عنوان نسبی‌گرا در اخلاق نمی‌توانید انجام دهید

  نسبی گرایی نقد رفتار دیگران را غیرممکن می سازد، چرا که نسبی گرایی نهایتاً وجود «کار نادرست» را نفی می کند. در نسبی گرایی، عدالت و انصاف دو مفهومی هستند که مطلقاً هیچ معنایی ندارند

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۵:۰۲

  نگاهی به کتاب «درعین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی» اثر سوزان سونتاگ

  «در عین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی»، آخرین مقالات و سخنرانی‌های سوزان سونتاگ به انتخاب خود اوست. کتابی که یک سال پس از مرگ او به همت پسرش «دیوید ریف» انتشار یافته و ریف مقدمه‌ای درخور بر این کتاب نگاشته است. او در این مقدمه از اشتیاق سونتاگ به زندگی می‌گوید و از ترس بی‌شائبه‌اش از نیستی و مرگ. ...

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۲:۵۰

  «عشق، دام، رام» روی صحنه می‌رود/ بررسی اخلاق در طبقه سرمایه‌دار

  کارگردان «عشق، دام، رام» از اجرای این اثر نمایشی بعد از ماه مبارک رمضان در تماشاخانه «سه نقطه» خبر داد و عنوان کرد این نمایش مسایل اخلاقی در طبقه سرمایه دار را بررسی می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۰

  راهکارهای ارتقای مراکز تخصصی حوزه در ۵ بند تشریح شد

  مدیر مرکز تخصصی اخلاق حوزه نقطه نظرات و راهکارهای اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه استان قم را در ۵ بند تشریح کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۴:۰۰

  معرفی کتاب "جستارهایی در اخلاق پژوهش"

  آنچه این مجموعه مقالات را خواندی می‌کند طیف نویسندگان؛ به لحاظ رشته و تخصص و جایگاه علمی است. نویسندگان این مجموعه از رشته های مختلفی هستند: اخلاق پزشکی؛ فلسفه؛ اخلاق؛ کتابداری و اطلاع‌رسانی، کلام (گرایش فلسفه دین) و ادیان و عرفان.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۳:۲۰

  مشق آزادی؛ نگاهی به کتاب سوزان سونتاگ

  بخش مهمی از کتاب «در عین حال»، مقالات و گفتارهایی درباره ادبیات است. درباره رمان‌هایی که زندگی‌های دیگر و زیستن‌های دیگر را به تصویر می‌کشند و ما با خواندن آنها در تجربة پرسوناژهای رمان‌ها شریک می‌شویم و همراه با آنان لذت می‌بریم و رنج می‌کشیم. رمان‌ها دریچه‌ای هستند گشوده به دنیاهای دیگر و به زندگی‌های دیگر. فرصتی برای رهایی از دام ملال و روزمره‌گی و امکانی برای تأمل درباره حقیقت و معنا دادن به زندگی.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۰۰

  بررسی تطبیقی اخلاق پروتستان و اخلاق اسلامی

  هدف از این پژوهش نگاهی تطبیقی به دو مکتب اخلاقی متفاوت (اخلاق پروتستان و اخلاق اسلامی) است و پی‌ بردن به این مهم که هر شبکه‌ی اخلاقی، متناسب با آن شبکه، مستعد ظهور و بروز نوع خاص و سبکی ویژه از زندگی است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۰۹:۳۰

  سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ در آینه سینما/ سه فیلم اخلاقی جایزه می‌گیرند

  به گفته دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های «۱۰۰ ثانیه ای»، در این رویداد هنری بخش ویژه‌ای برای آثاری با موضوع سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ کشور در نظر گرفته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۳:۱۰

  فیلم‌های اخلاقی صدثانیه‌ای به زنگبار می‌روند

  طی جلسه مشترک میان دنیل نیالوسی مدیر جشنواره فیلم زنگبار و علی قربانی دبیر جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰، مقرر شد آثار بخش سینمای اخلاق فیلم ۱۰۰ در جشنواره بین المللی زنگبار به نمایش در آید.

 • فتح زاده ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۰۹:۳۶

  نقدی بر کتاب «هوسرل، اخلاق، دریدا»؛

  از سر گرفتن پرسش اخلاقی

  مؤلف با گام‌هایی سنجیده، نقد اخلاقی و سهمگینِ لویناس بر پدیده‌شناسی هوسرل، به‌عنوان میراث ناب اندیشه‌ی فلسفی غرب را معرفی و در ادامه تلاش می‌کند تا با ارائه‌ی قرائتی از پدیده‌شناسی، تاحدی به دفاع از آن بپردازد، اما هم لویناس و هم هوسرل به نظر مؤلف در بن‌بست اخلاق به دام می‌افتند و در نهایت، این دریدا است که «راه برون‌رفت از این بن‌بست را به ما نشان می‌دهد».

 • مهدوی زادگان ۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۰۹:۲۵

  داوود مهدوی‎زادگان/ در باب اخلاق در دانشگاه؛

  نقد رویکرد پوزیتیویستی حاکم بر فرهنگ دانشگاهی

  سلطه‌ی رویکرد پوزیتیویستی (اثبات‌گرایانه) بر دانشگاه‌ها موجب فاصله گرفتن دانشگاه از اخلاق فضیلت شده است. باور به تفکیک دانش و ارزش از جمله سرچشمه‌های فکری فاصله‌ی دانشگاه و اخلاق است. پیامدهای ناگوار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی چنین فاصله‌ای ضرورت نقادی سلطه‌ی اثبات‌گرایی بر فرهنگ دانشگاه را دوچندان کرده است.

 • بوقوسیان ۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۰۰:۱۸

  نقد نسبی‌گرایی در ارزش‌های اخلاقی

  یکی از دلایل جذابیت این نسبی‌گرایی‌ اخلاقی، دشواری‌های پاسخ به این سؤال است که این واقعیت‌هایی که درست و غلط اخلاقی را به صورت مطلق تعیین می‌کنند از کجا می‌آوریم و چگونه می‌توان به آنها دست یافت؟ یا چگونه می‌توانیم بدانیم که این واقعیت‌ها کدام هستند؟ چرا که در سرتاسر زمین، افراد، جوامع و فرهنگ‌های متفاوت به نتایج متفاوتی در زمینه اخلاقی رسیده‌اند و اختلاف نظر در مورد موارد اخلاقی بسیار شایع است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۴:۱۰

  روایتی از نویسنده اخلاق گرا

  داستان بلند«وقتشه ساکت شی» اثری متفاوت از سال بلو، نویسنده مشهور کانادایی است که توسط بنفشه جعفر به فارسی برگردانده شده است.