پژوهش

کل اخبار:367

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۰ ۱۵:۰۰

  برنامه پژوهشگاه میراث فرهنگی در هفته پژوهش چیست؟

  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور بزرگداشت هفته پژوهش مراسم و برنامه های گوناگونی چون تقدیر از برترین پژوهش های صورت گرفته در حوزه گردشگری، برگزاری نشست های علمی در راستای شناخت میراث فرهنگی و تشکیل کارگاه مردم شناسی برگزار می کند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۹ ۱۸:۳۰

  رئیس دانشگاه خواجه نصیر خواستار توجه بیشتر به مباحث کیفی در پژوهش شد

  رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: رشد كمي فعاليت هاي دانشگاه در دو دهه اخير بسيار خوب بوده و آنچه كه مي تواند مورد توجه بيشتر قرار گيرد مباحث كيفي در پژوهش است.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۲

  اعطای 6 گرنت‏ پژوهشی توسط یک دانشگاه

  معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشکی تهران از اعطاي گرنت انتشار مقاله در مجلات سرآمد در راستاي تشويق پژوهشگران به افزايش كيفيت مقالات و چاپ مقالات در مجلات معتبر خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۰۸:۱۱

  نجفی خواستار افزایش بودجه پژوهشی سال 94 شد

  سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای تحقق هدف اختصاص 4 درصد از رشد ناخالص داخلی به بخش تحقیقات، نیاز به یک سری از برنامه ها و اقدامات داریم.

 • دانشگاه تهران ۱۳۹۳-۰۶-۰۸ ۱۰:۳۷

  چگونه برخی قواعد و قوانین مانع ارتقای دانشگاه و دانشجو می‌شوند؟

  مصائب استیلای بوروکراسی بر دانشگاه

  سایت کامپیوتری مرکزی دانشگاه تهران فقط بین ساعات ۸ صبح تا ۳/۳۰ بعد از ظهر به دانشجویان سرویس می‌دهد و حال آنکه همین بخش در سال تحصیلی ۸۹-۸۸ تا رأس ساعت ۱۲ نیمه‌شب به ارائه‎ی خدمات می‌پرداخته است. ساعات کاری بسیاری از بخش‌ها تابع حضور یا عدم حضور کارمند آن بخش است، به‌نحوی‌که کارمندان هروقت بخواهند، می‌توانند دانشجویان را از پژوهش و مطالعه باز داشته و آن بخش را تعطیل کنند

 • ۱۳۹۳-۰۶-۰۱ ۱۵:۳۵

  درخواست افزایش مبلغ پژوهانه از دولت

  معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری از برنامه های معاونت علمی برای افزایش مبلغ پژوهانه به دانشجویان دوره دکتری خبر داد و گفت: از دولت درخواست شده برای تامین اعتبار و تحت پوشش قرار دادن تعداد بیشتری از دانشجوبان دوره دکتری و افزایش مبلغ پژوهانه حمایتهای لازم را صورت دهد.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۲۱ ۱۶:۵۸

  گزارش بيست ساله پژوهشی بعثه‌ رهبری منتشر شد

  كتاب آينه آثار «معرفي آثار منتشرشده در پژوهشكده حج و زيارت» و گزارشي از دو دهه فعاليت پژوهشي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۲ ۱۸:۳۱

  پذیرش دانشجوی دکتری پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

  دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نیمسال دوم سال تحصیلی 94-93 در پنج مرکز تحقیقاتی، دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی می پذیرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۴:۰۱

  نشست تخصصی «نگاهی به فعاليت‎ها و پژوهش‎های قرآنی معاصر مالزی» برگزار شد

  دومين نشست از سلسله نشستهاي تخصصي مهمانان خارجي بيست و دومين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم با عنوان «نگاهي به فعاليتها و پژوهشهاي قرآني معاصر مالزي» در سالن كنفرانس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۱۰:۰۴

  زندگی‎نامه جلال آل‎احمد، شهریار و احمد عزیزی به عنوان اولویت‌های پژوهشی سال جاری معرفی شد

  موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی عناوین پژوهشی جدید خود را اعلام کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۴ ۱۶:۰۴

  اولویت‎های جهاد دانشگاهی در پژوهش‎های علوم انسانی

  معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی از هدف‎های اصلی پژوهشگاه‎های علوم انسانی جهاد توضیح دادو گفت:ایجاد ادبیات غنی علمی در حوزه هویت پیوند ملی از بزرگترین هدفهای مهم جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۹ ۱۵:۱۱

  نامزدهای بخش نقد و پژوهش جایزه قلم زرین اعلام شد

  دبیر دوازدهمین دوره جایزه قلم زرین از نهایی شدن اسامی نامزدهای راه‌یافته به دور نهایی بخش نقد و پژوهش خبر داد و گفت: در این بخش نیز مانند دو بخش شعر و داستان، یک نفر به عنوان برگزیده اعلام شده است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۱۸:۳۱

  فراخوان جشنواره دستاوردهای پژوهشی حوزه‌خواهران اعلام شد

  معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور فراخوان جشنواره دستاوردهای برتر پژوهشی این حوزه‌های علمیه با عنوان بانوی کرامت را اعلام کرد.

