شناسهٔ خبر: 42302 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

«فنخا» به جلد ۴۵ رسید/ رونمایی از فهرستگان نسخ خطی ایران در کتابخانه ملی

مجموعه کامل فهرستگان نسخ خطی ایران(فنخا) در ۴۵ جلد تدوین شده و قرار است در اسفندماه دوره کامل آن رونمایی شود.

 

فنخا

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از تسنیم؛ دوره ۴۵ جلدی از مجموعه فهرستگان نسخ خطی ایران موسوم به «فنخا» از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شده و قرار است این مجموعه در روز ۱۸ اسفندماه در کتابخانه ملی رونمایی شود. 

این مجموعه شامل فهرست مشترکی از اطلاعات نسخه‌های خطی یا عکسی موجود در ایران از سال ۱۳۰۵تا نیمه اول ۱۳۹۰ است. اطلاعات موجود در «فن‌خا» که از میان بیش از ۵۰۰ فهرست معتبر نسخه‌های خطی استخراج شده است، بیش از ۳۲۰ هزار عنوان نسخه خطی موجود در ایران را در برمی‌گیرد. این فهرست با محور قراردادن هر اثر، از عنوان و مؤلف کتاب به عنوان دو شناسه مهم در بازیابی اطلاعات مربوط به آثار استفاده کرده است.

نام مستند کتاب، آوانگاری نام کتاب، نام مستند مؤلف همراه با تاریخ تولد و وفات، آوانگاری نام مؤلف، اطلاعات مربوط به آثار پیشینی که اثر مورد نظر با آنها مرتبط است، نام افراد دخیل در شکل‌گیری اثر، تاریخ و محل تالیف، توصیفی کوتاه درباره محتوا، آغاز و انجام اثر، چاپ اثر، منابع و مصادری که حاوی اطلاعاتی درباره اثر و یا مولف هستند، معرفی آثاری که پس از اثر مورد نظر تالیف شده‌اند و با آن ارتباط دارند، از جمله اطلاعات کتابشناختی موجود در فنخا است.

در اطلاعات نسخه‌شناسی فهرستگان نسخه‌های خطی ایران، اطلاعاتی مانند شهر و کتابخانه‌ای که نسخه در آن نگهداری می‌شود، آغاز و انجام نسخه، اطلاعات مربوط به مباحث مندرج در نسخه، حجم نسخه به حجم کل کتاب و گزارش افتادگی‌های احتمالی، نوع خط نسخه، نام کاتب همراه با تاریخ و محل کتابت، شکل ظاهری و تزیینات مندرج در آن، معرفی و گزارش نوشته‌هایی که علاوه بر متن در نسخه درج شده‌اند مانند مصصح، حاشیه، اطلاعات مربوط به وقف یا اهدای نسخه، نوع کاغذ، جلد، تعداد صفحات و قطع آن، منبعی که اطلاعات مربوط به نسخه از آن ذکر شده، گردآوری و درج شده است.

نظر شما