شناسهٔ خبر: 29816 - سرویس خبر
نسخه قابل چاپ

شماره چهارم ماهنامه فرهنگ امروز منتشر شد؛

شماره چهارم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

شماره چهارم فرهنگ امروز در شماره ویژه نوروز خود در بخش پیشخوان با انتشار مقاله‌ای مفصل از سیدجواد طباطبایی با عنوان «بحثی در رعایت ظرافت‌ها و دقایق زبانی در ترجمه متون اندیشه سیاسی» به برخی دشواری های تاریخنگاری اندیشه پرداخته است.

فرهنگ امروز: به گزارش خبرگزاری مهر، فرهنگ امروز در شماره ویژه نوروز خود در بخش پیشخوان با انتشار مقاله‌ای مفصل از سیدجواد طباطبایی با عنوان «بحثی در رعایت ظرافت‌ها و دقایق زبانی در ترجمه متون اندیشه سیاسی» به برخی دشواری های تاریخنگاری اندیشه پرداخته است. در همین رابطه علیرضا سیداحمدیان یادداشتی در خصوص موانع معرفتی در درک پروژه فکری سیدجواد طباطبایی نوشته است و ضمن اشاره به نقدهایی که به او می‌شود به چرایی این مساله می پردازد که نقدهای وارده بر طباطبایی شاید جزییاتی را به چالش بکشد اما نقد مبنایی به شمار نمی‌روند. همچنین در این بخش نشریه فرهنگ امروز طبق روال پیشین چند کتاب از جمله «فرهنگ پسامدرن» عبدالکریم رشیدیان، «آنچه سینما هست» دادلی اندرو، «دریغ است ایران که ویران شود» فرامرز رفیع پور و چند کتاب دیگر را به نقد کشیده و گفت وگویی با علیرضا پیروزمند مولف کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» ترتیب داده است.

نحوه اشتراک ماهـنامه
برای اشتراک ماهنامه پس از واریز وجه اشتراک، اطلاعات زیر به همراه تصویر رسید بانکی، یا اطلاعات مبلغ واریزشده را (شامل مبلغ، تاریخ و ساعت واریز) به رایانامه info@FarhangEmrooz.com ارسال کنید. درصورت نیاز با شما تماس می‌گیریم
اطلاعات مورد نیاز:
نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت، رایانامه و نشانی کامل پستی (استان، شهر، خیابان، کوچه، پلاک، واحد) و کد پستی
هزینه ها:
تک‌شماره ۱۰۰.۰۰۰ ریال
سه‌شماره ۲۷۰.۰۰۰ ریال
(به همراه هزینه پست)
شماره حساب:
۲۶۹-۸۰۰۰-۱۰۳۵۶۲۷۶-۱ بانک پاسارگاد یا کارت ۵۰۲۲۲۹۱۰۱۲۷۴۰۹۰۶ - حامد خردپیشه
فرهنگ امروز از این شماره به بعد در سرویس گزارش بخش جدیدی افزوده که بی شک این بخش را بیش از پیش خواندنی می‌کند و آن تجربه‌نگاری محصلین ایرانی در فرنگ است که در این ماه اختصاص دارد به گفتگو با منوچهر آشتیانی و جلال ستاری. آنان در این گفت و گو به خاطرات خود در دوران تحصیل در خارج از ایران پرداختند. همچنین در این بخش گفت و گویی با غلامرضا جمشیدیها رییس گروه جامعه شناسی شورای تحول علوم انسانی در خصوص تمهیدات کارگروه جامعه شناسی برای ایجاد تحولات ساختاری در دانش اجتماعی رایج در دانشگاه های کشور صورت گرفت. گزارش هایی از سخنان عباس کاظمی و محمدفاضلی در خصوص فعالیت مصرف کالاهای فرهنگی در تهران و سخنان ابراهیم فیاض در نشست دانشگاه در آینده و معمای برکناری علی شجاعی صائین از دیگر مباحث این بخش است.