 • مهدی معین زاده ۱۳۹۳/۰۲/۲۹

  بررسی مديريت پژوهش در علوم انسانی در گفت‌وگو با مهدی معین‌زاده/قسمت دوم؛

  ذات علم جدید پژوهش است

  تحقیق یا پژوهش درست علمی پاسخ به سؤالاتی است که از زیستن‌ محقق برآمده است، اما ما این جرات را نداریم؛ چون فکر می‌کنیم علم تافته‌ی جدا بافته‌ای از جامعه است؛ چراكه علم ما از جامعه‌ی ما برنیامده است، در اينجا همیشه محقق و عالم برج‌عاج‌نشین بوده است.

 • مهدی معین زاده ۱۳۹۳/۰۲/۲۷

  بررسی مديريت پژوهش در علوم انسانی در گفت‌وگو با مهدی معین‌زاده /قسمت اول؛

  علوم انسانی مدیریت‌بردار نیست

  پژوهش ذاتا وحشی و خودرو است، اینجا یا آنجا در علوم طبیعی یا مهندسی یا علوم انسانی تفاوتی ندارد، حقیقتش این است که حتی آنجا هم هیچ پژوهش اصیلی برای جامعه انجام نمی‌گیرد مگر با خروج از نرم‌ها. حتی هیچ نوآوری ساده یا به قول کوهن همان پر کردن جدول کلمات متقاطع در درون پارادایم مشخص این‌گونه به سادگی صورت نمی‌گیرد حتماً باید یک اعوجاجی صورت گیرد.

 • رسول جعفریان ۱۳۹۳/۰۱/۲۳

  رسول جعفریان در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  شکست روشنفکرِ مشروطه در سیاست و تفکر

  روشن‎فکری نوعِ مشروطه هم در فکر هم در سیاست شکست‌ خورده بود. نوبت آزمون جدیدی برای اسلام بود که ۱۰۰ سال گفته بود اگر بیایم همه چیز را درست می‌کنم؛ اما اینکه ماند، برای این بود که سازوکار مناسبی در سال ۶۰-۵۸ توسط رهبری انقلاب تدارک دیده شد. نهادهای قانونی و نظامی و انتظامی و تلفیقی از روش‌های دمکراتیک با نوعی نظام سیاسی مبتنی بر تشیع، زمینه را برای تداوم فراهم کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۱۱:۴۱

  نوروز باستانی به روایت بلوکباشی، مزداپور و مهرداد بهار

  مورخان و پژوهشگران معاصر بسیاری در باب نوروز و آداب و رسوم آن تحقیق و پژوهش کرده‌ و آثار فراوانی در این باره تالیف کرده‌اند، علی بلوک‌باشی، مردم‌شناس، کتایون مزداپور، پژوهشگر زبان‌های باستانی و زنده‌یاد مهرداد بهار، اسطوره‌شناس از پژوهشگرانی هستند که درباره نوروز نوشته‌اند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۱۰

  پژوهش باید نافع مردم باشد نه مختص ارتقای جایگاه علمی

  رییس دانشگاه پیام‌نور در مراسم انتصاب چهار تن از مدیران دانشگاه گفت: رشد، بالندگی و ارتقای دانشگاه پیام نور مهم‎ترین هدف است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۰۰

  از ثبت دو اثر در حافظه جهانی یونسکو تا کاروان کتاب‌های برگزیده

  پژوهشگران حوزه تاریخ و جغرافیا در سال 1392 جایزه‌های بسیاری را به خود اختصاص دادند. در سالی که گذشت از برخی پیشکسوتان این حوزه‌ها قدردانی شد و همچنین دو اثر ایران با نام‌های «برگزیده نقشه‌های تاریخی ایران در عصر قاجار» و «ذخیره خوارزمشاهی» در حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۴ ۱۰:۱۷

  آیا فرار مغزها فقط در ایران رخ می دهد؟+ تصاویر

  با این که در چند سال گذشته، شرایط پژوهش در رشته‌های علمی در آلمان بهبود یافته، با این حال بسیاری از پژوهش‌گران تراز اول این کشور ترجیح می‌دهند که آگاهی و تجربه و کارآمدی خود را در کشورهای دیگر وقف دانش کنند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۱ ۰۸:۳۹

