توسعه

کل اخبار:150

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۴ ۱۰:۰۰

  پژوهش و توسعه همزاد هستند/ کمیت گرایی در علم و پژوهش فساد زاست

  تنکابنی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه پژوهش و توسعه همزاد هم هستندگفت: یکی از زمینه‌های فساد در حوزه علم و پژوهش این است که معیار را بر کمیت بگذاریم.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۳:۰۰

  دانشگاه خوارزمی تا خیابان انقلاب گسترش می یابد

  رئیس دانشگاه خوارزمی از برنامه ریزی برای طرح و توسعه این دانشگاه خبر داد و گفت: در طرح توسعه دانشگاه خوارزمی پیش بینی شده تا به خیابان انقلاب متصل شود.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۲:۴۰

  کتاب «دولت و توسعه‌ی اقتصادی در ایران» منتشر شد

  تمرکز اصلی کتاب «دولت و توسعه‌ی اقتصادی در ایران» بررسی نقش و تأثیر دولت در روند توسعه‌ی اقتصادی است. سوال اصلی این است که به رغم این که دولت نقش سیاستگذار، مجری و ناظر سیاست توسعه‌ی اقتصادی را برعهده داشت، چرا در پیش‌برد برنامه‌ی توسعه‌ی اقتصادی با شکست مواجه شده است؟

 • ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۰:۴۰

  نشست «توسعه از دیدگاه نهادگرایی» برگزار می‌شود

  گروه تخصصی جامعه شناسی توسعه انجمن جامعه شناسی ایران نشست «توسعه از دیگاه نهادگرایی» را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۴:۴۰

  توسعه دانشگاه‌ها مستلزم توجه به فرهنگ

  با توجه به نقش مهم فعالیت‌های حوزه فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت‌وگویی با معاونان فرهنگی دانشگاه‌های دولتی کشور در این‌باره از سوی فرهیختگان انجام شد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۱۱:۴۰

  فرصت‌ها و چالش‌های صنعت گردشگری/ توسعه بدون زیرساخت ممکن نیست

  مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برای آشنایی نمایندگان مجلس دهم با وضعیت گردشگری کشور گزارشی را منتشر کرده و به تشریح برخی از نکات این صنعت پرداخته است.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۱ ۱۹:۲۰

  سیاست و مسائل توسعه در سایه خشونت چگونه است؟/ داگلاس سی.نورث در کتابی پاسخ می‌دهد

  کتاب «سیاست، اقتصاد و مسائل توسعه در سایه خشونت» چهارچوب نظری «خشونت و نظام‌های اجتماعی» متعلق به داگلاس سی. نورث، جان ژوزف والیس و باری آر. وینگاست را برای 9 کشور در حال توسعه به کار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۱:۰۰

  توسعه پردیس ۲ دانشگاه علم و صنعت/ ایجاد گرایش‌های جدید

  معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت گفت: برنامه داریم فعالیت پردیس ۲ این دانشگاه را توسعه دهیم و گرایش های جدید در این مرکز آموزشی راه اندازی کنیم.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۶:۰۰

  قانع‌بصیری: کتاب «غربزدگی» تکنولوژی و توسعه را از ادبیات روشنفکری ایران خارج کرد/ پیامد اثر آل‌آحمد قهرمان شدن لمپن‌ها بود

  محسن قانع‌بصیری مولف «غربزدگی بسته‌بندی نوستالژیک تاریخی» می‌گوید: کتاب «غربزدگی» آل‌احمد تکنولوژی و توسعه را از ادبیات روشنفکری ایران خارج و زبان را از یک عنصر ارتباطی به یک نیروی پوشاننده تبدیل کرد. از سوی دیگر در نتیجه بازگشت به گذشته و سنت‌ها که در غربزدگی مطرح می‌شود، لمپن از ضدقهرمان به قهرمان تبدیل شد و جاهل بودن ارزش پیدا کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۱:۰۰

  توسعه کرسی‌های آزاداندیشی حوزوی در استانها

  مدیر اداره امور محصولات پژوهشی حوزه‌های علمیه، توسعه کرسی‌های آزاداندیشی در مراکز استان‌ها را یکی از برنامه‌های معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه برشمرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۰۸:۵۸

  بر اساس دین، چه نوعی از توسعه تکنولوژی مطلوب است؟

  مقاله ای با عنوان «بر اساس دین، چه نوعی از توسعه تکنولوژی مطلوب است؟» توسط مصطفی تقوی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، ارائه می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۱۹ ۱۱:۲۰

