داریوش رحمانیان

کل اخبار:50

 • رحمانیان ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۰۹:۲۶

  نقد داریوش رحمانیان بر کتاب داریوش بایندر (۱)؛

  اهمال در تاریخ‌نگاری نهضت ملی؛ رشد ذهنیت توطئه

  حافظه‌ی تاریخی کارکردهای سیاسی بسیار نیرومندی دارد؛ خاطرات یک ملت از تاریخش تبعات دامنه‌داری در زندگی سیاسی و اجتماعی ملت دارد و به نظر من بسیار ضرورت دارد محققانی بیایند و این وضعیت را اصلاح کنند و نشان دهند که علل و عوامل داخلی در کنار عوامل خارجی در سرشت و سرنوشت رویدادهای سیاسی جامعه‌ی ما نقش داشته است؛ این کتاب ازاین‌جهت اهمیت دارد.

 • عزت فولادوند ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۵:۴۱

  صوت/ نقد و بررسی کارنامه عزت‎الله فولادوند (۳)

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۱۶:۴۰

  کتاب «ایران و سازمان سیا» بررسی می‌شود

  کتاب «ایران و سازمان سیا» (بازنگری در سقوط دولت مصدق) ۲۸ مردادماه در سرای اهل قلم مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

 • عبدالکریمی ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۰۹:۵۳

  گزارشی از نشست نقد و بررسی کتاب «مقدمه‌ای بر رؤیاشناسی تاریخی» /(۲)

  کارکرد سیاسی- اجتماعی خواب

  در خواب‌شناسی تاریخی، پرسش از درستی یا نادرستی خواب‌ها نیست، بلکه مسئله بر سر کارکردهاست و اینکه رؤیاها در بافت سیاسی-اجتماعی جامعه، چه نقشی دارند و در کدام بافت سیاسی-اجتماعی پیدا شده‌اند. علاوه بر این‌ها، می‌توان گفت خواب یک امر فرهنگی است؛ بدین معنا که خواب هر فرد با تاریخ و شرایط فرهنگی آن جامعه ارتباط دارد ...

 • رویا شناسی ۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۰۷:۲۱

  گزارشی از نشست نقد و بررسی کتاب «مقدمه‌ای بر رؤیاشناسی تاریخی»/ (۱)

  تاریخ خواب و رویا

  شاید بتوان خواب را به دو دسته تقسیم کرد: یکی خواب‌های سیاسی که مربوط به تحولات و شخصیت‌های سیاسی است و دیگری خواب‌های فرهنگی که به زندگی روزمره برمی‌گردد. ... شاید بتوان گفت دوران خواب سیاسی در غرب به پایان رسیده است و دیگر افراد بزرگ و مطرح سیاسی برای تبیین، تحلیل، توصیف و تشریح مسائل سیاسی، به خواب پناه نمی‌برند.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۰ ۱۱:۲۰

  داریوش رحمانیان: تاریخ ما در دام قهرمان ‌پروری گرفتار است

  در عصر جدید غیر از ولتر كه اشاره شد، جان باتیستا ویكو در پیدایش تاریخ فرهنگ و شرایط امكان پیدایش این شعبه از علم تاریخ اهمیت بسزایی دارد. ویكو نخستین كسی بود كه در برابر ریاضی باوری دكارتی موضع گرفت و از معرفت تاریخی كه با دیدگاه‌های دكارت اعتبارش زایل شده بود، دفاع كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۸:۳۵

  نشست «تاریخ فرهنگ و تاریخ فرهنگی» برگزار می‌شود

  نشست «تاریخ فرهنگ و تاریخ فرهنگی» با سخنرانی دکتر داریوش رحمانیان 25 فروردین ماه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت برگزار می‌شود.

 • مهرنامه 40 ۱۳۹۴-۰۱-۱۸ ۱۲:۰۵

  مهرنامه(شماره نوروزی)

  شماره ۴۰

  در بخش راهبرد، مهرنامه با طرح این پرسش که آیا پوپولیسم برمی‌گردد؟ به ریشه‌های ظهور چهره‌ای چون احمدی نژاد پرداخت و بیان داشت که آیا رخداد ده سال قبل امکان تکرار دارد؟ محمد فاضلی و محمد عطریان‌فر به ریشه این ظهور پرداختند و ابراهیم اصغرزاده در خصوص امکان ظهور مجدد سخن گفت. زیباکلام و عبدالرضا داوری هم در میزگردی به توافق رسیدند که احمدی نژاد نامزد انتخابات سال ۹۶ خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۱۲:۱۰

  «خواب آشفته نفت» نقد شد

  جلد چهارم مجموعه «خواب آشفته نفت (از قرارداد دارسی تا سقوط رضا شاه)» عصر امروز با حضور مؤلف این کتاب، استاد محمدعلی موحد رونمایی شد. دکتر داریوش رحمانیان، استادیار گروه تاریخ دانشگاه تهران در این نشست گفت: استاد موحد، برخی از فصول کتاب را ناقص و لاغر تالیف کرده‌ است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۱۳:۵۰