در بخش بولتن خارجی به مناسبت درگذشت اولریش بک جامعه شناس آلمانی سوگ نوشت آنتونی گیدنز در رثای این جامعه شناس و همچنین متنی از سخنرانی بک در مدرسه اقتصادی لندن ترجمه شد. مطلبی در خصوص برنامه های رادیویی بنیامین، مقایسه آرا هایدگر و ملاصدرا در خصوص سنت، متنی از کوین شیلبراک در خصوص فلسفه دین و پاسخ آلن بدییو به سردبیر نشریه لیبراسیون از دیگر متن های ترجمه شده در این بخش هستند.

بخش سینمای شماره چهارم نشریه فرهنگ امروز ویژه سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر است که تلاش کرده با چند مصاحبه و یادداشت این دغدغه را مطرح کند که چرا سیمرغ سینمای ایران بعد از گذشت سی و سه سال هنوز به قله قاف نرسیده است. در این ویژه نامه ضمن پرداختن به شمایی کلی از آنچه در این جشنواره به وقوع پیوست دو مصاحبه با بهروز افخمی و بهرام توکلی در خصوص جشنواره امسال و فیلم‌های «روباه» (ساخته افخمی) و «من دیه‌گو مارادونا هستم» ( ساخته توکلی) ترتیب داده شده است. همچنین این بخش شامل  یادداشت‌هایی از منتقدینی نظیر آنتونیا شرکا، کیوان کثیریان، حمیدرضا باباوند، داود زادمهر، مهیار جوادی‌فر و... است. علاوه بر این نظرسنجی از اهالی رسانه در خصوص بهترین ها در این دوره از جشنواره اقدام دیگر فرهنگ امروز در این ویژه نامه است.

 

فرهنگ امروز در اولین پرونده فلسفه علم خود با عنوان «برخورد از نزدیک» نگاهی دارد به فراز و نشیب‌های حضور فلسفه علم در ایران. برای پیگیری این مهم ابتدا ترجمه ای از مقاله علی اکبر نوابی پژوهشگر فلسفه در دانشگاه سیدنی در خصوص وضعیت فلسفه علم در ایران به چاپ رسیده است. همچنین فرهنگ امروز در گفت و گویی با علی پایا عقلانیت نقاد و هیاهوی مدهای جدید فکری را پیگیری کرده است و به این مساله پرداخته که چگونه فلسفه علم به ایران ورودی بهداشتی داشت. گفت وگو با مهدی گلشنی در خصوص نحوه ورود فلسفه علم به ایران و انگیزه های فردی ایشان برای بنیان گذاری گروه فلسفه علم درایران از دیگر مباحث این پرونده است. در مقابل نیز موسی اکرمی در مصاحبه با فرهنگ امروز از زمینه ها و ضرورت ها و مشکلات پیش روی تاسیس گروه فلسفه علم در دانشگاه آزاد و تمایزات و تشابهات آن با سایر کرسی های مشابه در دانشگاه های دولتی سخن می‌گوید. مروری تاریخی بر وضعیت فلسفه علم درایران به قلم یاسر خوشنویس بررسی وضعیت فلسفه علم در تمدن اسلامی و اینکه فلسفه مانع یا عامل رشد نظریات علمی در تمدن اسلامی است و همچنین نگاهی مختصر به وضعیت ادامه تحصیل در رشته فلسفه علم در خارج از کشور از دیگر مطالب این پرونده است.

