شناسهٔ خبر: 60731 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کتاب تاریخ اجتماعی شیعیان به زودی روانه بازار نشر می شود

کتاب «تاریخ اجتماعی شیعیان؛ مفاهیم و کلیات» که توسط محسن الویری در گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نگاشته شده است، در روزهای آینده روانه بازار نشر خواهد شد.

کتاب تاریخ اجتماعی شیعیان به زودی روانه بازار نشر می شود

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ کتاب «تاریخ اجتماعی شیعیان؛ مفاهیم و کلیات» که توسط محسن الویری در گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نگاشته شده است، در روزهای آینده روانه بازار نشر خواهد شد.

همپای تحولات شیعه‌پژوهی در دهه‌های اخیر، تاریخ‌پژوهی نیز تحول یافته و رویکردهایی مانند تاریخ اجتماعی، قلمروهایی نو در برابر پژوهشگران گشوده است. تاریخ اجتماعی، مورخان را از حصار کهنه‌ قهرمانانِ تاریخ می‌رهاند و آنها را به چشم دوختن به توده‌های مردم و باورها و رفتارهای آنها فرا می‌خواند تا سهم فرودستان را هم در رویدادهای تاریخی به عنوان جانشین و یا دست کم هم‌نشین نخبگان دریابند و آن را گزارش کنند.

تاریخ اجتماعی شیعیان به مثابه یک موضوعِ پژوهشی، زاده این تحولات دانشی است. این کتاب در پاسخ به نیازهای کنونی جامعه علمی کشور در این زمینه به ویژه در حوزه‌های علمیه و دانشگاه ها تدوین یافته و کوشیده است در گام نخست مهمترین مباحث مربوط به تاریخ اجتماعی شیعیان را در شش محور زیر بررسی کند: چیستی، سیر تحول مطالعات، عوامل مؤثر، مؤلفه‎های اصلی، گونه‌شناسی منابع و سرانجام ملاحظاتی در باره روش پژوهش.

نظر شما