جامعه‌‌شناسی

کل اخبار:375

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۹ ۰۹:۴۶

  علم دستوری جواب نمی دهد/ ابن‌خلدون و علوم اجتماعی در گفت‌وگو با حسن حسينی، استاد دانشگاه تهران

  با وجود همه اينها، اما امروزه نمي‌توانيم بگوييم كه ابن‌خلدون جامعه‌شناس است. جامعه‌شناسي محصول دنياي مدرن و پسامدرن است. مي‌خواهم بگويم كه دوران صنعتي شدن، كشف بخار، ماشين و شهري شدن جديد با دوراني كه ابن‌خلدون جامعه بدوي و مدني را مقايسه مي‌كرد، فرق مي‌كند. در دوران ابن‌خلدون و دوران‌هاي نزديك به ابن‌خلدون تا دوره ماشيني شدن و صنعتي شدن، شهرهاي ما روستاهاي بزرگ‌شده‌اي بودند كه بخشي از صنايع و علوم هم در آنجا رشد كرده بود.

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۵-۰۳-۰۹ ۰۹:۳۲

  رضا داوری اردکانی/ گزارش نشست «تجربه ایرانی مواجهه با علوم انسانی مدرن» (۱)؛

  گِله از جامعه‌شناسان

  از جامعه‌شناسان گله دارم چون به این مسئله که در جامعه‌ی ما مطرح شده و لااقل یک وجه آن درست است، فکر نکرده‌اند؛ آن وجه این است که علوم انسانی موجود بر مبنای دینی استوار نیست. لابد جامعه‌شناسان فکر می‌کنند این مسائل مربوط به فلسفه است و ما راجع به مبادی بحث نمی‌کنیم، بلکه جامعه‌شناس وظیفه دارد بر روی جامعه بحث کند نه بر مبادی.

 • فراستخواه ۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۰۹:۰۸

  گزارشی از اولین مجمع اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم اجتماعی کشور (۲)؛

  در باب مسئولیت دانشگاه

  ما در جامعه‌ای هستیم که با شکست اخلاقی مواجه هستیم، برای رفع این شکست اخلاق نیاز است که از طریق این مکان‌های سوم عمل کرد؛ در این وضعیت بازار شکست‌خورده است، نهادها شکست‌خورده، دانشگاه شکست‌خورده، دولت شکست‌خورده و از طریق این فضاهای عمومی است که مشغله‌ی علمی پیدا می‌کنیم، یادگیری فعال را یاد می‌گیریم، خودفهمی علمی را یاد می‌گیریم، فعالیت‌های میان‌رشته‌ای را یاد می‌گیریم.

 • یوسف اباذری ۱۳۹۵-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۰

  یوسف اباذری؛

  گلایه نكنید، یاد بگیرید

  یك طفولیتی در ما ایرانیان هست كه من آرزو می‌كنم بازار آزاد آن را درمان كنم چرا كه بازار آزاد یك طرف دیگر هم دارد كه می‌گوید بخواهید و نخواهید من جای گلایه باقی نمی‌گذارم. آن رژیم سابق بود كه می‌خواست باج دهد و البته خشونت هم داشت. بازار آزاد می‌گوید یا می‌میرید یا می‌مانید. بیخود نیست كه حرف‌های آقای فراستخواه ناگهانی ظهور می‌كند. این صحبت‌ها به دنبال یك اخلاق هستند كه به نظر من وجود ندارد.

 • جامعه شناسی ۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۰۹:۱۶

  درآمدی بر اثبات‌گرایی در جامعه‌شناسی؛

  جامعه‌شناسی سلاحی بر ضد نیروهای نظم‌ناپذیر انقلابی

  جامعه‌شناسی سلاحی است که باید بر ضد نیروهای نظم‌ناپذیر انقلابی به کار گرفته شود. جامعه‌شناسی به سوژه‌های رام‌نشدنی می‌آموزاند که نمی‌توانند بدون کیفر از نظم خودانگیخته و طبیعی امور سرپیچی کنند، این امر نیروهای هژمونیک اجتماعی و سیاسی را در شرایط امنیت پایدار قرار خواهد داد.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۳:۰۰

  فلسفه به مثابه معماری

  تذكر يكي دو نكته ضروري است، يكي اينكه كار تحليلگر فلسفي با كار روانكاو يا روان‌درمانگر متفاوت است، يعني او كاري به انگيزش‌هاي رواني و نفساني فيلسوف ندارد، اگرچه ممكن است اين رانه‌ها يا سائق‌ها نقشي كليدي در پيشبرد كار فلسفي باشند. همچنين كار تحليلگر فلسفي با جامعه‌شناس و تاريخ‌پژوه نيز متفاوت است، ايشان به بررسي زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي ظهور انديشه‌هاي فلسفي مي‌پردازند

 • قشقایی ۱۳۹۵-۰۱-۲۵ ۱۲:۴۳

  خاطرات ملک منصورخان قشقایی

  ملک منصورخان قشقایی

  آنچه در این اثر بیش از هر چیز دیگر در خور توجه می‌باشد، اهمیت مباحث آن از لحاظ جامعه‌شناسی سیاسی جوامع در حال گذار است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۶:۴۰