گفت وگوی ناشنوایان عنوان پرونده تاریخ این ماه نشریه فرهنگ امروز است. فرهنگ امروز درصدد برآمده با گشودن این پرونده به بررسی نسبت تاریخ و نظریه بپردازد. در ابتدا دبیر پرونده با طرح این پرسش که آیا اساسا تاریخ و علوم اجتماعی می توانند با هم به گفت وگو بنشینند در مقام طرح بحث ابتدا از دو گروه تاریخ پژوهان آکادمیک در سده اخیر سخن گفته و سپس به افق های جدید در امکان تعامل تاریخ و نظریه پرداخته است. در ادامه این بحث بهزاد کریمی ملاحظاتی پیرامون کاربست نظریه در تاریخ را بیان داشت و تاریخ را بیشتر در معنای معرفت شناسانه آن بازشناخته و سپس مصطفی مهرآیین نسبت تاریخ و جامعه شناسی را از منظر فراجامعه شناسی را بررسی کرده است. علیرضا ملایی توانی نیز به بحث کاربست نظریه و بحران پایان نامه نویسی در رشته تاریخ پرداخته و با بیان شمه ای از پایان نامه نویسی در رشته تاریخ به ارائه راه حل هایی برای دانشجویان در کاربرد چارچوبه نظری در پایان نامه نویسی ارائه کرد. مهم ترین بخش این پرونده مصاحبه‌ای بلند است با دکتر حسینعلی نوذری در پاسخ به این پرسش که آیا اساسا تاریخ ورزی بدون نظریه امکان پذیر است؟ یادداشت زهیر صیامیان در پاسخ به این پرسش که آیا علم تاریخ می تواند نظریه جامعه شناختی ارائه کند و یادداشت جلال فرزانه در پاسخ به این پرسش که آیا تاریخ باوری جدید را می توان به مثابه یک نظریه قلمداد کرد و همچنین یادداشت جواد میری در پاسخ به این پرسش که آیا تبیین تاریخی بدون نظریه ممکن است و در مقابل نظریه بدون توجه به تاریخ امکان وقوع دارد؟ از جمله مطالب این پرونده است. همچنین حمید عبداللهیان با ترکیب بحث در چارچوب فلسفه، تاریخ و نظریه به بنیان های معرفتی تولید دانش تاریخی در ایران پرداخت و ابراهیم موسی پور درباره نظریه و تاریخ اجتماعی مباحثی را طرح کرد. ترجمه و تلخیص بخش چهارم کتاب لایه های زمانی راینهارت کوزلک دیگر بخش مهم این پرونده است.جلد4

فرهنگ امروز در پرونده ادبیات نیم نگاهی دارد به وضعیت ادبیات معاصر در دانشگاه های ایران. در واقع اعتراض هایی که به حق از وضعیت اسفناک ادبیات معاصر در دانشگاه ها به گوش می رسد فرهنگ امروز را بر آن داشت تا نگاهی داشته باشد به برخوردهای سهل انگارانه یا برداشت های شخصی و سلیقه ای در فضای دانشگاهی که گمان می رود نقشی اساسی در به حاشیه رفتن ادبیات معاصر فارسی داشته است. دبیر پرونده در یادداشت خود بر این نکته تاکید کرده که غرق شدن بیش از اندازه در میراث کلاسیک چیزی جز بازماندن از شناخت دقیق و موثر سلایق و علایق کنونی ادبی و فرهنگی ما به دنبال ندارد. در همین راستا محمود فتوحی به این پرسش پاسخ داده که دانشجویان رشته ادبیات معاصر با چه کسانی معاصرند و نادر امیری ملاحظاتی جامعه شناختی درباره جایگاه ادبیات معاصر در دانشگاه داشت. همچنین قدرت الله طاهری در گفت و گویی با فرهنگ امروز با طرح این مساله که ادبیات آکادمیک متن محور است نه شخصیت محور یا جامعه محور بر اصلاح مسیر پیش رو تاکید کرده است. در مقابل محمدرحیم اخوت در مصاحبه خود با این نشریه علاوه بر تاکید وجود مشکلات در دانشگاه ها روی انتقادش بیشتر به سمت دانشجویان این رشته می باشد. بحران آموزشی ادبیات معاصر مساله دیگری بود که فرهنگ امروز در گفت و گو با مریم حسینی آن را پیگیری می کند. همچنین تجربه آکادمیک در مطالعات ادبی توسط طاهره کریمی مورد بازخوانی انتقادی قرار گرفت و میراندا میناس در یادداشتی به نحوه تدریس ادبیات معاصر ترکی در دانشگا های ترکیه پرداخت. همچنین وضعیت ادبیات معاصر ایران در دانشگاه توسط علی تسلیمی، جبهه گیری کرسی های دانشگاهی مقابل نقد نو توسط مشیت علایی پیگیری شده است. ترجمه متنی از متیو مک کنزی دیویس در خصوص تحمیل معیار رسمی آکادمیک از دیگر مطالب پرونده «ادب نو در محاصره مفاخر کهن» است که در فرهنگ امروز به چاپ رسیده است.

