شناسهٔ خبر: 47538 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کتاب« تولستوی» در حوزه هنری نقد می‌شود

کتاب پژوهشی «تولستوی» نوشته علی تاجدینی با حضور نویسنده این اثر و محمدکاظم مزینانی در حوزه هنری نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ کتاب «تولستوی» که به قلم علی تاجدینی به نگارش در آمده و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است، ساعت ۱۵ دوشنبه ۲۲ آذر ماه در سالن مرحوم امیرحسین فردی نقد و بررسی می‌شود.

در این برنامه نویسندگان و پژوهشگران ادبی کشور همچون محمدکاظم مزینانی نویسنده آثار مطرحی همچون «شاه بی شین» و «آه با شین» و همچنین علی تاجدینی نویسنده و پژوهشگر ادبی حضور خواهند داشت.

علی تاجدینی نویسنده کتاب «تولستوی» درباره علت نگارش این اثر می‌گوید: جامعه ادبی، اغلب آثار اصلی رمان نویسان بزرگ را خوانده‌اند و خیلی از زندگی و شخصیت فرد خبر ندارند و مردم عادی همان رمان‌ها را هم نمی‌خوانند. تفاوتی بین رمان‌نویسان بزرگ در غرب و رمان نویسان کشورمان وجود دارد. در اینجا، رمان نویسان، افراد متفکر و اندیشمند نیستند. اما رمان‌نویسی در غرب نیاز به دانش خیلی زیادی دارد و شخصیت‌های بزرگ، افرادی هستند که در حوزه‌های مختلف مطالعه دارند و اندیشمند و گاهی در زمینه هایی صاحب نظریه هستند و قالبی که برای بیان حرف‌هایشان انتخاب می‌کنند رمان است.

وی ادامه می‌دهد: انگیزه ام از نگارش کتاب «تولستوی» این بود که در کتابی به طور خلاصه جمع بندی ارائه دهم که جزئیات زندگی این شخصیت شهیر ادبیات جهان، چطور بوده است. فکر می کنم از این جهت کمتر اثری تولید شده و کتابی با این مضمون از نویسندگان کشورمان درباره تولستوی وجود نداشته است. درباره تولستوی اگر کاری صورت گرفته، از نوع ترجمه بوده است. این که روایت خودمان را از تولستوی بگوییم و تا حدی هم داوری کنیم مهم است. درست است که تولستوی شخصیت بزرگی بوده، اما دلیل نمی شود که نقدش نکنیم.

تاجدینی با بیان این که کتاب «تولستوی» دارای چهار بخش عمده است، می‌افزاید: بخش اول کتاب به زندگینامه تولستوی می‌پردازد. فصل بعدی کتاب به معرفی و نقد آثار تولستوی می‌پردازد و بطور مختصر درباره بسیاری از آثار مهم تولستوی مطلب نوشته شده است. بخش سوم کتاب مربوط به اندیشه‌های تولستوی می‌شود. ۶ موضوع در اندیشه تولستوی که جزء مبانی فکری تولستوی است را انتخاب و در واقع در کل آثارش تحقیق کردیم. فصل چهارم کتاب نیز شامل مقاله، کتاب و فیلم می‌شود که تمام مقالات، کتاب‌ها و فیلم‌هایی که در سراسر جهان درباره تولستوی کار شده است را بطور خلاصه در این کتاب آورده‌ام.

گفتنی است تولستوی فعال سیاسی، اجتماعی و نویسنده روسی بود. تولستوی از نویسندگان نامی تاریخ معاصر روسیه به شمار می‌آید. رمان‌های جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند.

کتاب «تولستوی» در ۲۵۰۰ نسخه و به قیمت ۲۵ هزار تومان توسط انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است.

علاقه مندان برای حضور در نشست نقد و بررسی این اثر می‌توانند در زمان یاد شده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

نظر شما