  درسگفتار جامعه شناسی جنگ برگزار می شود

  انجمن علمی دانشجویی جامعه شناسی دانشگاه تهران درسگفتار جامعه شناسی جنگ را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۰

  درسگفتارهای جامعه شناسی نظری(۲) برگزار می‌شود

  گروه تخصصی جامعه شناسی تفسیری انجمن جامعه شناسی ایران درسگفتارهای بهار ۹۵ جامعه شناسی نظری(۲) را از ۲۹ فروردین آغاز می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۵:۰۰

  حمیدرضا جلایی‌پور کتاب «جستارهایی در جامعه شناسی معاصر» را نقد می‌کند

  حمیدرضا جلایی‌پور کتاب «جستارهایی در جامعه شناسی معاصر» نوشته غلامعباس توسلی را نقد و بررسی می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۰۹:۱۵

  هشتادمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ

  هشتادمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با عنوان «جامعه شناسی و انسان شناسی ادبیات» برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۷:۴۵

  کاظمی: توسلی در کتابش مسافرتی در تجربه زیسته و زندگی ندارد/ کتابی که جامعه‌شناسی را از دست ایدئولوژی نجات داد

  عباس وریج کاظمی، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در جلسه نقد و بررسی کتاب «نظریه‌های جامعه‌شناسی و جستارهایی در جامعه‌شناسی معاصر» گفت: کتاب دکتر توسلی با گذر زمان هیچ تغییر نکرد و به همان شکل اولیه‌اش باقی مانده بود و مسافرت در تجربه زیسته و زندگی نداشت. رحیمی محمدی نیز بیان کرد که توسلی با نگارش این کتاب از جامعه‌شناسی سیاست‌زدایی کرد و این علم را از دست ایدئولوژی نجات داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۰۹:۱۵

  جامعه شناسی شهری در بوته نقد

  کتاب جامعه شناسی شهری اثر غلامعباس توسلی به همت انجمن جامعه شناسی ایران نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۸ ۰۹:۴۰

  شعر فارسی نسبت به جامعه‌شناسی در ایران باسابقه‌تر است

  عبدالله کوثری می‌گوید: حوزه های مختلفی از علوم در ایران وجود دارد که به خاطر تفاوت در قدمت و پیشینه نمی توان همه آن علوم را در یک مجموعه بررسی کرد.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۸:۰۰

  آینده نظام علمی در ایران / دکتر مقصود فراستخواه

  مکتوب حاضر متن ویرایش و تلخیص شده «ایران» از سخنرانی دکتر مقصود فراستخواه است که با عنوان «تأملاتی در باب آینده نظام علمی در ایران» ۱۹ بهمن ماه در محل انجمن جامعه‌شناسی ایران ارائه شد.

 • پوپر ۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۳

  کارل پوپر/ پیش‌بینی و پیشگویی در علوم اجتماعی(۱)؛

  نومیدی تاریخیگران ناامید

  درک و تفهیم اینکه علوم اجتماعی نمی‌توانند تحولات تاریخی آینده را پیشگویی کنند برخی نویسندگان عصر نوین را به یأس و نومیدی سوق داده است و به دفاع از خردگریزی (irrationalism) سیاسی برانگیخته است، آنان با تشخیص ویژگی قدرت پیشگویی با سودمندی عملی، علوم اجتماعی را غیرمفید اعلام می‌کنند. اما هنوز نیازی با یأس منطقی وجود ندارد، تنها کسانی که نمی‌توانند تمایز بین پیش‌بینی معمولی را از پیشگویی تاریخی تشخیص دهند، به‌عبارت‌دیگر، تنها تاریخیگران (تاریخیگران ناامید) امکان دارد به چنین یأس منطقی دچار شده باشند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۱۲:۳۰

  جدیدترین آثار انتشارات بهمن برنا منتشر می‌شود/ از «نظریه‌های جامعه‌شناسی» تا «فرهنگ عامیانه مرزن‌آباد»

  محمد شاپوری، مدیر انتشارات بهمن برنا از انتشار جدیدترین کتاب‌های حوزه جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی خبر داد. «نظریه‌های جامعه‌شناسی به زبان ساده»، «درآمدی بر نظریه‌سازی و نظریه آزمایی در جامعه‌شناسی»، «مبانی جامعه‌شناسی» و «فرهنگ عامیانه مرزن آباد» از جمله این آثار است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۸:۰۰

  انتشار دومین چاپ «زیبایی‌شناسی و جامعه‌شناسی هنر» جنت ولف

  دومین چاپ کتاب «زیبایی‌شناسی و جامعه‌شناسی هنر» نوشته جنت ولف و ترجمه بابک محقق از سوی موسسه متن فرهنگستان هنر روانه کتابفروشی‌ها شد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۱۵:۱۵

