بحران

کل اخبار:69

 • ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۴:۲۸

  چگونه با بحران‌های احتمالی کتابخانه‌ها مواجه شویم؟

  کتاب «مدیریت بحران در کتابخانه‌ها» که به‌تازگی از سوی انتشارات دارالفکر منتشر شده است، راهکارهای پیشگیری، آمادگی و مقابله با بحران‌های احتمالی و پیش‌آمده کتابخانه‌ها را دربردارد.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۱:۲۰

  عکاسی زیر آتش/ عکاسانی که تاریخ را ثبت و ماندگار می‌کنند

  حوادث طبیعی و غیرطبیعی همواره عکاسان خبری- بحران را صدا می زند؛ عکاسانی که اگر نباشند سند بسیاری از اتفاقات در تاریخ ثبت و ماندگار نمی‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۲:۴۰

  عملکرد صداوسیما در ترور مثل روبات بی‌احساس بود

  «در حال حاضر که بعد از بحران به سر می‌بریم، رسانه‌ها باید چند کار انجام دهند. در ابتدا نظریه‌پردازی کنند؛ یعنی تحلیل درست وقایع و رویداد بر اساس تمام اطلاعات و داده‌ها و جمع‌بندی آن‌ها در دستور کار باشد که در یک بسته اطلاع‌رسانی و در قالب‌های گوناگون با شاخص‌های دقت، سرعت و صحت اخبار به مردم تحویل داده شود.»

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۱۷:۰۰

  بحران‌های سرمایه‌داری دنیای بهتری را به ارمغان نمی‌آورند/ گفت‌وگو با مارک فیشر، نویسنده و نظریه‌پرداز فرهنگی بریتانیایی

  به گمانم آموزش، مثل تمامی خدمات عمومی، منبع آشکاری برای مقاومت در برابر رئالیسم سرمایه‌دارانه فراهم می‌کند. به رغم همه فشارهای ایدئولوژیک، همچنان واضح است که در حوزه آموزش پای چیزی در میان است به مراتب مهم‌تر از بازتولید مصرف‌کنندگان و کارگران مطیع سرمایه‌داری.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۰

  بحران کتاب کی تمام می‌شود؟

  منصور یاقوتی می‌گوید: مشخص نیست چه زمانی قرار است دریچه روشنایی به روی کتاب باز شود و بحرانی که دامن‌گیر کتاب شده است تمام شود.

 • بحران ۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۰:۳۶

  بحران تمدنی ایران معاصر

  سید محمدحسین متولی امامی

  در یک تمدن شکوفا، الگوهای اساسی رفتار و نظام‌های اجتماعی، در تناسب با باورهای بنیادین شکل گرفته و تمامی لایه‌های فرهنگ، با نظمی منطقی به تقویت و بازتولید روح حاکم بر آن جامعه می‌پردازند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۹:۳۳

  سلفی با فجایع منشا روانشناختی دارد/ نیازمندان به «دیده شدن»!

  یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی مانند فروریختن ساختمان پلاسکو باشند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۵:۰۰

  کتاب «آن چه اقتصاد از بحران آموخت» منتشر شد

  کتاب «آنچه اقتصاد از بحران آموخت» که توسط جرج آکرلف، الیور بلنچارد، دیوید رومر و جوزف استیگلیتز به رشته تحریر درآمده است توسط سید احسان خاندوزی و علیرضا اشرفی احمدآباد به فارسی ترجمه شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۳:۴۰

  نشست «هوسرل و بحران علم و فرهنگ اروپایی» برگزار می‌شود

  معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نخستین نشست از مجموعه نشست‌های فلسفه و دانشگاه را با عنوان «هوسرل و بحران علم و فرهنگ اروپایی» برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۷:۰۰

  «بحران در جامعه‌شناسی» چاپ شد

  کتاب «بحران در جامعه‌شناسی (نیاز به داروین)» به این موضوع می‌پردازد که بحران در جامعه‌شناسی هنگامی اجتناب‌ناپذیر شد که ما از تعهدات نخستین بنیان‌گذاران این رشته منحرف شدیم؛ تعهداتی که می‌گفت بدون قوانین کلی هیچ نوع جامعه‌شناسی علمی وجود نخواهد داشت.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۱۱:۲۰

  بحران بشریت/ زیگموند باومن

  زیگموند باومن یکی از سرشناس‌ترین فیلسوفانِ این روزگار است. او، که نود سال پیش در لهستان متولد شده، مفصلا درباره عصر جدید و آنچه دارد بر سر ما می‌آورد اندیشیده و قلم زده است و در همین مورد عبارت «ترس سیال» را وضع کرده است که اشاره دارد به احساس اضطراب و نگرانی ملموسی که ماهیتی صرفا گنگ و مبهم دارد اما با این حال عملا همه‌جا هست.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۰ ۱۶:۰۰

