ادبیات

کل اخبار:846

 • ۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۱۳:۰۰

  دانشور اولین نویسنده‌ای که نگاه زنانه را وارد ادبیات داستانی کرد

  زهرا عبدی، نویسنده همزمان با 8 اردیبهشت زادروز سیمین دانشور یادداشتی بر داستان کوتاه «به کی سلام کنم؟» این نویسنده از دیدگاه نقد فمینیستی و با توجه به نظریات ویرجینیا وولف و سیمون دوبوار داشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۱۱:۴۱

  «پروانه و آتش» منتشر شد

  اثر جدید نصرالله پورجوادی با نگاهی به سیر تحول و برداشت شاعرانه از تمثیل «پروانه و آتش» در آثار فارسی از حلاج تا حافظ منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۳:۲۰

  قانعی‌راد: باید از بیان اصطلاحات مدیریتی در ادبیات انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی فاصله بگیریم

  قانعی راد با اشاره به به کارگیری اصطلاحات مدیریتی در اثر دکتر فاضلی گفت: او در کتاب «وضعیت علوم انسانی و اجتماعی در ایران» به‌صورت سیستمی تنها به مسئله فرهنگی نپرداخته و شیوه‌های دیگری را هم مطرح کرده که باعث می‌شود کتاب از عدم انسجام رنج برده و ارزش کار انسان‌شناسی وی را کاهش دهد. به گفته داورپناه نیز به دلیل نبود انسجام در مقالات کتاب، این سئوال برای مخاطب طرح می‌شود که آیا می‌توان فاضلی انسان‌شناس و فعال در حوزه مطالعات فرهنگی را در این کتاب دید؟

 • حسین پاینده ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۱:۲۴

  حسین پاینده؛

  ادبیات داستانی ذهنیت‌مبنا

  پیدایش ذهنیت‌مبنایی در ادبیات داستانی واکنشی بود به معضلات و مسائل جدیدی که مواجهه با مدرنیته و زندگی شهری جدید برای جامعه به وجود می‌آورد. ظهور ساختارهای اجتماعی نو و به تَبَعِ آن مسائل نو در روابط بینافردیِ آحاد جامعه، بازنمایی انسان در ادبیات را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شیوه‌هایی ایضاً نو را می‌طلبد. داستان‌ها و رمان‌های ذهنیت‌مبنا در واقع تلاشی ادبی برای پاسخ گفتن به پرسشی ماهیتاً فلسفی‌اند: واقعیت چیست؟

 • منوچهری ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۶:۵۸

  تاریخ و ادبیات ایران منوچهری

  محمد دهقانی

  این مجموعه صرفا تاریخ و ادبیات ایران پس از اسلام را دربرمی‌گیرد و می‌کوشد تاریخ ادبی ایران را در پیوند با تاریخ عمومی جهان ببیند.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۱۳:۰۰

  چرا ژانر جنایی گل سرسبد دنیای ادبیات شده است؟

  گاردین در یادداشتی به بررسی علاقه عموم مردم به داستان‌های پلیسی-جنایی پرداخته است. روزنامه انگلیسی دلیل موفقیت این ژانر را عدم پیش‌بینی داستان‌ها و بازی با احساسات مخاطب دانسته است.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۶:۰۰

  در سیزدهمین سالمرگِ شاهرخ مسکوب در آینه خطیر خود

  بازخوانی «داستان ادبیات و سرگذشت اجتماع» و وضعیت ادبیات ما

 • خاکستر ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۴:۲۹

  خاکسترهای گرم شومینه صد سال شعر انگلیسی‌زبان

  گردآوری و ترجمه: مرتضی پاشاپور

  در این کتاب گزیده‌ای از اشعار مهم‌ترین شاعران انگلیسی‌زبان قرن اخیر، از توماس هاردی و کیپلینگ و دی. اچ. لارنس گرفته تا ریچارد براتیگان و مارگارت اتوود، همراه با معرفی کوتاه هر شاعر و دیدگاه‌هایش گرد آمده است.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۰:۴۰

  استقلال تئاتر از ادبیات بر اساس سنت فلسفه تحلیلی

  «هنر تئاتر» نوشته جیمز آر. همیلتون، عضو دپارتمان فلسفه دانشگاه آزاد با ترجمه علی منصوری منتشر شد. در این کتاب بر استقلال تئاتر به عنوان یک قالب هنری از ادبیات تاکید شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۴:۲۰

