شناسهٔ خبر: 57963 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کتاب نظریه سیاست بین‌الملل منتشر شد

نظریهٔ سیاست بین‌الملل تألیف کنت والتس با ترجمهٔ عباس زمانیان به همت نشر نی منتشر شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ کتاب نظریه‌ سیاست بین‌الملل در اواخر دهه‌ ۱۹۷۰ منتشر شد، درست زمانی که نشانه‌های ضعف و فتور اتحاد جماهیر شوروی بسیاری از اهل نظر را به این باور رسانده بود که جهان دوقطبی به پایان رسیده است و البته بعضی با استناد به عواملی مانند تسلیحات هسته‌ای و توانایی ضربه‌ اول و ضربه دوم اتحاد شوروی، آنرا همچنان پابرجا می‌دانستند.

کنت والتس با رویکردی سیستمی به سیاست بین‌الملل می‌پردازد و نشان می‌دهد که چرا نه باور دسته‌ نخست درست است و نه حتی باور دسته‌ دوم؛ هر دو فاقد تعریف دوقطبی‌اند.

والتس، سیاست بین‌الملل را به‌مثابه‌ سیستمی آنارشیک تعریف می‌کند و نظریه سیاست بین‌الملل او تعریف ثبات ساختاری این سیستم آنارشیک است. نظریه‌ والتس به جهان دوقطبی محدود نیست.

او سیاست بین‌الملل را نه‌فقط در دوره‌ پس از جنگ جهانی دوم که در طول سه قرن گذشته رصد می‌کند و ثبات ساختاری این سیستم آنارشیک را براساس توزیع سیستمی توانمندی‌ها شرح می‌دهد.

وی براساس این تعریف نشان می‌دهد که پس از جنگ جهانی دوم ثبات ساختاری چندقطبی سیستم سیاست بین‌الملل بر هم خورده و ثبات ساختاری دوقطبی شکل گرفته که تا اواخر دهه‌ ۱۹۷۰ نیز تداوم یافته است.

نظریه‌ والتس به پیش و پس از جنگ جهانی دوم یا فروپاشی شوروی محدود نیست. ثبات ساختاری سیستم آنارشیک سیاست بین‌الملل امروز هم قابل تعریف است. عجیب است که از مواضعی مثل لیبرالیسم به والتس ایراد می‌گیرند که اقتصاد و تجارت و نهادهای بین‌المللی و ... را نادیده گرفته است یا او را همراه کسانی دیگر رئالیست می‌نامند؛ والتس از توانمندی‌ها حرف می‌زند، آن هم با رویکردی سیستمی.

نظریهٔ سیاست بین‌الملل تألیف کنت والتس با ترجمهٔ عباس زمانیان به همت نشر نی در زمستان سال جاری به بهای ۵۰۰۰۰ تومان منتشر شد.

نظر شما