شناسهٔ خبر: 65215 - سرویس سایر حوزه‌ها
نسخه قابل چاپ

هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی

هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی به «سهروردی و انگاره‌ تناسخ» اختصاص دارد که در روز چهارشنبه ۸ تیرماه ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

فرهنگ امروز: سهروردی اگرچه در آثارش همانند اغلب فیلسوفان مسلمان پیش از خود، تناسخ را از حیث فلسفی نامقبول شمرده اما مواضع او در مهم‌ترین اثرش یعنی حکمة‌الاشراق، تردیدهایی در باب باور و یا عدم باور به او به تناسخ پدید آورده است.

این تردیدها از یک‌سو ناشی از روایت همدلانه او از تناسخ در فصلی موسوم به «فی بیان التناسخ» در بخش دوم کتاب حکمة‌الاشراق است و از سوی دیگر، ناشی از برخی عبارات و تعابیر نسبتاً مبهم او در فصلی دیگر موسوم به «فی بیان احوال النفوس الانسانیة بعد المفارقة البدنیة» است. در این درس گفتار این مواضع تردیدبرانگیز موهم تناسخ، محل بحث و تأمل قرار می‌گیرد.

هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی به «سهروردی و انگاره‌ تناسخ» اختصاص دارد که با سخنان دکتر مجتبی اعتمادی‌نیا (پژوهشگر فلسفه و عضوهیات علمی دانشگاه فرهنگیان) در روز چهارشنبه ۸ تیرماه ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در آپارات پیگیری کنند.

نظر شما