شناسهٔ خبر: 61571 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

نامزدهای نهایی بوکر عربی ۲۰۲۰ معرفی شدند

اعضای هیئت داوران جایزه بوکر عربی اسامی شش نامزد نهایی برای دریافت جایزه بوکر عربی سال ۲۰۲۰ میلادی را انتخاب و معرفی کردند.

​نامزدهای نهایی بوکر عربی 2020 معرفی شدند

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ هیئت داوران جایزه بوکر عربی به ریاست محسن جاسم الموسوی، منتقد عراقی در مراسم کنفرانس خبری که در موزه شهر آب در شهر مراکش برگزار شد اسامی شش نامزد نهایی برای دریافت جایزه بوکر عربی را از میان ۱۶ اثری که به مرحله نخست مهم‌ترین جایزه ادبی جهان عرب راه یافته بودند معرفی کردند.

 دیگر اعضای هیئت داوران امسال جایزه بوکر عربی را افرادی چون بیار ابی صعب، منتقد و روزنامه‌نگار لبنانی، ویکتوریا زاریتوفسکایا، پژوهشگر روسی، امین الزاوی، رمان‌نویس الجزائری و ریم ماجد، روزنامه‌نگار مصری تشکیل می‌دهند.

هیئت داوران در بیانیه‌ای انتخاب نامزدهای نهایی بوکر عربی سال ۲۰۲۰ را بر اساس تنوع مکانیسم قصه‌گویی، تنوع موضوعات و فضاهایی که زمان و مکان رویدادها در آن رخ می‌دهد عنوان کردند.

اسامی شش نامزد نهایی جایزه بوکر عربی عبارتند از:
«هیزم سارایوو» نوشته سعید الخطیبی از الجزایر
«پادشاه هند» نوشته  جبور الدویهی از لبنان
«مجله روسی» نوشته خلیل الرز از سوریه
«فردقان» نوشته یوسف زیدان از مصر
«دادگاه اسپارتی» نوشته عبدالوهاب  عیساوی از الجزایر
«تانکر» نوشته عالیه ممدوح از عراق

برنده نهایی این جایزه روز ۱۴ آوریل و در شب افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب ابوظبی انتخاب و معرفی خواهد شد.

جایزه بوکر عربی از مهم‌ترین جوایز داستانی جهان عرب به شمار می‌رود که در سال ۲۰۰۷ به همت هیئت گردشگری و فرهنگ ابوظبی و با حمایت و پشتیبانی جایزه بوکر بریتانیا پایه‌گذاری شد. این جایزه صرفا در حوزه رمان برگزار می‌شود.

به هریک از شش نامزد راه یافته به مرحله نهایی مبلغ ده هزار دلار و برنده نهایی مبلغ ۵۰ هزار دلار تعلق می‌گیرد؛ علاوه بر این‌که رمان برگزیده نهایی به انگلیسی نیز ترجمه خواهد شد

سال گذشته رمان «پست شبانه» نوشته هدی برکات برنده جایزه بوکر عربی در سال ۲۰۱۹ شد.

نظر شما