پرسش از هستی و چیستی فقه اجتماعی موضوعی است که فرهنگ امروز در فصل ششم خود در سرویس حوزه بدان پرداخته است فرهنگ امروز با انجام چند مصاحبه تلاش کرد به پرسش هایی پاسخ دهد: از جمله اینکه فقه اجتماعی قرار است چه دردی از جامعه را درمان کند؟ اساسا کدام نیاز نقص یا کاستی در جامعه امروز مسلمانان باعث شده است تا به تازگی در گوشه و کنار مجامع حوزوی حلقه هایی برای بحث در رابطه با فقه اجتماعی شکل بگیرد؟ در این پرونده سیدعلی میرموسوی در برابر این پرسش قرار گرفت که ملاک تعریف جامعه در فقه الاجتماع چیست؟ محمود رجبی هم در پاسخ به پرسش های فرهنگ امروز اثبات وجود حقیقی برای جامعه را بسیار مشکل عنوان کرده است و ابراهیم فیاض هم تلاش می‌کند در برابر پرسش های فرهنگ امروز دو زیرساخت کلامی را برای ورود به وادی فقه اجتماعی تبیین کند. حسن خیری نیز از برداشت های گوناگونی که از فقه اجتماعی صورت می گیرد سخن گفته و سلیمان خاکبان از فهم گستره دین به عنوان مقدمه رویکرد اجتماعی به فرآیند تفقه و محمدباقر ربانی از جاده دو طرفه فقه و جامعه. همچنین فرهنگ امروز مروری داشت بر دیدگاه آیت الله محسن اراکی پیرامون تعریف اسلام از جامعه. اما در نهایت مواجهه صدیق اورعی با موضوع پرونده جالب توجه است اینکه اگر درباره موضوعی به فقیه مراجعه نشود آیا او خود باید به دنبال آن برود؟ 

شماره چهارم نشریه فرهنگ امروز به مدیر مسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری بهزاد جامه‌بزرگ در 212 صفحه و به قیمت 10 هزار تومان منتشر و در کتابفروشی‌ها و روزنامه فروشی‌های سراسر کشور توزیع شده است.

نظرات مخاطبان 1 16

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۸:۴۳ح.ص. 8 23

  دستِ تک‌تکِ دست‌اندکاران درد نکند. حقیقتاً خسته نباشید. به امیدِ تداوم.
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۲۳:۲۰حسین 6 8

  مجله اتان به اراک نمیرسد.
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۰:۲۷وحید 6 16

  ممنون از این همه مطلب خوب
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۰:۲۹حسن دهقان 6 21

  فرهنگ امروز و مهرنامه دو گزینه روی میز برای تعطیلات نوروز
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۱:۳۴م.م 17 8

  اگر اینقدر به پر وپای روشنفکری دینی بی جهت نمی پیچیدید بیشتر تر دوستتون داشتم
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۵ ۱۲:۴۵سعيد 6 16

  خسته نباشيد بابت اين حجم مطلب بکر
  تورقى در مجله مشخص مى کند مانند برخى ديگر از مجلات کم فروشى در کار نيست
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۵ ۲۱:۱۸غلیرضا 5 15

  خسته نباشید و پیشاپیش عیدتون مبارک
  منتظر شماره 5 در سال 94 هستیم 
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۵ ۲۱:۱۹محمد 6 14