  ​ بحران کتابخانه‌ها در انگلستان / اعتراض به واگذاری کتاب‌خانه‌ها به داوطلبان

  تصمیم شورای شهر «دربای» انگلستان مبنی بر نگه داشتن 4 کتابخانه تحت مدیریت خود و واگذاری 11 کتاب‌خانه دیگر به فعالیت به صورت دواطلبانه اعتراض کردند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۷:۰۰

  نویسندگان حوزه خانواده درباره «خانواده ایرانی: بازسازی یا بحران» می‌گویند

  نشست «نقد و پرسش و پاسخ درباره خانواده ایرانی: بازسازی یا بحران» با حضور نویسندگان کتاب در حوزه خانواده برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۰

  نقش کانال «شهرزاد» در بحران رسانه ملی/ خبرهای محرمانه داشتند

  رییس مرکز صبا در قالب یک یادداشت به خبرهایی مبنی بر تغییر محمد سرافراز از ریاست سازمان صدا و سیما واکنش نشان داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۲ ۱۵:۳۰

  همایش بین المللی بحران های ژئوپلتیکی جهان اسلام برگزار می شود

  همایش بین المللی بحران های ژئوپلتیکی جهان اسلام با محورهایی همچون گونه شناسی بحران های جهان اسلام برگزار می شود.

 • نایینی ۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۲:۲۹

  بررسی تطبیقی اندیشه‌ی سیاسی آیت‌الله نائینی و میرزا ملکم‌خان بر اساس چارچوب نظری اسپریگنز؛

  بحران زمانه

  «اندیشه‌ها در پاسخ به بحران‌ها است که تولید می‌شوند». از این منظر، اندیشمند و فیلسوف سیاسی-اجتماعی کسی است که در ابتدا بحران یا مسئله‌ای را در جامعه‌ خود مشاهده کرده و آن‌گاه برای برون‌رفت از آن بحران و بازگشت به وضعیت متعادل و باثبات دست به تئوری‌پردازی می‌زند. بررسی اندیشه‌ی سیاسی ایران نیز این روند و جریان را به‌خوبی نشان می‌دهد؛ آنجا که مردم و حکومت و بزرگان در عصر مشروطه در یک گذرگاه مهم تاریخی قرار می‌گیرند و عرصه‌ای فراهم می‌شود برای ایجاد و رویش دیدگاه‌ها و اندیشه‌های سیاسی.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۳:۳۰

  گاردین گزارش کرد؛ چالش نویسندگان انگلیسی با بحران اقتصادی/ کاهش ۳۸ درصدی فروش رمان

  انجمن نویسندگان انگلیس از بحران اقتصادی نویسندگان ادبی و کاهش سطح درآمد نویسندگان حرفه‌ای این کشور به کمتر از حداقل دستمزد سالانه در انگلیس خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۲ ۱۶:۳۰

  بحران دموكراسی در پايان تاريخ

  نظريه‌پردازان و تئوريسين‌هاي متاخر دموكراسي شايد امروز بيش از هر زمان ديگري به سراب بودن نظريه «پايان تاريخ» پي برده‌اند.

 • فاضلی ۱۳۹۴/۰۸/۲۴

  گفتاری از نعمت‌الله فاضلی؛

  صوری بودن نهاد آموزش عالی و بحران این نهاد

  صوری شدن نهاد علم و آموزش عالی در ایران معاصر یکی از مهم‌ترین مسائل ما است. صوری و بوروکراتیک شدن دانشگاه و نهاد علم در ایران معاصر شاید به این واقعیت برگردد که ما از همان ابتدای شکل دادن به نهاد آموزش عالی جدید در ایران، یعنی از زمان تأسیس دارالفنون و پس از آن تأسیس دانشگاه تهران، دانشگاه را بیش از هر چیز به‌عنوان نهادی برای توطئه‌ی دولت مدرن گسترش داده‌ایم، نه شکل دادن دولت-ملت مدرن.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۳:۴۰

  يك خبر، سه چهره / بحران رسانه‌های ايرانی، فراگيری شبكه‌های مجازی و جامعه‌ای درگير وتاثيرپذير

  مي‌گويند رسانه‌هاي ايراني در بحران هستند. مي‌گويند فراگيري شبكه‌هاي مجازي و دسترسي آزاد به اطلاعات در اين شبكه‌ها، باعث شده رسانه‌هاي ايراني در شرايطي كه هزار و يك مشكل دارند، رقيبي سرسخت و قوي داشته باشند كه آنها را روزبه روز كم‌رنگ‌تر از ديروز مي‌كند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۲:۴۰

