مقصود فراستخواه

کل اخبار:103

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۴ ۱۸:۳۰

  فراستخواه: جامعه همواره به روشنفکر نیاز دارد

  نخستین روز از همایش دو روزه شمع راه، بزرگداشت مهندس بازرگان در دانشگاه تهران برگزار شد. این همایش که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می شد، کار خود را با پخش کلیپی از سخنرانی بازرگان پس از استعفا آغاز کرد. در ادامه مقصود فراستخواه سخنرانی خود را با عنوان «جریان شناسی روشنفکری دینی ایران» ایراد کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۱۱:۵۰

  کتاب «بازرگان در اندیشه فرهیختگان» با مقالاتی از فراستخواه، ملکیان، ثقفی، بهنود و...

  «بازرگان در اندیشه فرهیختگان» عنوان کتابی است که به کوشش گروه پژوهش‌های تاریخی انتشارات قلم منتشر شده است. این کتاب در سه بخش «بازرگان در اندیشه شاعران»، «مقالات، خاطرات، مراسم» و «خاطرات» گردآوری شده و عزت‌الله سحابی، مقصود فراستخواه، مصطفی ملکیان، مراد ثقفی، مسعود بهنود و... یادهایی از بازرگان ارائه داده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۰۸:۴۰

  نشست «نظریه‎پردازی تا عمل در حوزه زنان و آموزش عالی» برگزار می‎شود

  نشست «نظریه‎پردازی تا عمل در حوزه زنان و آموزش عالی» در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می‎شود.

 • فراستخواه ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۱۱:۳۷

  گزارشی از همایش «پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»/ بخش نخست؛

  چرا دانشگاه در ایران با شکست مواجه شد؟

  فکر تأسیس دانشگاه در ۱۳۰۷ به ایران آمد، ولی ۱۳۱۳ عملی شد. این تأخیر به این دلیل بود که در مرکز قدرت یک بدبینی نسبت به خود دانشگاه وجود داشت، در نتیجه نمی‌خواستند دانشگاه به وجود بیاید. وقتی رضاشاه در کابینه‌ای پرسید برای تکمیل این شهر چه کار دیگری می‌شود کرد؟ گفتند یک عمارت یونیورسیتی وجود دارد که باید آن را در این شهر درست بکنیم، اما ظاهراً بیشتر به این دلیل موافقت شد که تأسیس دانشگاه در ایران بهتر از رفتن دانشجویان به خارج تلقی شد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۱:۰۵

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های «دانشگاه در زمانه ما» برگزار می‌شود

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های دانشگاه در زمانه ما با سخنرانی دکتر مقصود فراستخواه و با موضوع دوگانه‌های آموزش عالی ما برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۳ ۱۰:۱۲

  سخنرانی دکتر مقصود فراستخواه با عنوان «دوگانه‌های آموزش عالی ما»

  به همت معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران و با همکاری انجمن جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نخستین نشست از سلسله نشست‌های دانشگاه در زمانه ما برگزار می‌شود. در نشست نخست، دکتر مقصود فراستخواه، با موضوع دوگانه‌های آموزش عالی ما سخنرانی خواهد کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۵

  امر پیشینی جامعه‌شناسی ما را در برگرفته است

  مقصود فراست خواه گفت: امر پیشینی جامعه شناسی ما را در بر گرفته است چنانچه که امر پسینی جامعه در محاق می ماند و چندان به حساب نمی آید. در صورتی که امر پسینی چیزی است که از تجربه های ما شکل می گیرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۹ ۱۸:۲۵

  در نشست خبری سلسله همایش های «جامعه شناسان ایرانی و جامعه ایرانی» مطرح شد؛

  جامعه شناسی ایران گالری آثار خلاقانه دیگران است

  نشست خبری سلسله همایش های «جامعه شناسان ایرانی و جامعه ایرانی» ظهر دیروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • فراستخواه ۱۳۹۳/۰۸/۰۴

  مقصود فراستخواه در گفت‎وگو با «فرهنگ امروز»/ بخش دوم؛

  علوم انسانی در جامعۀ ما رو به زوال است

  در جامعه‎ی ما علوم انسانی رفته‌رفته تهی و ناکارآمد شده است، به‎طوری‌که افراد بیشتر با رتبه‎های پایین و غالباً هم از سر ناچاری و برای گرفتن مدرکی به این رشته‎ها روی می‎آورند و پذیرفته می‎شوند که تعداد زیادی از آن ها بیکار هستند.

 • فراستخواه ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

  مقصود فراستخواه در گفت‎وگو با «فرهنگ امروز»/ قسمت اول؛

  در کجای شاخص «لگاتوم» ایستاده‌ایم؟

  اینجا چیزی وجود دارد که مهم‎تر از تولید ناخالص ملی است، تولید ناخالص شادی؛ یعنی به جای تولید ناخالص ملی در امر اقتصاد، تولید ناخالص شادی ملی مطرح شده است. مردمانی که فقط تولید و درآمدشان افزایش پیدا نمی‎کند، بلکه بیش از این قابلیت‎های دیگر انسانی ظهور پیدا می‎کند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۴:۱۴

  "شیعه‌شناسی انتقادی و جامعه شناسی تشیع نقدها و نسبت‌ها" برگزار می شود

  "نشست علمی شیعه‌شناسی انتقادی و جامعه شناسی تشیع نقد ها و نسبت ها"به همت، گروه مطالعاتی"جامعه شناسی تشیع" و با همکاری انجمن دانشجویی جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۰۷ ۰۸:۲۷

  نشست موقعیت کنونی دین در ایران برگزار می‎شود

  نشست موقعیت کنونی دین در ایران با حضور کارشناسان پنجشنبه 8 خردادماه در مؤسسه مطالعات سیاسی اقتصادی پرسش برگزار می شود.

 • مقصود فراستخواه ۱۳۹۲-۱۰-۲۵ ۱۰:۳۱

  گزارشی از نشست «نظام علمی و دانشگاهی در ایران و مساله نابرابری»؛

  فراستخواه:شاهد فروش آموزش در نظام آموزش عالی هستیم

  زندگی و علم‎آموزی به مثابه یک کالا شده و به مدارج علمی نیز، شی‎انگارانه نگریسته می‎شود. یعنی در نزد عموم می‎شنویم که مدام عنوان می‎شود دکترا دارید یا ندارید؛ این یعنی دکتری به حالت بت‎وارگی در آمده است و هم‎چون کالایی خریداری می‎شود. زیمل از این فرایند به عنوان «بی‎رحمی پول» یاد می‎کند که گوشه‎ای از تراژدی سلطه‎ی عینیت بر فرهنگ است.