امریکا

کل اخبار:377

 • ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۰۹:۲۰

  ۴۰ درصد دانشجویان در آمریکا فنی و حرفه ای هستند

  سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: در کشورهای دیگر بخش اعظم آموزش به آموزش های مهارتی اختصاص دارد. به عنوان مثال در کشور آمریکا ۴۰ درصد دانشجویان فنی و حرفه ای هستند.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۲۰ ۱۶:۴۰

  چهار فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره اسلم دنس آمریکا

  فیلم های کوتاه «حیوان»، «عباس کیارستمی؛ کارگردان»، «وال ها» و «اکتسابات_انتسابی» به جشنواره اسلم دنس آمریکا راه یافتند.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۱۵:۰۰

  نویسنده پرافتخار پست‌ مدرن آمریکایی درگذشت

  ویلیام گاس، نویسنده پرافتخار پست‌ مدرن آمریکایی که فرم و زبان را مهم‌تر از قراردادهای ادبی چون طرح و کاراکتر می‌دانست و تاثیر فراوانی بر نویسندگان تجربی دهه ۱۹۶۰، ۷۰ و بعد از آن داشت از دنیا رفت.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۱۰:۴۰

  احیای تمدن درگرو احیای فرهنگ است/ محکومیت سیاست جدیدآمریکا

  در بیانیه پایانی سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آمده است؛ احیای تمدن در گرو احیای فرهنگ و مهم ترین رکن احیای فرهنگ پیوند خوردن با بالاترین ارزش ها یعنی ذات مقدس پروردگار است.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۱۵:۲۰

  ۱۷ روایت داستانی از ۱۷ تابلو نقاشی به قلم نویسندگان معاصر آمریکا

  کتابی متشکل از ۱۷ داستان کوتاه از ۱۷ نویسنده معاصر آمریکا از جمله جویس کرول اوتس، لی چایلد، مایکل کانلی، دیوید مورِل و جفری دیوِر به زودی وارد بازار کتاب می‌شود.

 • امریکا ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۰۹:۵۱

  نگاهی به سیاست کنونی امریکا (۲)؛

  «جهان‌سازان» سنت هگلی‌ـ‌مارکسیستی و خلق دولتی جهانی

  جهانی‌شدن لاجرم به یکدستی جهانی می‌انجامد ــ و مقاومت در برابر جهانی‌شدن نیز به یکدستی جهانی می‌انجامد. در این صورت چرا سیاست امروزین اعم از نولیبرال و نوراست‌گرا حاضر به پذیرش این واقعیت نیست؟ چرا این سیاست به پافشاری بر تفاوت و تنوع ادامه می‌دهد؟ دلیل این امر بار دیگر آن است که خواست یکدست‌بودن با سوسیالیسم پیوند دارد ــ و پس از پایان جنگ سرد هرآن‌چه به سوسیالیسم ربط داشته باشد تابو و قدغن است.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۰۹:۴۰

  کاوش در سیارات رشته دانشگاهی می شود

  قرار است در دانشکده ای در آمریکا رشته کاوش در فضا، کاوش در سیارات و استفاده از منابع فضایی تدریس شود.

 • ترامپ2 ۱۳۹۶-۰۹-۰۷ ۱۰:۲۳

  نگاهی به سیاست کنونی امریکا (۱)؛

  آمریکای ترامپ: بازی در نقش قربانی

   از منظر تبلیغات سیاسی دست‌راستی، نخبگانی که جهانی شده‌اند و قلمرویی ندارند، دشمن اصلی این نظم جهانی مجدداً قلمروبندی‌شده و دارای تنوع‌ هستند. نخبگان -آن یک درصد کذایی- با این اتهام تبلیغات سیاسی راست مواجهند که صرفاً به بازارهای مالی جهانی علاقه‌ نشان می‌دهند و نه به سرنوشت جمعیت‌ کشورهایشان؛ آن‌ها متهمند به بی‌اعتنایی به سعادت و بهروزی این جمعیت‌ها و بی‌اعتنایی به زیرساخت‌های تکنولوژیک مستقر در قلمروشان -که یکی از مضمون‌های عمدۀ کارزار ترامپ بود.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ ۱۲:۰۰

