شناسهٔ خبر: 59845 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

داریوش رحمانیان کتابی درباره پدر مصدق می نویسد

داریوش رحمانیان کتابی درباره آثار میرزا هدایت‌الله وزیردفتر از رجال دوره ناصری نوشته است. پدر مصدق جزو دیوانیان و رجال برجسته دوره ناصرالدین‌شاه بوده که آثار ارزشمندی از وی باقی مانده است.

​داریوش رحمانیان کتابی درباره پدر مصدق نوشت

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ داریوش رحمانیان، استادیار گروه تاریخ دانشگاه تهران گفت: کتابی در دست نگارش دارم که درباره پدر دکتر مصدق است و با همکاری زهرا حاتمی گردآوری کرده‌ایم. جمع‌آوری این کتاب سال‌ها به طول انجامیده است.

وی ادامه داد: پیش‌تر چندین مقاله درباره این شخصیت برجسته دوره ناصری نوشته‌ایم و اکنون این نوشته‌ها به شکل کتاب مفصلی درآمده است.

این پژوهشگر تاریخ افزود: در این کتاب به زندگی میرزا هدایت‌الله وزیر دفتر و آثاری که از وی باقی مانده است پرداخته‌ایم. میرزا هدایت‌الله وزیردفتر از رجال دوره ناصرالدین شاه و پدر سیاستمدار معروف ایرانی، محمد مصدق است. وی جزو دیوانیان برجسته دوره ناصری و اهل علم و معرفت بوده و آثار ارزشمندی از وی باقی مانده است.

میرزا هدایت الله وزیردفتر از رجال علمی و فکری کمتر شناخته شده دوره قاجار است. او در تأویل آیات از دانشوران شمرده می‌شد. میرزا هدایت‌الله آشتیانی رسائلی در مباحث دینی و کلامی نوشته است که می‌توان به رساله «کشف و اشراق» اشاره کرد. مباحث آن مربوط به حکمت و علم کلام و بخصوص شناخت باری تعالی است.

تحفه‌الخواص اثر دیگر او در فضائل امیرالمؤمنین (ع) و اسامی آن حضرت با استفاده از تأویل آیات قرآن است. او آثاری چون «نور الأنوار فی شرح دعاء الأسحار» و «سر مکتوم» هم به یادگار نهاده ‌است. از وزیردفتر اشعاری عرفانی هم به جای مانده است.

از ابنیه منسوب به میرزا هدایت‌الله باید به منزلی اشاره کرد که اکنون به موزه شهر آشتیان تبدیل شده ‌است. همچنین، «گذر وزیر دفتر» از گذرهای نام آشنای درخونگاه واقع در جنوب محله سنگلج، در محدوده شهرداری منطقه دوازده تهران، در نزدیکی خانه میرزا هدایت‌الله وزیر دفتر قرار داشته ‌است.

نظر شما