  عباس کاظمی دو کتاب جدید در حوزه جامعه‌شناسی را روانه بازار می‌کند

  عباس کاظمی، جامعه‌شناس و عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دو کتاب با نام‌های «امر روزمره در جامعه پسا انقلابی» و «مطالعات فرهنگی در دانشگاه‌ها» را تالیف کرد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۰۰

  زمينه و زمانه جامعه‌شناسی در گفت‌وگو با عبدالحسين نيك گوهر

  من وارد مباحث پلميك نمي‌شوم. پلميك يعني جدل لفظي. اباذری در دهه ١٣٨٠ هم در يك سخنراني از مرگ جامعه‌شناسي مثل استادي كه شما گفتيد، سخن گفت! در جشنواره جامعه‌شناسي كسي كه از مرگ جامعه‌شناسي حرف بزند، بايد كج‌سليقه باشد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۲:۴۵

  «فلسفه جامعه‌شناسی» و «منطق تحقیقات علوم انسانی» منتشر می‌شوند

  محمدتقی ایمان، عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه شیراز این روزها نگارش دو کتاب «فلسفه جامعه‌شناسی» و «منطق تحقیقات علوم انسانی» را به پایان برده و به زودی نیز ترجمه کتاب «روش‌شناسی تحقیق در حوزه مدیریت» به کوشش وی منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۱:۱۵

  ۱ دی ماه؛ نشست ویتگنشتاین و جامعه‌شناسی معرفت برگزار می‌شود

  دومین نشست از سلسله سمینارهای آشنایی با ایده های بین رشته ای در علوم انسانی در ذیل عنوان فلسفه و جامعه شناسی به ویتگنشتاین و جامعه شناسی معرفت علمی اختصاص یافت.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۷:۳۰

  «مدخلی بر جامعه‌شناسی سینمای ایران» در راه کتابفروشی‌ها

  «مدخلی بر جامعه‌شناسی سینمای ایران» نوشته سیدمجید حسینی‌زاد از سوی انتشارات سمت منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۱۵:۴۵

  نشست تخصصی «جامعه‌شناسی تاریخی و مسأله شخصیت ملی»

  نشست تخصصی«جامعه‌شناسی تاریخی و مسأله شخصیت ملی» یکشنبه اول آذر با حضور ابراهیم توفیق در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.

 • تقی ازاد ارمکی ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۱۰:۴۵

  گفتاری از تقی آزاد ارمکی در نشست «ابن‌خلدون و جامعه‌شناسی اسلامی»؛

  از ابن‌خلدون جامعه‌شناسی اسلامی بیرون نمی‌آید

  مطالعات دوباره‌ی من بر ابن‎خلدون مرا به این نتیجه رساند که ما ابن‎خلدون را تاکنون خوب نخوانده‌ایم. شاید این سؤال پرسش بسیار مهمی باشد که آیا ابن‎خلدون تناسبی با جامعه‎شناسی اسلامی دارد یا خیر؟ خوانش‌هایی که در مورد ابن‎خلدون تاکنون صورت گرفته است همگی خارج از متن ابن‎خلدون و از بیرون بوده است. یکی از خوانش‌های غالب، خوانش جناب آقای طباطبایی است که به نظر من خوانشی است خارج از ابن‎خلدون و در آن به جای آنکه ابن‎خلدون خوانده شود، مدرنیته توضیح داده می‌شود.

 • نظریه و واقعیت ۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۲:۲۵

  نظریه و واقعیت

  آرش حیدری و همکاران

  نظریه در تعریف سنتی امکان مداخله در واقعیت را ندارد اما در نگاه انتقادی خودی، عملی انتقادی است علیه واقعیت.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۶:۳۰

  ما در مسیر حرکت به سوی جامعه اطلاعاتی هستیم

  محمد توکل، در سمینار تأملاتی جامعه‌شناختی پیرامون جامعه اطلاعاتی ایران و جهان در دانشگاه یزد گفت: اکنون در ایران درحال حرکت در مسیر جامعه‌ اطلاعاتی هستیم و مقاومت در برابر ان امکان پذیر نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۱ ۰۸:۳۴

  چرا جامعه شناسان پدیده اربعین رانمی‌بینند/اربعین؛ فراتر از مناسبت

  عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: جامعه‌شناسان، پدیده های عظیمی چون اربعین را نمی بینند، در عوض به موضوعات کوچک ادیان دیگر می پردازند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۵

  نشست« ابن‌خلدون و جامعه‌شناسی اسلامی» برگزار می‌شود

  نشست« ابن‌خلدون و جامعه‌شناسی اسلامی» با حضور تقی آزاد ارمکی، استاد دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۰:۴۵

  نسبت جامعه شناسی و فلسفه/چرا جامعه شناسی یک علم چندپارادایمی است؟

  بخارایی گفت: جامعه شناسی از فلسفه جدا نمی شود، در بستر فلسفه می غلتد و به فلسفه نیاز دارد همانطورکه مارکس، وبر و دورکیم پیوند محکمی با فلسفه داشتند و اگر پیوندشان با فلسفه را ببریم چیزی از خود ندارند.