  بحران ِ ما یا بحران هنر ِ ما؟ گفتگو با ناصر فکوهی

  بالا گرفتن بازار هنر در جهان و در ایران در اغلب قریب به اتفاق موارد برای هنر و هنرمندان ، بیشتر منفی بوده است تا مثبت. این مساله به دلیل ماهیت دولت های مدرن است که با دولت های پیش از انقلاب صنعتی متفاوتند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۲۰

  روان‌شناسی، غایب بزرگ بحران‌های ایرانی

  تا زمانی که در ایران، علم روان‌شناسی را علمی برای گذر از بحران‌ها ندانند، بحران‌ها به وقوع می‌پیوندند و ما فقط به شعار بسنده خواهیم ‌کرد تا باز بحرانی دیگر برسد و بر تعداد بازماندگان بحران‌ها اضافه شود و غمی بر غم‌های انباشته‌شده دیروز افزوده شود.

 • هاروی ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۱

  مقدمه دیوید هاروی بر کتاب «هفده تناقض و پایان سرمایه‌داری»؛

  بحران سرمایه‌داری و این‌بار ...

  بحران‌ها برای بازتولید سرمایه‎‌داری امری ضروری‌اند. در جریان بحران است که ناپایداری‌های سرمایه‌داری به چالش کشیده می‌شوند، تغییر شکل می‌یابند و از نو طراحی می‌شوند، تا نسخه جدیدی از ماهیت سرمایه‌داری ارائه دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۷:۰۰

  بحران پناهندگان، موج دوم جهانی شدن، مهاجرت دیجیتالی ، اعتماد به نفس فرهنگی و پناهندگان اقلیمی

  در تبیین این پدیده بایستی به تفاوت های ماهوی و انسان شناسانه این دو مفهوم توجه جدی کرد. مفهوم پناهنده (Asylum) با مهاجر) Immigrant ( گرچه در ظاهر مشابه می باشند اما در انگیزه ها، روش و اهداف تفاوت های ماهوی با یکدیگر دارند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۱۴:۳۰

  تاملی بر ابعاد کیهان شناختی بحران طبیعت در ایران

  هرچقدر یک سیستم اجتماعی بتواند خودش را از طبیعت و منابع طبیعی پیرامونش مستقل کند ، می تواند در کیهان شناسی رویکردی سلطه گرایانه تر نسبت به محیط داشته باشد، یا اینکه نظام های فرهنگی و اجتماعی به سمتی بروند که بین انسان و سایر موجودات، تقاوتی هستی شناختی در نوع و ماهیت انها قائل شوند، و انسان را تافته جدابافته از سایر موجودات بدانند.

 • مارتانوسبام ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۰:۳۸

  نقدی بر آخرین کتاب مارتا نوسبام؛

  هدف از علوم انسانی پول نیست: چرا دموکراسی به علوم انسانی نیاز دارد؟

  اگر معلوم شود چیزها کمتر از آنچه من باور دارم بد هستند، باز هم نباید نفسی به‌راحتی بکشیم، باید طوری رفتار کنیم که گویی شرایط به همان وخامت است. باید تعهد خود را به بخش‌هایی از آموزش که دموکراسی را زنده نگاه می‌دارند دوچندان کنیم، حتی اگر معلوم شود که این بخش‌ها آن‌قدر هم که من فکر می‌کنم تهدید نمی‌شوند، باز هم در عصر جهانی‌سازی اقتصاد آشکارا آسیب‌پذیر و زیر فشار هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۸ ۱۲:۴۰

  بررسی رابطه بین جنسیت و بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی در کتاب «زنان در شرایط بحرانی»

  سارا لقمانی در کتاب «زنان در شرایط بحرانی» کوشیده به رابطه بین جنسیت و بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی بپردازد و سعی کرده با ذکر تجربیات زیست شده در سراسر دنیا ضرورت پرداختن به امدادرسانی در بحران‌ها را با رعایت وضعیت متفاوت زنان نسبت به مردان نشان دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۳ ۰۸:۲۴

  نشست «اقتصاد سیاسی بحران مالی جهانی» برگزار می شود

  نشست اقتصاد سیاسی بحران مالی جهانی (ریشه ها و آثار) به همت پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۱:۰۰

  «آینده پژوهی در جنگ نرم» و «سناریونویسی در بحران» در کتابفروشی‌ها

  محمد‌مسعود بهمنی، مدرس دانشگاه علمی کاربردی از انتشار دو کتاب تازه‌اش خبر داد و گفت: به تازگی دو عنوان کتاب «آینده‌پژوهی در جنگ نرم» و «سناریونویسی در بحران» را منتشر کرده‌ام.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۱۵:۴۰

  موسوی: بحران هویت گریبانگیر مناطق قومی ایران است

  نماینده هیئت داوران همایش بین‌المللی تاریخ محلی مازندران گفت: بحران هویت گریبانگیر برخی مناطق قومی فرهنگ خاص در ایران است.