  اسطوره‌ خصوصی‌سازی

  چگونه می‌توان پرونده‌ رمان پلیسی ایرانی را با روش شرلوک هولمز بازخوانی کرد؟

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۳:۰۰

  فلسفه ادبیات،فلسفه در ادبیات نیست/لزوم آشتی فلسفه تحلیلی وقاره ای

  محمدامینی، مترجم کتاب فلسفه ادبیات گفت: فلسفه ادبیات، فلسفه در ادبیات نیست، فلسفه به مثابه ادبیات هم نیست و ما در فلسفه ادبیات با نظریه ادبی و تئوری مواجه نیستیم.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۰

  حاشیه‌هایی بر ۱۰ رمان پرفروش در طرح عیدانه کتاب که شاید ندانید

  با اعلام آثار پرفروش طرح عیدانه کتاب، در گزارشی به بررسی ده اثر پرفروش تالیفی در حوزه ادبیات پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۳:۴۳

  نجومیان: وظیفه‌ فلسفه ادبیات، تعریف ادبیات نیست/محمدامینی: لامارک به ذات ادبیات می پردازد

  امیرعلی نجومیان می‌گوید: ده هدف است که از دید من فلسفه ادبیات را تعریف می‌کند و کتاب هم تا حد زیادی به این ده هدف می‌پردازد. لامارک به این موضوع هم اشاره می‌کند که فلسفه ادبیات پژوهشی است فلسفی و پژوهشی است بنیادین درباره مفاهیم بنیادی ادبی.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۰۹:۲۰

  کتاب «فلسفه‌ ادبیات» نقد می شود

  کتاب «فلسفه‌ ادبیات» نوشته پیتر لامارک در مرکز فرهنگی شهرکتاب نقد و بررسی می شود.

 • شاملو ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۰۰:۲۷

  سندباد در سفر مرگ مجموعه گفت‌وگوهای احمد شاملو بخش اول (۱۳۴۲-۱۳۵۸ )

  مجموعه حاضر شامل چهل و چهار گفت و گو با احمد شاملو است که از از آن میان، در سه گفتگو شاملو خود در نقش مصاحبه‌کننده ظاهر شده است

 • ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۳:۲۰

  محمد صنعتی: ورود روانکاوی به ایران و ارتباط یافتن آن با ادبیات/ از فروید تا کلمات هدایت

  سوءاستفاده ویرانگر و پرخاشگرانه و نه استدلالی در نقد ادبی شاید یکی از عللی بود که نویسندگان و روشنفکران ایران را تا چند سال پس از انقلاب از تحلیل‌های روانکاوی رویگردان و در برابر آن مقاوم کرده بود.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۲۰

  ادبیات ایران در سالی که گذشت

  آن‌چه در سالی که گذشت جالب می‌نمود این بود که دیگر تنها مطبوعات نبودند که از بحران ادبیات سخن می‌گفتند و این بحث به میدان جوایز ادبی نیز کشیده شد و حتی در مواردی موضوع بیانیه‌های هیأت داوران جوایز ادبی نیز همین بحران بود.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۴:۲۰

  محمدهاشم اکبریانی: اندیشه در شعر حافظ، مولوی و شاملو منجر به آزادی‌خواهی نمی شد

  محمدهاشم اکبریانی، نویسنده کتاب «ایدئولوژی و ادبیات»‌ معتقد است که همیشه در طول تاریخ شاعرانی بوده‌اند که شعر را در خدمت اندیشه‌ای گرفته‌اند که متاسفانه آن تفکر، اندیشه‌ای نیست که منجر به آزادی‌خواهی شود و به همین دلیل می‌توان گفت که اندیشه‌های ایدئولوژیک همیشه در شعر حضور داشته است.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۳:۴۰

  آثاری که حتی جوایز مهم ادبی نیز مانع فراموش شدنشان نشد

  در این مطلب با کتاب‌هایی آشنا می‌شوید که بعد از دست یافتن به جوایز مهم نادیده گرفته شده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۰:۰۰

  اگر روزنامه‌نگار نبودم، نمی‌توانستم رمان بنویسم

  خبرگزاری الجزیره به مناسبت سالروز تولد گابریل گارسیا مارکز، نویسنده مشهور کلمبیایی تاریخچه‌ای از زندگی این نویسنده آمریکای لاتین را به صورت خلاصه ذکر کرده است.