  غيبت جامعه‌شناسی تاريخی ایران در کتاب‌ها

  داريوش رحمانيان درباره اهميت كتاب «نظام ارباب غايب در ايران» گفت: در ايران درباره جامعه‌شناسي تاريخ، تحقيقات كافي وجود ندارد. يكي از وجوه اهميت كتاب دكتر عبداللهيان، پرداختن به حوزه جامعه‌شناسي تاريخ است. او دست بر غيبت جامعه‌شناسي تاريخي گذاشته است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ ۱۲:۳۰

  کتاب «مفهوم پردازی واقعیت در جامعه شناسی تاریخی» نقد و بررسی می‌شود

  ررسی و نقد کتاب «مفهوم پردازی واقعیت در جامعه شناسی تاریخی: نظام ارباب غایب در ایران» نوشته حمید عبداللهیان دوشنبه ۲۹ دی ماه در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۳ ۰۹:۵۰

  روزی که نخستین کتاب مصور با 24 قطعه عکس منتشر شد

  داریوش رحمانیان، استاد تاریخ دانشگاه تهران می گوید: مخترعان دوربین عکاسی «لویی داگر» فرانسوی و «هنری فاکس تالبوت» بودند که تالبوت نخستین کتاب مصور را همراه با 24 عکس در 6 جلد بین سال‌های 1844 تا 1846 با نام «قلم طبیعت» تهیه و تدوین کرد و به چاپ رساند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۰۹:۱۲

  نقد کتاب «گذر از عهد باستان به فئودالیسم» برگزار می‎شود

  نقد کتاب «گذر از عهد باستان به فئودالیسم» در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۲ ۱۰:۰۷

  کتابسازی و عوام زدگی در رشته تاريخ

  داريوش رحمانيان،‌ عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران می‌گوید: متاسفانه رشته تاريخ عرصه ورود بسياری از افراد از سر شوق و كنجكاوی شده است، بدون اين‌كه بدانند اين رشته دارای اصول، چارچوب‌ها و قواعدی است كه بايد آن‌ها را فرا گرفت.

 • داریوش رحمانیان ۱۳۹۳-۰۵-۳۰ ۱۱:۳۵

  صوت/ ماکیاولی مورخ

  داریوش رحمانیان

 • رحمانیان-منوچهری ۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۱:۰۵

  گزارشی از همایش «تاریخ و علوم سیاسی»/بخش چهارم

  ماکیاوللی همچون سقراط

  ماکیاوللی با کتاب «شهریار» به تمام روند اندرزنامه‎نویسی تا زمان خودش پشت پا زد و به تعبیر برخی همچون سقراط که فلسفه را از آسمان به زمین آورد، او سیاست را از آسمان به زمین فرو کشاند، کاری که در دوره‎های بعد، کسانی دیگر در رشته‎های دیگر کار وی را ادامه دادند.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۲۴ ۱۰:۴۷

  همایش تاریخ و علوم سیاسی برگزار می‎شود

  همایش تاریخ و علوم سیاسی که توسط گروه تاریخ و همکاری‎های میان رشته ای برگزار می‎شود.

 • حسن حضرتی ۱۳۹۳-۰۲-۰۴ ۱۱:۰۳

  گزارش نشست تاریخ و همکاری‎های میان‎رشته‎ای/ قسمت سوم؛

  آشفتگی رشتۀ تاریخ در فضای آکادمیک ایران

  از مشکلات جدی در بحث مطالعات میان‎رشته‎ای، آشفتگی در بحث هویت رشته‎های علمی است به‌ویژه در رشته‎ی تاریخ، این‎که جایگاه روش در مطالعات تاریخی چیست و در این مطالعات، روش چه نقشی دارد و آیا اصلاً روش‎هایی وجود دارد که مخصوص خود رشته‎ی تاریخ باشد یا خیر؟

 • مصباحیان ۱۳۹۳-۰۲-۰۲ ۰۸:۳۵

  گزارش نشست تاریخ و همکاری‎های میان‎رشته‎ای/ قسمت دوم؛

  از نزاع بین تاریخ و فلسفه استقبال کنیم

  جنگ و نزاع بین رشته‎ها به نظر من ضروری‎ترین چیزی است که می‎تواند وجود داشته باشد. ما همکاری نیاز نداریم، ما جنگ می‎خواهیم، جنگ بین رشته‎ها باید دربگیرد برای اینکه از تخدیش بین حوزه‎ها جلوگیری شود و تاریخ‎دان بداند تاریخ چیست، فلسفه‎دان بداند فلسفه چیست، حد و ثغور رشته‎های خود را بشناسند و در آن صورت است که همکاری می‎تواند صورت بگیرد.

 • داریوش رحمانیان ۱۳۹۳-۰۱-۳۱ ۱۱:۱۵

  گزارش نشست تاریخ و همکاری‎های میان‎رشته‎ای/ قسمت اول

  مناقشه در هویت علم تاریخ

  در حال حاضر حدود ۲۰۰ سال است که روی مباحث علوم انسانی مناقشه است و به‌ویژه روی رشته‎ی تاریخ. بسیاری از تعاریف ناکافی و ناکارآمد هستند که باعث شده است مناقشات همچنان ادامه داشته باشند؛ ازهمین‌روی، از تعریف‎هایی که نسبت به ماهیت رشته‎ی تاریخ شده است تردیدها و علامت سؤال‌های بسیاری وجود دارد.