  کتاب مورخ آمریکایی جنجال آفرین شد / بوش‌ها علیه ترامپ

  مورخ آمریکایی مارک آپدگروف در کتاب جدیدش که با موضوع بررسی سیاست‌های جمهوری‌خواهان در زمان بوش پدر و پسر نوشته به بیانات جنجالی این دو رئیس‌جمهور اسبق علیه ترامپ جای داده است.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۱۲:۴۰

  دفاع صریح اصغرزاده از امریکاستیزی در مراسم ١٣ آبان دانشگاه شهید بهشتی: جنگ و مسائل بعد از آن به اقد ام ما ربطی نداشت

  ثار اشغال سفارت امریکا در ایران و ماجرای گروگانگیری پس از آن یکی از مهم‌ترین اتفاقات پس از انقلاب بود که همچنان روابط و مناسبات ایران با امریکا از آن متاثر است. ابراهیم اصغرزاده نیز به عنوان یکی از فعالان در آن روزها به دانشگاه شهید بهشتی آمده بود تا تشریح کند که تیرگی مناسبات بین ایران و کشور امریکا چه آبشخوری داشته است.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۶:۰۰

  مازیار اسلامی: ویراستاری کتاب به دلیل بالابردن قیمت، حذف شده است/دهه ۷۰رادیکال‌ترین دوره در سینمای آمریکا

  مازیار اسلامی مترجم و منتقد سینمایی گفت:کتاب ابزاری است برای کسب اعتبار نیروی تحصیل کرده غیرفعالی که به دنبال کسب هویت اجتماعی هستند و وقتی وارد بازار کار نمی‌شوند این راه را انتخاب می‌کنند که بتوانند هویت اجتماعی خود را از این طریق کسب کنند و در نهایت با مترجمانی روبه رو می‌شویم که تنها یک اثر یا نهایتا دو اثر را در طول دوره فعالیت ادبی خود ترجمه می‌کنند!

 • ۱۳۹۶-۰۸-۱۰ ۱۴:۴۰

  حضور «خوابگرد» و «ایکی» در جشنواره «کانزاس»

  فیلم کوتاه «خوابگرد» و انیمیشن کوتاه «ایکی» به ششمین دوره جشنواره فیلم «کانزاس» در آمریکا راه پیدا کردند.

 • ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۰۹:۰۰

  تمدن غرب رو به انحطاط است/ تأثیر اندیشه ایرانی بر فلسفه یونان

  «یورام وایلر» نظریه پرداز آمریکایی معتقد است همان عواملی که باعث شده تا ایالات متحده آمریکا به کشوری پیشرفته تبدیل شود در جهت عکس دارد عمل می کند و باعث اضمحلال آمریکا خواهد شد.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۱۷:۰۰

  تنور نشر آمریکا با سیاست داغ می‌شود؟/ تراژدی ترامپ در بازار کتاب

  پاییز امسال بازار کتاب آمریکا شاهد انتشار داغ‌ترین کتاب‌های سیاسی خواهد بود که احتمالا توزیع هریک بازتاب‌هایی در فضای سیاسی این کشور خواهد داشت.

 • انقلاب روسیه ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۴۳

  به بهانه صدمین سالگرد انقلاب روسیه؛

  انقلاب اکتبر، مارکسیسم و نتیجۀ عملی آن بر دنیای امروز

  از زمان انقلاب ۱۹۱۷، شوروی با تمام دنیا در حال جنگ بود. این را نمی‌توان به حساب بداقبالی دانست، زیرا طبق نظریۀ مارکس این موضوع جبر تاریخی است. تلاش برای آزادی از سیطرۀ سرمایه‌داران بدون جنگ امکان‌پذیر نیست. روسیۀ شوروی طی این سال‌ها بهای هنگفتی را پرداخت. شاید اگر وسعت زیاد منابع طبیعی سرشار این کشور نبود خیلی زود از پای درمی‌آمد و انقلاب فرومی‌پاشید.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۱۵:۰۰