 • ابراهیم گلستان ۱۳۹۶/۱۲/۱۴

  گفت‌وگو با ابراهیم گلستان در مورد روشنفکران معاصر ایرانی؛

  حرف‌زدن مکافات دارد

  باور کنید که من کوچک‌ترین اعتقادی به «شاملوی بزرگ» که می‌گویند، ندارم. آقای دولت‌آبادی به‌جان عزیز خودم، زحمت می‌کشد، خیلی می‌نویسد که به‌قولی ارزش دارد، ولی اینها در حد درک شرایط اجتماعی نیستند جز درک اینکه فلان کار بد و فلان کار خوب است.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۰

  برای ادبیات فارسی برای همیشه استاد

  استاد شفیعی کدکنی سالهاست مرشد شلوغ‌ترین کلاس درس دانشگاه است، همه مدل دانشجویی پای درس استاد دغدغه‌مند می‌نشینند

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۰:۴۰

  چشم مرکب مختاری در چشم‌خانه آدونیس

  سال ٢٠١٥ انتشارات دارالساقی بیروت کتابی از آدونیس منتشر کرد، به نام «غبار شهرها، بیچارگی تاریخ». این کتاب شعرها، یادداشت‌ها، نامه‌ها و واکنش‌های نوشتاری او را درباره‌ی رویدادهای سال‌های اخیر خاورمیانه دربر می‌گیرد، که در تاریخ‌های مختلف در روزنامه‌ها و نشریه‌های گوناگون عربی منتشر شده‌اند.

 • صفرزاده ۱۳۹۶/۱۲/۰۹

  گفت‌وگوی فرهنگ امروز با گیتی صفرزاده در مورد طنزنویسی در ایران؛

  طنز امروز بازی با فرم زبان است

  یکی از معیارهایی که همیشه در جامعه می‌تواند وضعیت فرهنگی مردم جامعه را مشخص کند همین واکنششان نسبت به طنز است؛ یعنی وقتی می‌بینیم که مطلب طنزی نوشته می‌شود و ۱۰۰ نفر به آن معترض می‌شوند، نشان می‌دهد که ما خوانندگانی داریم که طنز را نمی‌شناسند، در حوزۀ داستان همین است؛ یعنی فقط این مهم نیست که ما نویسندۀ داستان طنز نداریم، ما خوانندۀ طنز هم نداریم.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۱۲:۲۰

  سوسن شریعتی: پا به پای «دیوانه‌ای تیغ در دست»/ در حاشیه خاطرات احمد زیدآبادی

  احمد زیدآبادی با نوشتن «از سرد و گرمِ» هجده سال اول زندگی‌اش، شبیه سیاستمداران رفتار نکرده است؛ اهل سیاستی که تازه اگر هم تن دهند به اتوبیوگرافی بسنده می‌کنند به اندک و یا به کلان و طبیعتاً در هیچ‌یک از این دو رویکرد، ردپایی از آن «من» انضمامی قابل‌اعتمادی که فقط در ادبیات پیداست، نمی‌توان یافت.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۱۵:۴۰

  هنرمندِ عصر انحطاط/ در حاشیه انتشار دو داستان از توماس مان

  «پیشخدمت و شعبده‌باز» در ١٩٣٠ در آلمان منتشر شد. توماس مان در این زمان نویسنده‌ای جهانی و مشهور بود و سالی پیش از آن نوبل ادبی را به دست آورده بود. این داستان اولین اثر توماس مان بعد از کسب نوبل بود و از این‌حیث اهمیتی مضاعف داشته است.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۱۴:۴۰

  چوبک با دوربینی در دست/ شکل‌های زندگی: درباره صادق چوبک و آثارش

  صادق چوبک را می‌توان نویسنده‌ای ناتورالیست و از مهم‌ترینشان در ایران به شمار آورد.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۹:۴۰

  عادت‌های نوشتن اسدالله شعبانی/ وقتی بهار پنجره‌ام را گشود

  اسدالله شعبانی، عاشق شاهنامه است و شاهنامه او را به همسرش می‌رساند، در جوانی دیوانه‌وار شکسپیر می‌خوانده و تاثیرات زیادی از فروغ و حافظ گرفته است. «وقتی بهار پنجره‌ام را گشود/ دیگر پرنده‌ای با من نمی‌سرود» اولین شعری است که از او چاپ شده است.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۱۰:۰۰

  بدترین زوج‌های داستانی جهان

  زوج‌های ادبی در دنیا از اهمیت زیادی برخوردارند و به واسطه ویژگی‌های خاصشان در هر محفلی سخنی از آنان به میان می‌آید. در این مطلب قصد داریم زوج‌های داستانی را بررسی کنیم که برای هم مناسب نیستند و پیوندی وحشتناک را تشکیل داده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۳:۲۰

  چاپ دوم کتاب «نهیلیسم ابسورد» منتشر شد

  چاپ دوم کتاب «نهیلیسم ابسورد» به قلم شهریار زرشناس از سوی گروه ادبیات و هنر پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی منتشر شده‌است.