  «44 نکته کاربردی برای تحقيق و تأليف مقالات پژوهشی» منتشر شد

  مهم‎ترين سرفصل‌های «44 نکته کاربردی برای تحقيق و تأليف مقالات پژوهشی» در مورد ايده‌پردازی، تحليل و نگارش می‎باشد که در 44 نکته به بحث و بررسی در آمده است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۱۱:۳۰

  کشورهای در حال توسعه کتاب «پژوهش گروه متمرکز» را بخوانند

  «راهنمای بین‌المللی پژوهش گروه متمرکز» با تاکید بر شرایط پژوهش در کشورهای در حال توسعه به توصیف فعالیت‌های لازم در برنامه‌ریزی پژوهش‌های بین‌المللی گروه متمرکز پرداخته است

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۷ ۱۰:۳۵

  انتشار نخستین شماره از پژوهش‌نامه تربیت تبلیغی

  نخستین شماره فصلنامه پژوهش‌نامه تربیت تبلیغی با مقالاتی همچون نقش آزمایش‏های الهی در تربیت انسان و چالش تربیت اسلامی منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۳۰ ۱۱:۳۲

  پژوهشی در باب جایگاه آیات و روایات در روش‌شناسی صدرالمتألهین

  کتاب «تحلیل و تبیین روش‌شناسی صدرالمتألهین در استفاده از آیات و روایات» اثری از ریحانه عاشورپور چمندانی است که به تازگی توسط انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا چاپ و منتشر شده است.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۹ ۱۵:۴۹

  برگزاری «هم‌اندیشی مسایل ایران‌شناسی» در دانشگاه تهران

  «هم‌اندیشی مسایل ایران‌شناسی» از سوی گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی و ایران‌شناسی دانشگاه تهران با سخنرانی استادان و پژوهشگران این حوزه درباره مطالعات ایران‌شناسی در روسیه، آلمان، فرانسه، چین و ارمنستان برپا خواهد شد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۴ ۰۸:۵۹

  شیوه انجام پژوهش و ارایه نتایج آن بررسی شد

  انتشارات بهتاپژوهش به‌تازگی کتاب «راهنمای جامع نحوه پژوهش و تهیه و ارائه نتایج پژوهش‌های علمی» را راهی بازار نشر کرده است. این اثر به قلم محمدصادق طالبی، تالیف شده است.

 • مقاله علمی ۱۳۹۲-۱۱-۲۲ ۲۲:۵۲

  محمود اسعدی؛

  مردودی رئیس فرهنگستان و بازار مقالات علمی

  در هر نشریه علمی چند نفر سر قفلی مادام العمر آنرا بعهده دارند و تا حدی که "مقررات" صوری اجازه دهد مطالب دوستان و همکاران نزدیک خود را در اولویت می‌گذارند. از آنجا که درج مقاله "امتیاز" محسوب می‌شود بده، بستان در نحوه داوری اصلی اساسی است...

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۴:۲۲

  انتشار سه دفتر نخست پژوهشنامه انقلاب اسلامی ایران

  انتشارات موسسه فرهنگی خانه کتاب، سه دفتر نخست پژوهشنامه انقلاب اسلامی ایران را که به کوشش مجتبی سلطانی احمدی و رحیم نیکبخت میرکوهی تنظیم شده است، منتشر کرد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۲:۴۵

  فریندخت زاهدی: جریان ادبی کشور، نمایش‌نامه‌‌نویسی را به رسمیت نشناخته است

  مدرس و پژوهشگر تئا‌تر، کم توجهی به ادبیات دراماتیک و نمایش‌نامه نویسی را یکی از نشانه‌های عقب ماندگی دانست و تآکید کرد برگزار کنندگان انتخاب آثار بر‌تر ادبیات نمایشی ایران باید پس از اتمام این رویداد از منتخبان حمایت کنند.

 • احد فرامرز قراملکی ۱۳۹۲/۱۱/۱۶

  گفت‌وگوی تفصیلی با احد فرامرز قراملکی؛

  عامل اصلی بداخلاقی‌ در پژوهش‌ها، سلطۀ سازمانی است

  رواج کتاب‌‌سازی متأسفانه دو ضربه به ما زده است؛ اول اينكه كتاب‌هايی تولید می‌شوند که ارزش خواندن ندارند. خطر بدتر اين است كه وقتی کار کتاب‌سازی رواج پیدا کند، حوصله‌ها کم می‌شود. ضمن اينكه هميشه خط کشیدن بین کتاب تحقیقی و كتاب ساختگی میسر نیست.