  توسعه کرسی‌های آزاد اندیشی دانشگاه تهران/ ورود به موضوعات روز

  معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: توسعه کرسی های آزاد اندیشی از اولویت های این دانشگاه است و در سال جاری دانشگاه زمان و اعتبارات بیشتری به این موضوع اختصاص خواهد داد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۱:۴۰

  محسن رنانی: هزينه‌های توسعه در ايران به صورت بحرانی افزايش يافته است

  «به دليل توسعه تك‌بعدي در ٤٠ سال اخير هزينه‌هاي توسعه به‌شدت افزايش يافته و به نقطه بحران نزديك شده‌ايم، به اين مفهوم كه در شرايطي كه در سال ١٣٨٤ هزينه توليد يك شغل ٢٠٠ ميليون تومان برآورد مي‌شد، امروز اين عدد به ٩٠٠ ميليون تومان رسيده است. » محسن رناني، اين تحليل را در قالب موضوع سخنراني خود تحت عنوان «كودكي توسعه و توسعه كودكي» در چهارمين همايش سالانه مرزهاي دانش اقتصاد توسعه عنوان كرد

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۷

  رضا داوری اردکانی؛

  ما آینده خودمانیم

  آینده ‌نگری شرایط و لوازم خاص دارد و آینده ­نگران علاوه بر تخصصی که دارند معمولاً از اطلاعات و معلومات تاریخی و علمی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی برخوردارند ولی آینده ­نگری نه یک تخصص است و نه داشتن علم و اطلاعات برای رسیدن به آن کافی است. این معلومات و اطلاعات باید با خودآگاهی به امکان‌­های کشور و توانایی­‌های مردمی که باید آینده را بسازند توأم شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۵:۳۰

  غفلت از عدالت در فرآیند توسعه بحران ‌آفرینی می کند

  پیشرفت و توسعه یک هدف قطعی و پذیرفته شده برای کشورها و دولت ‌ها است؛ همه‌ دولت-ملت ‌ها ناچارند برای حفظ خود در جامعه‌ جهانی مسیر پیشرفت را طی کنند و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۱:۰۰

  ناپايداري و فقدان ثبات عامل اصلي توسعه نيافتگي ايران

  برخي مورخان غربي مثل آرتور كريستين سن (نويسنده ايران در زمان ساسانيان) و پولياك معتقدند در ايران فئوداليسم حاكم است، اما نه فئوداليسمي كه منبعث از آن سير تحول خطي است. برخي نيز مثل خانم لمبتون از شبه فئوداليسم سخن مي‌گويند. او كه مامور سياسي انگليس بوده، روستا به روستا ايران را گشته و مناسبات ارباب و رعيتي را ضبط كرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۵:۱۵

  نشست «تحلیل و تبیین روند ناموزون توسعه ایران» برگزار می‌شود

  نشست «تحلیل و تبیین روند ناموزون توسعه ایران» به همت گروه علمی- تخصصی جامعه شناسی توسعه و دگرگونی های اجتماعی انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می شود.

 • طباطبایی ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۷:۵۳

  صوت/ برنامه‎ریزی توسعه در آرای رضا داوری‎اردکانی

  سید محمدتقی طباطبایی

 • کارآفرینی ۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۸:۴۰

  تاملی بر ویژگی‌ها و کارآمدی‌های دانشگاه کارآفرین؛

  دانشگاه کارآفرین، بخشی از راه‌حل مسائل اجتماعی-اقتصادی

  یکی از دلایل مهم غلبه‌ی رویکرد فنی-اقتصادی بر کلیت کارآفرینی دانشگاهی، کیفیت و ارزش نسبتاً بالای آموزش‌های فنی-مهندسی در دانشگاه‌های غربی به‌ویژه نظام آموزش عالی ایالات متحده امریکاست. به سبب ناکارآمدی نسبی سایر رشته‌های علمی، رویکرد فنی-اقتصادی، تفکر حاکم بر دانشگاه کارآفرین شده و عموم دانشگاه‌های دنیا ازجمله ایران نیز این رویکرد را ترویج و عملیاتی می‌کنند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۴ ۱۳:۴۵

  رئیس بنیاد ملت: افکار عمومی، از مؤسسات مالی انتظارات فرهنگی دارند/ ضرورت حمایت جدی از توسعه کتابخوانی

  مسعود غلام‌پور، رئیس بنیاد ملت و از حامیان جشنواره‌های «پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» گفت: مؤسسات مالی مانند بانک‌ها موظف‌اند علاوه بر داشتن دغدغه‌های مالی ـ اقتصادی نسبت به ارتقای کیفی فرهنگ و بهبود فضای اجتماعی از طریق فعالیت‌های عام‌المنفعه اقدام کنند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۳:۰۷

