شناسهٔ خبر: 61859 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

گفت‌وگوی انتقادی با رسول جعفریان پیرامون نظراتش درباب علم و تمدن

گفت‌وگوی انتقادی با رسول جعفریان، استاد و پژوهشگر تاریخ پیرامون نظراتش درباب علم و تمدن جدید، طب سنتی و.. به صورت زنده در فضای مجازی برگزار می‌شود.

گفت‌وگوی انتقادی با رسول جعفریان پیرامون نظراتش درباب علم و تمدن

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر، به همت انجمن اندیشه و قلم گفت‌وگوی انتقادی با رسول جعفریان، نویسنده پژوهشگر تاریخ پیرامون نظراتش درباب علم و تمدن جدید، طب سنتی و.. به صورت زنده در فضای مجازی برگزار می‌شود.

با فراگیر شدن بیماری کرونا، انجمن اندیشه و قلم اولین برنامه خود در سال جدید را به گفت‌وگوی انتقادی با رسول جعفریان با موضوع «ما و علم و تمدن جدید» اختصاص داده که سه‌شنبه ۲۶ فروردین ۹۹، ساعت ۱۸ از اینستاگرام انجمن اندیشه و قلم پخش زنده می‌شود.

در دو ماه اخیر ایران و جهان دوران متفاوت کرونایی را تجربه می‌کنند و بلایی جهان‌گیر و فعلاً بی‌درمان باعث تشکیک در بسیاری امور شده است؛ اما از جمله اظهارنظرهای مهم در عرصه فکری کشور، چند مقاله حجت‌الاسلام رسول جعفریان درباره علم و کم توجهی به آن در کشور ما و نقد تند مواردی چون ادعاهای طب اسلامی بود.

برخی از جملات این استاد دانشگاه تهران نظیر اینکه ایران امروز در وضعیت قرن ۱۸ اروپاست، دو قرن از تحولات علمی دنیا عقبیم، تمام طب سنتی به اندازه یک آزمایش پاستور ارزش ندارد و خرافه خواندن مطالب افرادی چون تبریزیان هم بازتاب و استقبال فراوان داشت و هم مورد نقدهای تند و تیز قرار گرفت.

در این میان بلای کرونا هم مزید بر علت حمله بسیاری به علم شد و جعفریان از اینکه برخی به بهانه کرونا تصور می‌کنند پنبه علم و تمدن و دموکراسی زده شده، انتقاد کرد.
اما به واقع علم در جامعه ایران، حوزویان و مدیران جمهوری اسلامی چه جایگاهی دارد؟
آیا قرن هجدهمی خواندن ایران امروز یا جاهل خواندن اصحاب طب سنتی، خود دیدگاهی علمی است؟

انجمن اندیشه و قلم اولین برنامه سال ۹۹ و ایام کرونایی را به گفت وگوی زنده و انتقادی با دکتر رسول جعفریان اختصاص داده است.

اهل نظر و اندیشه می‌توانند سوالات مد نظر خود در این زمینه را از طریق کانال و صفحه اینستاگرام انجمن اندیشه و قلم ارسال کنند و طرح سوالات و پاسخ به آنها، روز سه شنبه ۲۵ فروردین از طریق صفحه اینستاگرام انجمن و حجت الاسلام جعفریان پخش زنده خواهد شد. نشانی صفحه اینستاگرام انجمن اندیشه و قلم https://www.instagram.com/andisheqalam است

نظر شما