  فرهنگ امروز خیلی زود جای خود را در میان مجلات نظری باز کرد
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۱۰:۰۲شهرام 5 12

  برای تهیه سه شماره قبل مجله چه باید کرد؟
                
  پاسخ سایت: با دفتر مجله تماس بگیرید
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۱۸:۲۳ارش 5 8

  چرا در استان یزد توزیع نمی شود؟؟؟
                
  پاسخ سایت: مجله از شماره سوم در استان یزد توزیع شده است
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۹ ۰۸:۵۰عليرضا 6 16

  خواندن مطالب سيدجواد هميشه وجدآور است. ممنون
  تجربه‌نگاری محصلین ایرانی در فرنگ خواندني بود. لذت بردم.
  پرونده تاريخ (گفت وگوی ناشنوایان) هم عالي بود. به نظر بايد در باره همه رشته هاي علوم انساني چنين پرونده اي كار كرد.
  پرونده فلسفه علم براي اولين بار بود كه پديده فلسه مضاف را در سطح عمومي مطرح مي كرد. واقعا دست مريزاد به انتخاب موضوعات اين چنيني.
  دو پرونده ادبيات و فقه را نپسنديدم. هر دو موضوعات خوبي انتخاب شده بود اما بي رمق و كم سو!!
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۹ ۱۹:۲۱میثم 11 21

  ممنون که بخشی از مقدمه مهم نسخه دوم جدال قدیم و جدید را پیش از انتشار منتشر کردند. بسیار عالی و طبق معمول دقیق بود.
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۳داود 5 10

  خدا قوت به تحریریه مجله وزین فرهنگ امروز
                
 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۲۳:۳۸داور عباس نژاد 8 8

  سلام ای کاش لطف میکردید و مطلب جوادطباطبایی رو در سایت منتشر میکردید تا خوانندگانی که دسترسی به مجله نیافته اند،لااقل از مطلب این استاد گرانمایه بی نصیب نمانند
                
 • ۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۳:۱۰ﺳﻌﻴﺪ 5 7

  ﻧﺸﺮﻳﻪ ﺩﺭ اﺭاﻙ ﺗﻮﺯﻳﻊ ﻧﻤﻴﺸﻪ.ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﻧﻘﺪ ﻛﺘﺎﺏ ﺁﻗﺎﻱ ﻓﺮاﻣﺮﺯ ﺭﻓﻴﻊ ﭘﻮﺭ( ﺩﺭﻳﻎ اﺳﺖ ﻛﻪ اﻳﺮاﻥ ﻭﻳﺮاﻥ ﺷﻮﺩ) ﺭا ﺩﺭ ﺳﺎﻳﺘﺘﻮﻥ ﺑﺎﺯﻧﺸﺮ ﺩﻫﻴﺪ
                
  پاسخ سایت: فرهنگ امروز از شماره چهار در اراک توزيع شده است
                
 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۱ ۱۹:۳۵ﺳﻌﻴﺪ 5 7

  ﺩﺭ اﺭاﻙ ﺑﻪ ﻫﻴﭻ ﻋﻨﻮاﻥ ﻣﺠﻠﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ اﻣﺮﻭﺯ ﺗﻮﺯﻳﻊ ﻧﻤﻴﺸﻪ.ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﺧﺮﻳﺪ اﻳﻨﺘﺮﻧﺘﻲ ﻣﺠﻠﻪ ﺭا ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﻨﻴﺪ.ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﻧﻘﺪ ﻛﺘﺎﺏ ﺩﻛﺘﺮ ﺭﻓﻴﻊ ﭘﻮﺭ( ﺩﺭﻳﻎ اﺳﺖ ﻛﻪ اﻳﺮاﻥ ﻭﻳﺮاﻥ ﺷﻮﺩ) ﺭا ﺑﺮاﻡ اﻳﻤﻴﻞ ﻛﻨﻴﺪ
                

نظر شما