  توسعه همکاری رسانه‌های ایران وچین/سایت‌های خبری رتبه‌بندی می‌شوند

  توسعه همکاری‌های رسانه‌ای میان ایران و چین، تصمیمات تازه دادگاه مطبوعات و خبرهایی در خصوص آغاز طرح رتبه‌بندی سایت‌های خبری، از مهمترین اخبار حوزه رسانه در هفته گذشته بود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۰۹:۱۵

  حالِ توسعه زده ما، حالِ تفکر نیست/ فلسفه؛ بنیاد تمدن غربی است

  مزدک رجبی، استاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است توسعه زدگی گوش شنوایی برای سخن فلسفی ندارد و به این دلیل است که حالِ ما حال و مقام تفکر و فلسفه نیست.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۰۹:۰۰

   توسعه روابط ایران و چین با خواهرخواندگی رسانه‌ای

  وزیر ارشاد گفت: اگر روابط دو به دو بین رسانه های ایران و چین شکل گیرد و به اقدامات هم افزا و خواهرخوانندگی رسانه ای منجر شود ، نخبگان دو کشور حتی سریعتر از دیپلماسی رسمی، به توسعه راهبردی روابط دو کشور همت می گمارند.

 • خردسیاسی ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۱۱:۱۰

  خرد سیاسی در زمان توسعه نیافتگی

  رضا داوری اردکانی

  این کتاب متضمن خلاصه مطالبی است که در ده پانزده سال اخیر توسط رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم نوشته شده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۶:۴۵

  آدرس غلط در شناخت عامل توسعه شهرها/ نقدی بر کتاب «نظام ارباب غایب در ایران»

  کتاب «نظام ارباب غایب در ایران» نوشته حمید عبداللهیان با ترجمه غلامرضا جمشیدی‌ها و علیرضا صادقی در سال ٩٢ از سوی انتشارات جامعه‌شناسان منتشر شد. کتاب، پایان‌نامه نویسنده در دانشگاه کارلتون کانادا بوده است. نوشتن كتابي در باب توسعه‌نيافتگي ايران دغدغه بحق بسیاری از پژوهشگران و ایران‌دوستان است و این کتاب نیز تلاشی برای پاسخ‌گویی به یکی از حساس‌ترین بخش‌های تاریخ ایران یعنی دوره قبل از سرمایه‌داری است و از این حیث قابل‌تقدیر و ستودنی است.

 • قانعی ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۵

  گزارشی از نشست چالش‌های جامعه شناختی توسعه؛

  توهـم مهنـدسـانه

  ما الان تنها توهم مهندسانه توسعه را داریم، یعنی‌ توهم مهندسانه دستبرد در فضا، طبیعت، حیات اجتماعی و فرهنگ؛ بدون اینكه آینه‌ای (نظام دانشی) مقابلش داشته باشد كه به آن نشان دهد چقدر چهره‌اش كریه است. ما در این كراهت زندگی می‌كنیم. تا وقتی كه ما نظام دانش نداشته باشیم و به سمت آن نیز حركت نكنیم، نمی‌توانیم آینه‌ای درست كنیم و نشان دهیم كه چه فاجعه‌ای در حال وقوع است و چه راهكارهایی برای آن می‌تواند وجود داشته باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۰۹:۰۰

  ربیعی : کارخانه ها توسعه نمی آورند، توسعه در گروکتاب و انسان فرهیخته است

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارخانه های بزرگ فولاد با دودکش های آنچنانی و دیگر نمادهای تکنولوژی، توسعه نمی آورد بلکه آدم های فرهیخته و کتاب کانون توسعه هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۰:۴۵

  نظریه ها و تجربه های توسعه

  انجمن جامعه شناسی ایران کتاب نظریه ها و تجربه های توسعه را نقد و بررسی می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۳ ۱۳:۴۵

  گرامی‌زادگان : مسایل خانواده در برنامه پنجم مورد بی‌توجهی قرار گرفت

  مدیرکل دفتر بررسی‌های امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با اشاره به طرح امنیت زنان در روابط اجتماعی گفت: این طرح نیاز جامعه است اما نگاه به این موضوع هم باید به گونه‌ای باشد که در لوایح مستخرجه بعدی که بر مبنای سند ارائه می‌شود، کرامت و ارزش گذاری به حقوق انسانی ارج نهاده شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۶:۱۰

  پایان ممیزی رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد تا اواسط آبان

  معاون امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری در مشهد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از سال 93 توسعه کمی را در بخش تحصیلات تکمیلی شروع کرده که مهم‌ترین بحث در اجرای این طرح، حفظ کیفیت و رعایت مقررات رایج در کشور به‌ویژه در بخش تامین اعضای هیات علمی بوده است.