  هشدار اتوود نسبت به ظهور دیکتاتوری در آمریکا/ ما به توتالیتاریسم نزدیکیم

  مارگارت اتوود، نویسنده‌ ۷۷ ساله کانادایی در سخنرانی امروز خود در فرانکفورت نسبت به فضای سیاسی متشنج جهان هشدار داده و گفت که دنیا نسبت به دهه‌ ۱۹۳۰ از هر زمان دیگری به توتالیتاریسم نزدیک‌تر است.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۴:۲۰

  پرده‌برداری از زندگی خانوادگی جنجالی وودی آلن در یک کتاب

  حقایق جدیدی درباره‌ زندگی خصوصی وودی آلن، کارگردان و بازیگر سرشناس آمریکایی با همسر سابقش در قالب یک کتاب به نام «شروعی برای پایان: وودی آلن و هنر فیلمسازی او» اخیرا در آمریکا منتشر شده است. اریک لکس نویسنده این کتاب، بیشتر اطلاعات خود را از پسر آلن گرفته است.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۷ ۱۲:۰۰

  صدور روادید آمریکا از ترکیه برای دانشجویان ایرانی متوقف شد

  صدور روادید تحصیلی آمریکا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی از مبدا ترکیه متوقف شد.

 • ساعت رستاخیز ۱۳۹۶-۰۷-۱۷ ۰۹:۳۵

  «گرمایش زمین، بمب اتم، تکنولوژی» و نابودی بشر؛

  ساعت رستاخیز؛ دو و نیم دقیقه به نیمه‌شب

  بعد از ۱۹۵۲ هیچ‌گاه مثل امروز ساعت رستاخیز نزدیک به نیمه‌شب نبوده است. گرمایش زمین، بمب اتم و تکنولوژی تهدیداتی بسیار جدی هستند که حتی برخی دانشمندان چون استفان هاوکینگ را هم وادار به واکنش کرده‌اند تا پیش‌بینی کند که اگر وضعیت بشر به همین منوال پیش برود صد سال دیگر اثری نه از کرۀ زمین خواهد بود و نه گونۀ جانوری انسان.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۹:۲۳

  بررسی کارنامه ده سینماگر آمریکایی در یک کتاب

  کتاب «سینمای پساپاپ؛ جست‌وجوی معنا در سینمای جدید آمریکا» اثر جسی فاکس میشارک ترجمه وحیداله موسوی منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۵:۰۰

  جان اشبری از بزرگ‌ترین شاعران قرن بیستم درگذشت

  جان اشبری شاعر نامدارآمریکایی که به عنوان یکی از بزرگترین شاعران قرن بیستم شناخته می‌شد، در ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۹:۳۸

  تردیدهای بازار نشر آمریکا در آستانه پاییز/ ناشران بزرگ ناامیدند

  هر چه به ادبی‌ترین فصل سال نزدیک می‌شویم بازار نشر آمریکا بیشتر چشم به راه انتشار کتاب‌های ادبی بزرگ است و همزمان نمی‌تواند ناامیدی‌اش را از فروش کتاب در دوران ترامپ پنهان کند.

 • آین رند ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۹:۱۵

  چگونه‌ آین رند بر ترامپ و درۀ سیلیکون پیروز شد؛

  عصر جدید آین رند

  ترامپ در کتاب نخواندن شهرت دارد، او فقط در مورد سه کتاب داستانی صحبت کرده است؛ یکی از این سه کتاب، رمان سرچشمه است. ترامپ در سال گذشته در مورد این کتاب گفت که «این کتاب با کسب‌وکار، زیبایی، زندگی و عواطف درونی مرتبط است. این کتاب با هر چیزی ارتباط دارد.»

 • ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۵:۱۵

  انتقاد نویسنده آمریکایی از وب‌سایت آمازون و بنیان‌گذارش

  «جیمز پترسون»، نویسنده آمریکایی ژانر وحشت، که به خاطر خلق شخصیت «الکس کراس» شناخته شده است، اعلام کرد کتابی درباره افرادی که از قدرت انحصاری و خودشیفتگی رنج می‌برند خواهد نوشت.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۲۹

  کیچ و ایران امروز

  در دهه ٥٠ میلادی، هنر پاپ در انگلستان و سپس در آمریکا تحت‌تأثیر تصاویر مصرف‌گرایی و فرهنگ رایج آمریکایی که جامعه آنان را احاطه کرده بود، اعم از کالاهای مصرفی، ستاره‌سازی‌های هالیوودی و... زاده می‌شود. هنرمندان این گرایش با توجه به عدم هم‌خوانی هنر روز آمریکا با فرهنگ زندگی افراد جامعه، به‌دنبال تعریف جدیدی از هنر، جریانی را علیه اکسپرسیونیسم انتزاعی به وجود آوردند که برخلاف جریان غالب به‌شدت فردیت‌زدایی‌شده، خنثی، فیگوراتیو و برنامه‌ریزی‌شده بود.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۳۲

  ریشه‌های تاریخی پوپولیسم در سیاست آمریکا (۲)؛

  ریتوریک‌های پوپولیستی در امریکا

  ترویج تئوری توطئه و لیستی از بحران‌ها یا بزرگ‌نمایی تهدیدهای فرضی یا واقعی جهت بسیج توده‌ای همواره بخشی از گفتمان پوپولیسم است. این گفتمان و شیوۀ بیان سیاسی ریشه‌ای تاریخی در سیاست آمریکایی دارد و از سوی طیف وسیعی از سیاست‌مداران با گرایشات ایدئولوژیکی متفاوت در منازعۀ سیاسی به کار گرفته شده است و بیان جدید آن در شکل ترامپیسم، پدیدۀ جدیدی در دموکراسی آمریکایی نیست و تهدیدی نیز متوجه آن نخواهد ساخت.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۵:۴۰

  نقاشی‌ها و طرح‌های سیلویا پلات رونمایی شد

  نمایشگاهی از نقاشی‌ها و طرح‌های سیلویا پلات به همراه آثار دیگر بازمانده از این شاعر و نویسنده‌ی قرن بیستم آمریکا در نمایشگاهی در واشنگتن برپا شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۳:۴۰

  روایتی دیگر از تبعیض نژادی در آمریکا

  رمان « انقلاب» اثر دبورا وایلز روایتی از تبعیض نژادی در سال‌های دهه‌شصت میلادی است.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۸:۴۰

  ریشه‌های تاریخی پوپولیسم در سیاست آمریکایی(۱)؛

  رویکردهای آکادمیک در مطالعۀ پوپولیسم

  پژوهشگرانی که عمدتاً مطالعاتشان حول‌وحوش مدل‌های آمریکای لاتین یا جهان‌سومی پوپولیسم متمرکز بوده است، از فهم پوپولیسم به‌مثابه نوعی استراتژی سیاسی حمایت کرده‌اند که در این خصوص بر سه جنبۀ متفاوت استراتژی سیاسی ازجمله سیاست‌گذاری سیاسی و اقتصادی، سازمان سیاسی و مدل‌های بسیج سیاسی تأکید کرده‌اند. این پژوهشگران، پوپولیسم را شکلی از سیاست‌های اقتصادی خاص جهت بسیج توده‌ای می‌دانند

 • ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۲۰

  کنفرانس «پلورالیسم در وضعیت‌های اضطراری: جنبش، فضا و تفاوت دینی»

  کنفرانس «پلورالیسم در وضعیت‌های اضطراری: جنبش، فضا و تفاوت دینی» در دانشگاه کلمبیا، آمریکا برگزار می شود.