شناسهٔ خبر: 42732 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

تحکیم پل ادبی ایران و روسیه

سرگئی کائیکن، رئیس نمایشگاه کتاب مسکو با علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

1456557225971_8.jpg

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا؛ بر اساس گزارش رسیده، در این دیدار، ابتدا محمدخانی به فعالیت‌های شهر کتاب در عرصه‌ی بین المللی اشاره کرد و گفت که مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب در پنج سال گذشته بیش از ۲۰ همایش و نشست در تهران و مسکو برگزار کرده است که همایش سعدی و پوشکین، همایش ایوان بونین، پل ادبی ایران و روسیه، یک هفته با تالستوی، نشست‌هایی درباره‌ی داستایوفسکی، پاسترناک، چخوف، ارافیف و ... از جمله‌ی این برنامه‌هاست.

او به علاقه‌ی مردم ایران به ادبیات روسیه اشاره کرد و گفت در ۸۰ سال گذشته فقط ۲۰۰ ترجمه فارسی از آثار تالستوی، داستایوسکی و چخوف در ایران منتشر شده است و دیگر آثار نویسندگان و شاعران روسیه نیز به طور مرتب به فارسی ترجمه و منتشر می‌شود.

محمدخانی در این دیدار به لزوم همکاری گسترده‌تر نهادهای ادبی و فرهنگی ایران و روسیه برای معرفی بیشتر تحولات ادبی دو کشور در سه دهه‌ی اخیر اشاره کرد و گفت: مردم ایران با آثار نویسندگان و شاعران و منتقدان ادبی سه دهه‌ی اخیر روسیه کمتر آشنایند و نیز مردم روسیه علاقه دارند که بیشتر با شعر و داستان امروز فارسی آشنا شوند و حضور نویسندگان، شاعران و منتقدان ادبی روسیه در بیست‌ونهمین نمایشگاه کتاب تهران فرصت بسیار خوبی است که گفت‌وگوهای ادبی مناسبی میان اصحاب فرهنگ و اندیشه‌ی دو کشور شکل بگیرد و حضور روسیه به عنوان مهمان ویژه‌ی نمایشگاه کتاب ایران می‌تواند شیوه‌ی همکاری‌های گسترده‌تر را در پنج سال آینده رقم بزند.

معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب از سرگئی کائیکن خواست که مراکز ادبی و فرهنگی روسیه و همچنین نهادهای دولتی این کشور همکاری بیشتری در مناسبات فرهنگی دو کشور داشته باشند.

رئیس نمایشگاه کتاب مسکو در این دیدار به وضعیت ادبیات و نشر روسیه در سه دهه‌ی اخیر اشاره کرد و شمارگان آثار داستانی را در چاپ اول بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نسخه دانست و گفت که این شمارگان برای نویسندگان مشهور به ۵۰ هزار نسخه نیز می‌رسد.

کائیکن گفت که در روسیه هر سال ۱۲۰ هزار عنوان کتاب منتشر می‌شود و با افزایش عناوین آثار، شمارگان کتاب‌ها کاهش یافته است.

او از فعالیت‌های مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب در روابط ادبی ایران و روسیه تشکر و اظهار امیدواری کرد در سال آینده و در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و با حضور چهل نویسنده و شاعر روسیه، این فعالیت‌ها گسترده‌تر شود.

وی از شهر کتاب خواست پیشنهادات خود را مطرح کنند که کدام یک از نویسندگان و شاعران و منتقدان روسی مناسب است در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشته باشند.

نظر شما